Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Filmová výchova v základním uměleckém vzdělávání
Thesis title in Czech: Filmová výchova v základním uměleckém vzdělávání
Thesis title in English: Film Education as a part of Basic Art Education
Key words: filmová výchova, filmová a audiovizuální výchova, formální vzdělávání, pedagogové základních uměleckých škol, Rámcový vzdělávací program pro základní umělecké vzdělávání, základní umělecké vzdělávání, základní umělecká škola
English key words: film education, film and audiovisual education, formal education, pedagogues of primary art schools, General Educational Programme for Primary Art Education, primary art education, primary art school
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Film Studies Department (21-KFS)
Supervisor: Mgr. MgA. Tereza Czesany Dvořáková, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 19.05.2015
Date of assignment: 19.05.2015
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 12.10.2015
Date and time of defence: 17.06.2016 09:00
Date of electronic submission:18.05.2016
Date of proceeded defence: 17.06.2016
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. David Čeněk
 
 
 
Guidelines
Východisky práce budou tyto výzkumné otázky: Jakou pozici má u nás filmová výchova v oblasti základního uměleckého vzdělávání? Kdo jsou pedagogové, kteří se v tomto odvětví školství filmem zabývají? Čím jsou k této (v zásadě dobrovolné) činnosti motivováni a z jakého zázemí vycházejí?
V posledních letech se navzdory neexistující opoře v kurikulech Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy začínají stále více v rámci činnosti základních uměleckých škol prosazovat prvky filmové výchovy, a to ať už se tak děje přímo na specializovaných kurzech, či v rámci výtvarných oborů. Skutečnost, že stále větší okruh žáků získává praktické zkušenosti s filmem, lze doložit například zvyšujícím se počtem dětských filmů, přihlašovaných do specializovaných soutěží. Lze předpokládat, že rozvoj praktické filmové výchovy souvisí především s nástupem digitálních médií a tedy s větší dostupností technického vybavení. Ne ve všech případech však musejí nutně stát u zrodu filmové výchovy na základních uměleckých školách právě digitální technologie. Na rozdíl od výstupů praktické činnosti, které mohou být veřejně prezentovány, je pak o něco větší neznámou teoretické uchopení filmu na jednotlivých školách.
Tato práce si klade za cíl zmapovat dosud nezmapované prostředí filmové výchovy na základních uměleckých školách v České republice, a to především z perspektivy těch, kteří mají na žáky největší vliv, tedy učitelů. Metodou dotazníkového šetření bude zkoumána motivace, teoretické i praktické zázemí jednotlivých pedagogů, kteří se v rámci základního uměleckého vzdělávání filmovou výchovou zabývají, a tak bude blíže poznána reálná situace, která v této oblasti panuje. Sebraná data budou syntetizována a analyzována. Podrobnější, kvalitativní část výzkumu se zaměří na vybrané příklady škol a pedagogů. Očekávaným přínosem práce by mělo být kromě sběru dat o segmentu filmové kultury v České republice také upřesnění hypotéz týkajících se rozvoje a limitů filmové výchovy v základním uměleckém vzdělávání.
References
Pavel Bednařík, Filmová/mediální výchova v České republice, Kancelář Kreativní Evropa – Media 2014.
Miroslav Disman, Jak se vyrábí sociologická znalost: příručka pro uživatele. Praha: Karolinum 2000.


Alexandra Forejtová Lipovská, Soudobé snahy o prosazení filmové / audiovizuální výchovy ve všeobecném vzdělávání (bakalářská práce). Praha: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy 2015.
Boris Andrejevič Grušin, Veřejné mínění a jeho výzkum: (metodologické problémy výzkumu veřejného mínění). Praha: Svoboda 1972.
Radomír Havlík, Úvod do sociologie. Praha: Karolinum 2015.
Jan Hendl, Úvod do kvalitativního výzkumu. Praha: Karolinum 1999.
Jan Hendl, Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Praha: Portál 2005.
Stanislava Krčková, Jiří Stárek a kolektiv, Rámcový vzdělávací program pro základní umělecké vzdělávání. Praha: Výzkumný ústav pedagogický 2010.
Luboš Lisner a kolektiv, Manuál pro tvorbu školních vzdělávacích programů v základním uměleckém vzdělávání, Praha: Výzkumný ústav pedagogický 2010.
Eliška Rendlová a Tomáš Lebeda, Výzkumy veřejného mínění - teoretické souvislosti a praktické aplikace. Praha: Sociologický ústav AV ČR 2002.
Jana Krátká, Patrik Vacek, Učit se učit o audiovizuální kultuře, Cinepur 14, 2007, č. 49, s. 33.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html