Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Ověření konvergentní a diskriminační validity české verze dotazníku Self-compassion Scale.
Thesis title in Czech: Ověření konvergentní a diskriminační validity české verze dotazníku Self-compassion Scale.
Thesis title in English: Verification of convergent and discriminant validity of Self-compassion Scale (Czech version).
Key words: Soucit k sobě, sebesoucit, soucit se sebou, Škála soucitu se sebou, SCS‑CZ, psychometrické vlastnosti, validita, bezpodmínečné sebepřijetí, sebeúcta
English key words: self-compassion, Self‑Compassion Scale, SCS, psychometric properties, validity, self‑acceptance, unconditional positive self‑regard, self-acceptance, self-esteem
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: PhDr. Katarína Loneková, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 08.06.2015
Date of assignment: 08.06.2015
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 11.06.2015
Date and time of defence: 23.05.2016 00:00
Date of electronic submission:04.04.2016
Date of proceeded defence: 23.05.2016
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Markéta Niederlová, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
V teoretické části práce vymezím koncept soucitu k sobě v podobě, ve které je zakotven v dotazníku Self-Compassion Scale (SCS), a představím vybrané psychologické koncepty, které mohou sloužit k ověření jeho diskriminační a konvergentní konstruktové validity. Dále rozvinu zejména předpokládaný vztah mezi soucitem k sobě a konstruktem depresivity, úzkostnosti a bezpodmínečného sebepřijetí. Následně se budu věnovat perspektivě využití dotazníku SCS v kontextu psychologické a psychoterapeutické praxe. V empirické části popíši psychometrické vlastnosti české verze dotazníku (SCS-CZ), který v současné době prochází rozsáhlou validizační studií. Těžištěm empirické části bude kvantitativní výzkum sledující korelace mezi SCS-CZ, dotazníkem zaměřeným na míru subjektivně prožívaných depresivních symptomů (BDI-II), dotazníkem zjišťujícím úzkostnost jako osobnostní rys (STAI-R) a dimenzí bezpodmínečného přijetí v dotazníku měřícímu vztah v sobě (UPSRS). Výsledky tohoto výzkumu přispějí k ověření konstruktové validity dotazníku. Cílem této práce je rozšířit validizační studii české verze dotazníku SCS-CZ a tím přispět k ověření jeho psychometrických vlastností.
References
Diedrich, A., Grant, M., Hofmann, S. G., Hiller, W., & Berking, M. (2014). Self-compassion as an emotion regulation strategy in major depressive disorder.Behaviour research & therapy, 5843-51.

Garcia-Campayo, J., Navarro-Gil, M., Andrés, E., Montero-Marin, J., López-Artal, L., & Piva Demarzo, M. M. (2014). Validation of the Spanish versions of the long (26 items) and short (12 items) forms of the Self-Compassion Scale (SCS).Health & Quality Of Life Outcomes, 12(1), 1-19.

Germer, C. K., & Neff, K. D. (2013). Self-compassion in clinical practice.Journal of clinical psychology, 69(8), 856-867.

MacBeth, A., & Gumley, A. (2012). Exploring compassion: a meta-analysis of the association between self-compassion and psychopathology.Clinical psychology review, 32(6), 545-552.

Neff, K. (2003). Self-compassion: An alternative conceptualization of a healthy attitude toward oneself.Self & identity, 2(2), 85.

Neff, K. D. (2012). The science of self-compassion. In C. Germer & R. Siegel (Eds.),Compassion and wisdom in psychotherapy (pp. 79-92). New York: Guilford Press.

Rolederová, I. (2014).Sebepřijetí a jeho role v partnerských vztazích. Nepublikovaná diplomová práce, Univerzita Karlova, Praha, Česká republika.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html