Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Zaolzie oczyma mediów mniejszości. Analiza wybranych zagadnień historycznych i społecznych dotyczących Śląska Cieszyńskiego na podstawie artykułów Głosu Ludu i Zwrotu
Thesis title in thesis language (Polish): Zaolzie oczyma mediów mniejszości. Analiza wybranych zagadnień historycznych i społecznych dotyczących Śląska Cieszyńskiego na podstawie artykułów Głosu Ludu i Zwrotu
Thesis title in Czech: Percepce Záolší očima polských menšinových médií. Analýza vybraných historických a společenských otázek Těšínského Slezska na základě textů Głosu Ludu a Zwrotu
Thesis title in English: Teschen Silesia through the Minority Media. Analysis of Selected Historical and Social Issues on the Regional Territory Based on Articles of Głos Ludu and Zwrot
Key words: mniejszość narodowa, tożsamość, Polacy w Czechach, media mniejszości, Głos Ludu, Zwrot
English key words: National minority, National identity, Poles in the Czech Republic, Minority media, Głos Ludu, Zwrot
Academic year of topic announcement: 2015/2016
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: polština
Department: Department of Central European Studies (21-KSES)
Supervisor: Renata Rusin Dybalska, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 05.07.2016
Date of assignment: 11.07.2016
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 09.08.2016
Date and time of defence: 04.09.2018 09:00
Date of electronic submission:01.08.2018
Date of proceeded defence: 04.09.2018
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Jiří Muryc, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Cílem práce je analýza vybraných společenských a historických problémů Těšínského Slezska na základě textů uveřejněných v lokálních polskojazyčných médiích a zároveň zachycení jejich vlivu na národnostní cítění polské menšiny Těšínského Slezska. V úvodních kapitolách bude stručně nastíněn historický vývoj a současná situace polské menšiny na území Těšínského Slezska, a to s přihlédnutím ke specifikům samotného regionu. Zvláštní pozornost bude věnována pojmu národnost a významu jazyka jako jednoho z prvků vymezujících národní identitu polské menšiny. Práce dále poskytne širší vhled do mediálního prostředí české části Těšínska se zaměřením na vývoj polskojazyčného tisku na tomto území. Analytická část se bude opírat o analýzu mediálního diskursu dvou nejvýznamnějších současných polskojazyčných periodik tohoto regionu – Głosu Ludu a Zwrotu. Tato část se dále bude soustředit na interpretaci vybraných článků od roku 1989, které souvisí s národnostní problematikou, zvýšená pozornost pak bude věnována reflexi koexistence českého a polského živlu na území českého Těšínska. Součástí praktické části bude rovněž výzkum v podobě dotazníku, jenž si klade za cíl určit míru přínosnosti polskojazyčného tisku pro národnostní cítění tamní polské menšiny.
References
Bibliografie:
Primární:

Głos Ludu : Gazeta Polaków w Republice Czeskiej. Český Těšín: Pol-press, 1990–2016.

Zwrot : Miesięcznik Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Český Těšín: Polski Związek Kulturalno-Oświatowy, 1990–2016.
Sekundární:
BOKSZAŃSKI, Zbigniew: Tożsamości zbiorowe. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006.
BOGOCZOVÁ, Irena: Świadomość i kompetencja językowa najmłodszej generacji Polaków na Zaolziu. Ostrava: Ostravská univerzita, 1998.
BORÁK, Měčislav: Očima Poláků : historie a současnost československo-polských vztahů a polská menšina v Československu v zrcadle polského tisku na Těšínském Slezsku v letech 1989-1992. Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2010.
BRANNA, Danuta, ZAHRADNIK, Stanisław: Tisk na Těšínsku 1848-1998. Český Těšín: Muzeum Těšínska, 1998.
DOBEK-OSTROWSKA, Bogusława [ed.]: Transformacja systemów medialnych w krajach Europy środkowo-wschodniej po 1989 roku. Wrocław: Uniwersytet Wrocławski, 2002.
HANNAN, Kevin: Borders of Language and Identity in Teschen Silesia. New York: Peter Lang, 1996.
JASIŃSKI, Zenon, KOZŁOWSKA, Anna: Tożsamość narodowa młodzieży na pograniczach. Opole: Opolska Oficyna Wydawnicza, 1997.
KADŁUBIEC, Karol Daniel a kol.: Polská národní menšina na Těšínsku v České republice (1920-1995). Ostrava: Ostravská univerzita, 1997.
KALAGA, Wojciech [ed.]: Dylematy wielokulturowości. Krakov: Universitas, 2004.
KŁOSKOWSKA, Antonina: Kultury narodowe u korzeni. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005.
KOLBEROVÁ, Urszula: Głos Ludu – gazeta mniejszości polskiej na Zaolziu. Zarys problematyki. Ostrava: Ostravská univerzita, 2009.
KUFOVÁ, Irena: Mniejszości narodowe na Śląsku Cieszyńskim dawniej i dziś. Minulost a současnost národnostních menšin na Těšínsku. Český Těšín: Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego, 2001.
MARCOL, Katarzyna: Autoidentyfikacja cieszyńskich Ślązaków we współczesnym dyskursie publicznym. Echa pierwszej wojny światowej. In: Journal of Urban Ethnology 12/2014. Kraków: Instytut Archeologii i Etnologii PAN, 2014.
MIODUNKA, Władysław [ed.]: Język polski w świecie. Zbiór studiów. Varšava; Krakov: Wydawnictwo Naukowe PWN. 1990.
RUSEK, Halina, PIEŃCZAK, Agnieszka, SZCZYRBOWSKI, Jacek [ed.] Dziedzictwo kulturowe jako klucz do tożsamości pogranicza polsko-czeskiego na Śląsku Cieszyńskim. W 1200-lecie Cieszyna. [Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej RC-RP 2007-2013 w Euroregionie Śląsk Cieszyński]. Cieszyn, 2010.
SIWEK, Tadeusz: KAŇOK, Jaromír: Vědomí slezské identity v mentální mapě. Ostrava: Ostravská univerzita, 2000.
WASCHKOVÁ CÍSAŘOVÁ, Lenka: Český lokální a regionální tisk mezi lety 1989 a 2009. Brno: Masarykova univerzita, 2013.
ZAHRADNIK, Stanisław: Czasopiśmiennictwo w języku polskim na terenach czechosłowackich w latach 1848–1938. Opole: Wyższa szkoła pedagogiczna, 1989.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html