Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Veles: Slovanské božstvo v komparativní perspektivě
Thesis title in Czech: Veles: Slovanské božstvo v komparativní perspektivě
Thesis title in English: Veles: Slavic deity in comparative perspective
Key words: Veles|Volos|archaické náboženství Slovanů|polyteismus|mytologie|podsvětí|magie|Velnias|kosmogonie
English key words: Veles|Volos|Slavic religion|polytheism|mythology|magic|cosmogony|Velnias|underworld
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Philosophy and Religious Studies (21-UFAR)
Supervisor: doc. PhDr. Ilja Lemeškin, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 25.02.2015
Date of assignment: 25.02.2015
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 11.03.2015
Date and time of defence: 22.06.2017 10:30
Date of electronic submission:17.05.2017
Date of proceeded defence: 22.06.2017
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Jan Kozák, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Hlavním cílem práce bude prozkoumat všechny dostupné primární prameny k slovanskému bohu Velesovi a zhodnotit je ve světle současného odborného diskurzu. Vzhledem k tomu, že Veles (jedna z nejkomplikovanějších postav slovanských pantheonů) byl zřejmě uctíván na rozsáhlém území a v průběhu několika staletí, nelze předpokládat, že by prameny, v nichž se theonymum Veles (a jeho varianty) dochovalo, vypovídaly o jediné postavě s přesně vymezenými vlastnostmi a sférami působnosti. Důraz tedy bude kladen ne na „integrálně definitivní“ interpretace pramenů, ale na specifikum jejich povahy, což předpokládá detailnější kritickou analýzu jednotlivých primárních textů a verifikaci jejich výkladů. Mělo by to vést k vymezení určitých okruhů, které toto slovanské božstvo definují a určují jeho pozici mezi ostatními bohy starých Slovanů. Pozornost bude věnována také postavám a syžetům souvisejícím s Velesem, což přispěje k pochopení této postavy.
References
Běťáková, Marta E. a Václav Blažek, Encyklopedie baltské mytologie, Praha: Libri, 2012.
Gieysztor, Aleksander, Mitologia Słowian, Warszawa: Wydawnictwa Universytetu Warszawskiego, 2006 (19821).
Gimbutas, Marija, „The Lithuanian God Velnias“, in: G. Larson, C. Littleton and J. Puhvel (eds.), Myth in Indo-European Antiquity , Los Angeles: University of California Press, 1974, s. 87–92.
Golema, Martin, „Igrici jako archaickí poeti a zřeci u pohanských Slovanov: Kam ukazujú stredoveké pramene i niektoré významové dimenzie praslovanského slova *jьgrьcь (jeho odvozenin a kontinuantov) vo vybraných slovanských etnojazykových tradíciach“, Studia Mythologica Slavica 13 (2010), s. 107–124.
Golema, Martin, Stredoveká literatúra a indoeurópske mytologické dedičstvo. Prítomnosť trojfunkčnej indoeurópskej ideológie v literatúre, mytológii a folklóre stredovekých Slovanov , Banská Bystrica: Univerzita Mateja Bela, Pedagogická fakulta, 2006.
Golema, Martin, „Svätý Blažej ako ,vlčí pastier‘ v textovej tradícii z českého, slovenského a maďarského prostredia“, Studia Mythologica Slavica 11 (2008), s. 147–172.
Ivanov, Vjačeslav V. and Vladimir N. Toporov, „A comparative study of the group of Baltic mythological terms from the root *vel-“, Baltistica 9.1 (1973).
Jakobson, Roman, „The Slavic god Velesъ and his Indoeuropean cognates“, in: R. Jakobson, R. Stephen (ed.), Selected Writings: Contributions to Comparative Mythology: Studies in Linguistics and Philology, 1972-1982, Berlin; New York: De Gruyter Mouton, 1985.
Mallory, James P. and Douglas Q. Adams, The Oxford Introduction to Proto-Indo-European and the Proto-Indo-European World, NewYork: Oxford University Press, 2006.
Niederle, Lubor, Slovanské starožitnosti: Oddíl kulturní. Život starých Slovanů. Díl II., Praha: Bursík a Kohout, 1916.
Profantová, Naďa a Martin Profant, Encyklopedie slovanských bohů a mýtů, Praha: Libri, 2004.
Puhvel, Jaan, Srovnávací mytologie, Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997.
Téra, Michal, Perun bůh hromovládce: Sonda do slovanského archaického náboženství, Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2009.
Téra, Michal, „Staroruští volchvové a jejich souvislosti s indoevropskými a eurasijskými duchovními tradicemi“, in: M. Příhoda (ed.), Kulturní, duchovní a etnické kořeny Ruska: Tradice a alternativy, Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2005, s. 13–47.
Váňa, Zdeněk, Svět slovanských bohů a démonů, Praha: Panorama, 1990.
Vėlius, Norbertas, Chtoniškasis lietuvių mitologijos pasaulis, Vilnius: Vaga, 1987.
Успенский, Борис А., Филологические разыскания в области славянских древностей, Москва: Издательство Московского университета, 1982.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html