Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Koordinace systémů sociálního zabezpečení
Thesis title in Czech: Koordinace systémů sociálního zabezpečení
Thesis title in English: Coordination of social security systems
Key words: koordinace systémů sociálního zabezpečení, migrující pracovník, sociální zabezpečení
English key words: Coordination of the Social Security system, migrant worker, Social Security
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Labor Law and Social Security Law (22-KPP)
Supervisor: JUDr. Roman Lang, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 14.11.2016
Date of assignment: 22.11.2016
Confirmed by Study dept. on: 05.12.2017
Date and time of defence: 05.12.2017 09:30
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 227, 227
Date of electronic submission:12.09.2017
Date of proceeded defence: 05.12.2017
Opponents: prof. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Koordinace systému sociálního zabezpečení je velmi důležitá pro migrující pracovníky, kteří během své pracovní kariéře pracují ve více státech světa. Tím jim vznikají nároky na čerpání sociálních dávek ve státech, kde vykonávaly výdělečnou činnost, které jsou však velmi často ovlivněny dostatečnou dobou pojištění, která však nemusí být v daném státě splněna. Z tohoto důvodu státy mezi sebou uzavírají dohody, aby usnadnili migrujícím pracovníkům přístup k sociálním dávkám, na něž jim vznikl nárok. Úprava mezi státy existuje jak na multilaterální úrovni tak i na úrovní bilaterální. Tato právu ukazuje jak je koordinace systému sociálního zabezpečení upravena na multilaterální úrovni, především v Evropské unii, ale i na bilaterální úrovni na příkladu smluv, které Česká republika uzavřela dalšími státy světa, také se věnuje představení institucí, jež koordinaci systému sociálního zabezpečení naplňují v České republice.

Na multilaterální úrovni je nejdůležitější úprava, která byla vytvořena na úrovni Evropské unie. Zdejší úprava vychází z práva na volný pohyb, které je jedním ze základních principů, na kterých je Evropská unie postavena. Samotná koordinace systému sociálního zabezpečení v Evropské unii má základní čtyři principy rovnost zacházení, uplatňování právního řádu jediného státu, sčítání dob pojištění a zachování získaných nároků. Zjišťuji, že rovnost zacházení je univerzálním principem, který platí i v ostatních úpravách koordinace systému sociálního zabezpečení. Je upravena jak na multilaterální úrovni, tak na úrovni bilaterální.

Koordinace systému sociálního zabezpečení je systém, který se neustále vyvíjí. V souvislosti s referendem o členství Spojeného království v Evropské unii, se ukázaly případné možné změny v nastavení koordinace systému sociálního zabezpečení v Evropské unii, která jako nejvíce upravený systém koordinace systému sociálního zabezpečení. Tyto změny se tak velmi pravděpodobně budou promítat do koordinace systém“ sociálního zabezpečení v ostatních regionálních systémech, jež společně s bilaterální úpravou jsou pro koordinaci nejdůležitější.
Preliminary scope of work in English
Coordination of social security system is very important for migrant workers who, during their careers working in more countries around the world. This creates entitlements to the payment of social benefits in countries where they have gainful employment, but are often affected by sufficient insurance periods, which may not, however, be fulfilled in that country. For this reason, countries enter into agreements among themselves in order to facilitate migrant workers access to social security benefits to be entitled. Adjustment between states exists both at the multilateral level and at bilateral level. This laws shows how the coordination of social security system regulated at the multilateral level, especially within the European Union but also at the bilateral level the example of treaties that Czech Republic has concluded with other world countries, also focuses on the introduction of institutions that coordinate social security system fulfill in Czech Republic.

At the multilateral level, the most important adjustment is created at the level of the European Union. This is based on the right to free movement, which is one of the fundamental principles on which the European Union is built. Coordination of the social security system in the European Union itself has four basic principles: equality of treatment, the application of the rule of law of a single state, aggregation of insurance periods and maintaining acquired rights. I find that equality of treatment is a universal principle, which also applies to other adjustment for the coordination of the social security system. It is regulated both at multilateral level and at bilateral level.

Coordination of the social security system is a system that is constantly evolving. In connection with the referendum on United Kingdom membership of the European Union, have proven to be any changes to the coordination of social security system in the European Union, which is the most adapted system of coordination of social security systems. These changes are likely to be reflected in the coordination of social security systems in other regional systems, which together with the bilateral arrangements are the most important for coordination.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html