Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
English synonyms from the syntagmatic perspective in intrasentential context
Thesis title in Czech: Anglická synonyma ze syntagmatického hlediska ve větném kontextu
Thesis title in English: English synonyms from the syntagmatic perspective in intrasentential context
Key words: synonymie, syntagmatický vztah, souvýskyt, paradigmatický vztah
English key words: synonymy, syntagmatic relation, co-occurrence pattern, paradigmatic relation
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: angličtina
Department: Department of the English Language and ELT Methodology (21-UAJD)
Supervisor: prof. PhDr. Aleš Klégr
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 08.01.2015
Date of assignment: 08.01.2015
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 22.01.2015
Date and time of defence: 07.09.2016 00:00
Date of electronic submission:16.08.2016
Date of proceeded defence: 07.09.2016
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: Mgr. Ondřej Tichý, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Téma diplomové práce je inspirováno korpusovými studiemi S. Jonese et al., které se zabývají souvýskytem antonym a jejich syntagmatickými vztahy a sémantikou v různých konstrukcích uvnitř souvětí. Cílem práce je analogický výzkum synonym, která se stejně jako antonyma tradičně uvažují primárně na paradigmatické rovině. V teoretické části budou jednak stručně shrnuty standardní pohledy na synonyma (Lyons, Cruse, Murphy ad.) a relevantní korpusové studie synonym (Storjohann, 2010; koordinační a subordinační synonymie, synonymní klastry), jednak metodika Jonesových studií a jejich poznatky. V empirické části bude nejprve popsán projekt, počínaje výběrem korpusu, vhodných (typů) synonymních párů/řad a metodiky. Výzkum se zaměří na intravětné kontexty, v nichž dochází k souvýskytu synonym, na funkci synonym a jejich vztahy v daných strukturách. Předpokládá se, že synonyma zde budou fungovat nejen jako prostředek lexikální koheze a stylistické variace odstraňující repetitivnost, ale že souvýskyt (částečných) synonym může mít účinek kontrastivní (intelligent people are more trusting than their less smart counterparts), intenzifikační (Hungry? I'm starving!), zeslabující (not starving, but a bit peckish), vymezující (inkluzivní: pupil and student) a další. Souvýskyt může mít podobu binomiálu, konstrukce (např. kontrastivní konstrukce částečných synonym typu „X is not S1, but (quite)/just/only/more of a S2“), může být signalizován výrazy jako „more exactly“, „that is to say“, „or rather“ apod. K identifikaci těchto vzorců souvýskytu budou použity dostupné softwarové aplikace, které umožňují prohledávat okolí zvoleného výrazu (např. adjektiva „easy“) v korpusu a zjišťovat, která ze synonym příslušné synonymní řady se v něm vyskytují. Smyslem studie není vytvořit kvantitativní soupis takovýchto vzorů, ale ukázat na vybraných příkladech, zda a jakým způsobem se synonyma uplatňují na syntagmatické rovině (podobně jako antonyma) v rámci věty. Po prezentaci výsledků, jejich rozboru a diskusi předloží práce závěr a ostatní náležitosti (český souhrn, bibliografii, přílohy). Technické pokyny k vypracování vizhttp://uajd.ff.cuni.cz/zp.
References
Adamska-Salaciak, Arleta (2013) Equivalence, Synonymy, and Sameness of Meaning in a Bilingual Dictionary. International Journal of Lexicography, Vol. 26 No. 3, pp. 329–345.

Cruse, D. Alan (1986) Lexical Semantics, Cambridge: Cambridge University Press.

Cruse, D. Alan (2000, 2004, 2011) Meaning in Language, Oxford: Oxford University Press.

Crystal, D. (1985) A Dictionary of Linguistics and Phonetics, Oxford: Blackwell.

Halliday, M. A. K. and Hasan, R. (1976) Cohesion in English, Harlow: Longman.

Jones, Steven (2002) Antonymy. A corpus-based perspective. London and New York: Routledge.

Jones, Steven, M. Lynne Murphy, Carita Paradis and Caroline Willners (2012) Antonyms in English. Construals, Constructions and Canonicity. Cambridge: Cambridge University Press.

Jones. Steven (2010) Using web data to explore lexico-semantic relations. In: P. Storjohann (ed.) Lexical-Semantic Relations. Theoretical and Practical Perspectives. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Co. pp. 49-67.

Lyons, John (1968) Introduction to Theoretical Linguistics. Cambridge: Cambridge University Press.

Moon, Rosamund (2013) Braving Synonymy: From Data to Dictionary. International Journal of Lexicography, Vol. 26 No. 3, pp. 260–278.

Murphy, M. Lynne (2003) Semantic relations and the Lexicon. Cambridge: Cambridge University Press.

Murphy, M. Lynne (2013) What We Talk About When We Talk about Synonyms (and What It Can Tell Us about Thesauruses). International Journal of Lexicography, Vol. 26 No. 3, pp. 279–304.

Storjohann Petra (ed.) (2010) Lexical-Semantic Relations. Theoretical and Practical Perspectives. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Co.

Storjohann, Petra (2010) Synonyms in corpus texts: Conceptualisation and construction In: P. Storjohann (ed.) Lexical-Semantic Relations. Theoretical and Practical Perspectives. Amsterdam/Philadelphia: John Benjamins Publishing Co. pp. 69-94.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html