Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Návrat ztraceného Bati: post-socialistická transformace české kulturní paměti
Thesis title in Czech: Návrat ztraceného Bati: post-socialistická transformace české kulturní paměti
Thesis title in English: Return of Baťa Lost: Post-socialist Transformation of Czech Cultural Memory
Key words: Baťa, transformace, post-socialismus, paměťová studia, kulturní paměť, soudobé dějiny
English key words: Baťa, transformation, post-socialism, memory studies, cultural memory, contemporary history
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Czech History (21-UCD)
Supervisor: doc. Mgr. Kamil Činátl, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 20.03.2017
Date of assignment: 20.03.2017
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 28.03.2017
Date and time of defence: 20.06.2018 09:00
Date of electronic submission:30.05.2018
Date of proceeded defence: 20.06.2018
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Jan Randák, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Po roce 1989 dochází v Československu, potažmo České republice nejen k transformaci politické a ekonomické, ale k širší transformaci kulturní – sémiotické. Do procesů kolektivního vzpomínání vstupuje více aktérů, kteří si konkurují, či se míjí, doplňují se, či si protiřečí. Tito se dále liší mírou své institucionalizace, motivace nebo způsobem reprezentace. Legitimizační funkce minulosti se stává ve větší míře otázkou vyjednávání, související s hledáním jiných kolektivních identit a příchodem jiných ideologií. Na příkladu Bati lze tento proces dobře zachytit: na začátku devadesátých let se mění Baťův historický význam; začínají ho využívat různí aktéři v různých reprezentacích (novinové články, paměti, odborné a popularizační knihy, dokumentární filmy, veřejný prostor) pro různé účely; Baťa je zároveň synekdochou vzpomínání na meziválečné Československo a může se tak stávat nástrojem konstruované kontinuity. Zmapování podob reprezentace Bati v české historické kultuře po roce 1989 poukáže na širší proměny a dopady transformace českého kolektivního vzpomínání v její heterogenní podobě. Práce primárně vychází z konceptů paměťových studií a přístupů soudobých dějin ke studiu post-socialismu.
References
ERLL, Astrid: Memory in culture, Basingstoke, Palgrave Macmillan, 2011.
GJURIČOVÁ, Adéla a kol.: Rozděleni minulostí: vytváření politických identit v České republice po roce 1989, Praha, Knihovna Václava Havla, 2011.
HOLÝ, Ladislav: Malý český člověk a skvělý český národ: národní identita a postkomunistická transformace společnosti, (překlad Zdeněk Uherek), Praha, Sociologické nakladatelství (SLON), 2010.
KANSTEINER, Wulf: Finding Meaning in Memory: A Methodological Critique of Collective Memory Studies, In: History and Theory, 2002, 41(2), 179-197.
KOPEČEK, Michal, WCIŚLIK, Piotr (ed.): Thinking through transition: liberal democracy, authoritarian pasts, and intellectual history in East Central Europe after 1989, Budapest, Central European University Press, 2015.
OLICK, Jeffrey K.: From Collective Memory to the Sociology of Mnemonic Practices and Products, In: ERLL, Astrid, NÜNNING, Ansgar (ed.): Cultural memory studies: an international and interdisciplinary handbook, Berlin, Walter de Gruyter, 2008.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html