Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Archeologická topografie Dejvic (Praha 6) ve středověku a raném novověku
Thesis title in Czech: Archeologická topografie Dejvic (Praha 6) ve středověku a raném novověku
Thesis title in English: Archaeological Topography of Dejvice (Praha 6) in the Middle Ages and the Early Modern Period
Key words: raný novověk|středověk|Praha|archeologická topografie|Dejvice|Bubeneč|zázemí středověké Prahy
English key words: early modern period|the Middle Ages|Prague|archaeological topography|Dejvice|Bubeneč|medieval Hinterland of Prague
Academic year of topic announcement: 2015/2016
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Archaeology (21-UPRAV)
Supervisor: PhDr. Michal Bureš, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 14.04.2016
Date of assignment: 18.04.2016
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 15.09.2016
Date and time of defence: 03.09.2019 09:00
Date of electronic submission:20.05.2019
Date of proceeded defence: 03.09.2019
Submitted/finalized: committed by worker on behalf on and finalized
Opponents: doc. PhDr. Mgr. Ivo Štefan, Ph.D.
 
 
 
Advisors: prof. PhDr. Jan Klápště, CSc.
doc. PhDr. Tomáš Klír, Ph.D.
Guidelines
Bakalářská práce vyjde ze souhrnu všech dostupných archeologických informací o středověkých a raně novověkých aktivitách v širším areálu historického jádra Dejvic. Bude obsahovat nálezový katalog, který se mj. stane východiskem pro relativní a absolutní chronologii příslušného nálezového fondu, tj. především sekvenci středověké a raně novověké keramiky. Samostatná část práce se bude zabývat rekonstrukcí základních faktorů lokálního přírodního prostředí, další z kapitol přinese souhrnnou výpověď písemných pramenů. Důležitým krokem se stane pokus o nástin vývoje lokální sídelní topografie se zvláštním zřetelem k sídelnímu uspořádání dokumentovanému nejstaršími kartografickými prameny.
Podle stávajících znalostí první relevantní archeologické doklady z Dejvic získal a publikoval P. Chotěbor, další a podstatnější nálezové fondy pocházejí z terénních výzkumů Archeo Pro o.p.s. Tato společnost odkryla několik zahloubených objektů v Hendlově dvoře, které je možno označit za sídlištní, výrobní a zřejmě těžební. Výrobní aktivity dosvědčuje jak jáma pyrotechnologické funkce (minimálně jedna), tak nálezy hutnické strusky. Objekty byly orientačně datovány do 12. – 14. století. Pozdějšího data je velká těžební jáma, kterou datují nálezy z výplně do pozdního středověku, pravděpodobně k přelomu 15. a 16. století. Jiný doklad výrobních aktivit spojených s ohněm byl zjištěn mezi ulicemi Zemědělskou, Šlejnickou a Čínskou, přibližně tisíc metrů jihovýchodně od předchozí lokality. Archeologický výzkum zde zachytil dva patrně zahloubené objekty, vzhledem k propálení stěn nejspíše pyrotechnologické funkce. Nečetné zlomky keramiky je umožňují datovat do pozdního středověku. Celkem je z těchto nových akcí 1 – 1,5 bedny nálezů.
Bakalářská práce o Dejvicích ve středověku a raném novověku bude registrované a samostatně interpretované jevy zasazovat i do kontextu pražské příměstské krajiny. Předpokládáme, že tento kontextuální přístup bude možný u hodnocení keramických nálezů, výroby a zpracování železa, strukturálních změn osídlení. Možné rozšíření bakalářské práce by se mohlo zabývat problematikou středověkého osídlení v severním předpolí Pražského hradu.
References
Chotěbor, P. 1984: K lokalizaci raně středověkých Dejvic (Praha 6), Archaeologica Pragensia 5, 339-342.
Klápště, J. – Smetánka, Z. – Dragoun, Zv. 1983: Příspěvek ke studiu zemědělského zázemí středověké Prahy, Archeologické rozhledy 35, 387-426.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html