Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Mikroregion středního toku Výrovky v době římské na základě starých i nových archeologických nálezů
Thesis title in Czech: Mikroregion středního toku Výrovky v době římské na základě starých i nových archeologických nálezů
Thesis title in English: Microregion of Middle-Výrovka river flow in the Roman Period on account of old and new archaeological finds
Key words: doba římská|mikroregion|sídliště|vývoj osídlení|archeologický výzkum
English key words: Roman Period|microregion|settlement site|settlement development|archeological excavations
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Archaeology (21-UPRAV)
Supervisor: Mgr. Zdeněk Beneš
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 17.03.2015
Date of assignment: 17.03.2015
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 25.06.2015
Date and time of defence: 15.06.2017 11:00
Date of electronic submission:10.05.2017
Date of proceeded defence: 15.06.2017
Submitted/finalized: committed by worker on behalf on and finalized
Opponents: PhDr. Jan Jílek, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Student zhodnotí archeologické nálezy z doby římské (tj. Z 1. stol. př.n.l. až 4. stol. n.l.) v částečně uměle ohraničeném mikroregionu, jenž zahrnuje katastrální území obcí položených na středním toku říčky Výrovky (levobřežní přítok Labe). Zahrnuje především k.ú. obcí Plaňany, Vrbčany, Chotutice, Radim, Dobřichov, Pečky, Velké Chvalovice a Ratenice.
Student rovněž zpracuje nové a dosud nepublikované nálezy pocházející z archeologického výzkumu v areálu bývalého JZD v obci Ratenice z března roku 2014 (výzkum Mgr. Z. Beneš, Ústav archeologické památkové péče středních Čech) a dále nečetné objekty z výzkumu, jenž proběhl v roce 2009 v Pečkách, poloha Kandie, pod vedením PhDr. J. Hložka, Ph.D. (společnost Archeocentrum, Institut pro archeologii a památkovou péči středních Čech o.p.s.).
Nezbytným doplňkem bude vyhodnocení nálezů z povrchových sběrů, které byly prováděny v posledních letech a přispívají k zahuštění sítě lokalit z doby římské v regionu.
Cílem bakalářské práce bude vytvoření obrazu vývoje osídlení v uvedeném mikroregionu v době římské na základě aktuálních terénních poznatků. Vzhledem k významu obou dobřichovských nekropolí pro dobu římskou může být tato studie zásadním přínosem pro poznání jejich zázemí.
References
Droberjar, E. 1999: Dobřichov-Pičhora. Ein Brandgräberfelder der älteren römischen Kaiserzeit in Böhmen, Fontes Archaeologici Pragenses 23, Pragae.
Droberjar, E. 2006: Plaňanská skupina grossromstedtské kultury. K chronologii germánských nálezů a lokalit v Čechách na sklonku doby laténské a v počátcích doby římské, In: Droberjar, E. - Lutovský, M. (ed.): Archeologie barbarů 2005. Sborník příspěvků z I. Protohistorické konference "Pozdně keltské, germánské a časně slovanské osídlení", Kounice, 20.-22. září 2005, 11-90, Praha.
Motyková-Šneidrová, K. 1961: Nálezy z doby římské v Pečkách, Archeologické rozhledy XIII, 33-40.
Motyková-Šneidrová, K. 1963: Die Anfänge der römischen Kaiserzeit in Böhmen, Fontes Archaeologici Pragenses 6, Pragae.
Motyková-Šneidrová, K. 1967: Weiterentwicklung und Ausklang der älteren römischen Kaiserzeit in Böhmen, Fontes Archaeologici Pragenses 11, Pragae.
Sedláčková, H. 1972: Žárový hrob z doby římské z Ratenic, Archeologické rozhledy XXIV, 437-439.
Sedláčková, H. 1976: Nálezy římsko-provinciální keramiky z Ratenic, okr. Nymburk, Archeologické rozhledy XXVIII, 184-188.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html