Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Pomoc obětem partnerského násilí v kontextu zákona o obětech trestných činů
Thesis title in Czech: Pomoc obětem partnerského násilí v kontextu zákona o obětech trestných činů
Thesis title in English: Help for intimate partner violence survivors within the Victim Act context
Key words: partnerské násilí|domácí násilí|pomoc obětem|zákon o obětech|oběti partnerského násilí|viktimizace|viktimizace v partnerském vztahu
English key words: Intimate Partner Violence|Domestic Violence|Help for victims|Victims of Crime Act|Intimate Partner Violence survivors|Victimization|Victimization in Intimate Relationship
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: Mgr. Zuzana Podaná, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 05.12.2016
Date of assignment: 11.01.2017
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 19.01.2017
Date and time of defence: 19.06.2017 08:00
Date of electronic submission:15.05.2017
Date of proceeded defence: 19.06.2017
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.
 
 
 
Guidelines
Partnerské násilí představuje závažný a rozšířený jev, který má široké dopady na ženy, muže a děti po celém světě. Česká republika reflektovala závažnost tohoto sociopatologického jevu a uznala, že při určité intenzitě může vykazovat znaky trestného činu, přičemž vyžaduje potrestání pachatele podle norem trestního práva. Samotná oběť však byla po dlouhou dobu v rámci trestního řízení upozaďována a měla jen málo příležitostí na trestním řízení participovat. Zákonodárce tyto mezery v trestní justici vypozoroval a začal pracovat na posilování práv a postavení obětí. V roce 2013 se Česká republika přiřadila k pokrokovým státům, co se týče ochrany obětí, tím, že přijala zákon č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů a o změně dalších zákonů (dále jen ZOTČ). Oběti partnerského násilí jsou však ve srovnání s oběťmi jiných trestných činů v mnohém specifické, což je třeba v otázce intervence zohlednit. Partnerské násilí vykazuje i přes značné snahy o osvětu a intervenci stále vysokou míru latence. V rámci diplomové práce se proto budu zabývat zejména otázkou aktivizace obětí partnerského násilí pro řešení své situace v kontextu přijetí zákona o obětech.
Cíle:Cílem této práce je nalézt fungující postupy vedoucí k aktivizaci obětí partnerského násilí, a to zejména za pomoci analýzy stávající situace v praxi pomoci obětem partnerského násilí, prostřednictvím které budou identifikovány problémy, které aktivizaci brání, a zjištěny osvědčené strategie a doporučení pro lepší praxi zainteresovaných subjektů.
Metodika:K řešení výzkumného úkolu bude použito expertní šetření, které bude zahrnovat polostrukturované kvalitativní rozhovory, a dotazníkového šetření s odborníky na dané téma.
Výzkumné otázky:V práci budou poskytnuty odpovědi na tři výzkumné otázky. 1) Co znesnadňuje pomoc obětem partnerského násilí při jejich aktivizaci ze strany oběti a z hlediska systému? 2) Jakým způsobem jsou tyto problémy řešeny v praxi, tj. jaké jsou strategie pro aktivizaci obětí a doporučení pro řešení systémových problémů? 3) Jak může v těchto problémech pomoci ZOTČ?
Charakteristika závěrů:Finálním výstupem práce by měl být souhrn doporučení pro lepší praxi subjektů, které přichází do kontaktu s oběťmi partnerského násilí, a k identifikace mezery v ZOTČ v kontextu aktivizace obětí.
References
Amar, Angela Frederick, and Susan Gennaro. “Dating Violence in College Women: Associated Physical Injury, Healthcare Usage, and Mental Health Symptoms.” Nursing Research 54, no. 4 (August 2005): 235–42.
Baker, Charlene K., Sarah L. Cook, and Fran H. Norris. “Domestic Violence and Housing Problems: A Contextual Analysis of Women’s Help-Seeking, Received Informal Support, and Formal System Response.” Violence Against Women 9, no. 7 (2003): 754–783.
Bargai, Neta, Gershon Ben-Shakhar, and Arieh Y. Shalev. “Posttraumatic Stress Disorder and Depression in Battered Women: The Mediating Role of Learned Helplessness.” Journal of Family Violence 22, no. 5 (June 27, 2007): 267–75. doi:10.1007/s10896-007-9078-y.
Belknap, Joanne. “Law Enforcement Officers’ Attitudes about the Appropriate Responses to Woman Battering.” International Review of Victimology 4, no. 1 (September 1995): 47–62. doi:10.1177/026975809500400104.
Bubelíni, J., and F. Gajdoš. Aktuálne Problémy Prevencie Kriminality: (Zborník Vedeckovỳskumnỳch a Odbornỳch Prác). Policajnỳ inštitút AFG, 2001. https://books.google.cz/books?id=BNUQPQAACAAJ.
Buzawa, Eva Schlesinger, and Carl G. Buzawa. Domestic Violence: The Criminal Justice Response. 2nd ed. Thousand Oaks, Calif: SAGE Publications, 1996.
Čírtková, Ludmila. Viktimologie pro forenzní praxi. Praha: Portál, 2014.
Jelínek, Jiří. Zákon O Obětech Trestných Činů: Komentář S Judikaturou. 2., Doplněné a rozšířené vydání. Edice Komentátor. Praha: Leges, 2014.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html