Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Prevence domácího násilí v evropském a mezinárodním právu
Thesis title in Czech: Prevence domácího násilí v evropském a mezinárodním právu
Thesis title in English: Domestic violence legislation under European and international law
Key words: Domácí násilí, Násilí na ženách, Genderově podmíněné násilí, Istanbulská úmluva
English key words: Domestic Violence, Violence against Women, Gender-based violence, Istanbul Convention
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: dissertation
Thesis language: čeština
Department: Department of European Law (22-KEP)
Supervisor: prof. Dr. iur. Harald Christian Scheu, Mag. phil., Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 02.10.2016
Date of assignment: 02.10.2016
Confirmed by Study dept. on: 02.10.2016
Date and time of defence: 25.10.2021 10:00
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 344, 344
Date of electronic submission:07.07.2021
Date of proceeded defence: 25.10.2021
Opponents: doc. JUDr. Monika Forejtová, Ph.D.
  JUDr. Tereza Kunertová, LL.M., Ph.D.
 
 
Preliminary scope of work
Tato disertační práce si klade za úkol zanalyzovat právní úpravu na ochranu před domácím násilím, a to jak z mezinárodněprávní perspektivy, tak především z pohledu relevantních evropskoprávních norem. Cílem analýzy těchto předpisů je pak zhodnocení, zda je současná úprava pro oběti násilného jednání dostatečná a zda skutečně nabízí efektivní nástroje k jejich ochraně.

Jelikož oběti domácího násilí tvoří převážně ženy, je první kapitola věnována samotné problematice násilí na ženách, a to především s ohledem na specifika genderově podmíněného násilí a jeho projevů zejména v podobě sexuálního násilí, včetně analýzy a aplikace principu souhlasného projevu vůle (affirmative consent) a vražd páchaných z důvodu pohlaví (femicida). Podkladem pro disertační práci byly pro tyto účely mimo jiné výsledky průzkumu v oblasti shromažďování dat o násilí na ženách v jednotlivých členských státech nazvaný Violence against women: an EU-wide survey, který v roce 2012 provedla Agentura pro lidská práva.

Zvláštní důraz je kladen na Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám (Istanbulská úmluva) včetně popisu okolností její ratifikace a zamyšlení se nad některými ustanoveními, jejichž aplikace může být pro některé ze zavázaných zemí problematická. Součástí disertační práce je i výběr a rozbor související judikatury, a to především z rozhodovací praxe Evropského soudu pro lidská práva.

Samostatná kapitola pojednává o tom, jak na domácí násilí pohlíží naše právní úprava a jaké kroky Česká republika musela učinit, aby do českého právního řádu implementovala závazné mezinárodní a evropskoprávní normy, a jaké povinnosti jsou jí v této souvislosti ukládány. Disertační práce se rovněž v krátkosti zabývá komparací právních úprav několika vybraných evropských států.

V závěru se snaží disertační práce nabídnout vhodná legislativní řešení a opatření, která by mohla snahu potírání domácího násilí a potažmo násilí na ženách více zefektivnit a ideálně zabránit mnohdy tragickým následkům, které lze s fenoménem domácího násilí spojovat.
Preliminary scope of work in English
This dissertation sets out to analyse domestic violence legislation both from an international legal perspective and, above all, from the perspective of relevant European law. By analysing this legislation, we will then evaluate whether the regulations currently in force are sufficient and actually offer effective tools to protect victims of violence.

As the victims of domestic violence are mostly women, the first chapter focuses on the issue of violence against women, with particular focus on the specifics of gender-based violence and its manifestations, in particular sexual violence. In doing so, we will analyse how the affirmative consent principle is applied, as well as examining the matter of sex-based killings (femicide). For this purpose, this dissertation will pick up on the results of a data survey on violence against women in individual Member States, entitled Violence against women: an EU-wide survey, which was carried out in 2012 by the Human Rights Agency.

Particular emphasis is placed on the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women (the Istanbul Convention), including a description of its ratification status and insight into some of its provisions which are proving rather difficult for some countries to apply. This dissertation also selects, and analyses related case law, with particular regard to the decision-making practice of the European Court of Human Rights.

A separate chapter discusses how domestic violence is viewed in Czech legislation and what steps the Czech Republic had to take to implement binding international and European regulations into the Czech legal system, while also assessing the obligations that have been imposed on the Czech Republic in this regard. The dissertation also a provides a brief comparison between the regulations of selected European countries. In conclusion, this dissertation seeks to propose appropriate legislative solutions and measures which could lend greater effectiveness to the efforts to combat domestic violence and violence against women and which, ideally, could prevent the often tragic consequences that can be associated with the phenomenon of domestic violence.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html