Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Srovnání alternativní verze Montrealského kognitivního testu (MoCA-CZ 2) s jeho verzí základní (MoCA-CZ 1).
Thesis title in Czech: Srovnání alternativní verze Montrealského kognitivního testu (MoCA-CZ 2) s jeho verzí základní (MoCA-CZ 1).
Thesis title in English: Comparison of alternative version of The Montreal Cognitive Assessment (MoCA-CZ 2) with its basic version (MoCA-CZ 1).
Key words: Montrealský kognitivní test, Alzheimerova nemoc, mírná kognitivní porucha, skríningové testování, neuropsychologická diagnostika
English key words: Montreal Cognitive Assessment, Alzheimer´s disease, mild cognitive impairment, screening tests, neuropsychodiagnostics
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: doc. PhDr. Petr Kulišťák, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 11.11.2014
Date of assignment: 11.11.2014
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 18.11.2014
Date and time of defence: 27.01.2016 00:00
Date of electronic submission:09.12.2015
Date of proceeded defence: 27.01.2016
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Luděk Stehlík, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Diplomová práce se zaměřuje na možnost rozšíření využití Montrealského kognitivního testu v praxi. V současnosti je Montrealský kognitivní test jedním z nejpoužívanějších screeningových testů zaměřených na posouzení kognitivního zdraví zejména u seniorské populace. V roce 2011 byl Montrealský test ve své původní (anglické) verzi doplněn o dvě alternativní verze. Zkouška má nyní umožňovat opětovné testování klientů, které by mělo být srovnatelné s výsledkem testování základní verzí Montrealského kognitivního testu. Pracovníci AD centra FN Královské Vinohrady tyto alternativní verze přeložili do češtiny, psychometrické charakteristiky alternativních verzí však v českém prostředí dosud nebyly ověřeny.
Diplomová práce bude rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části se bude zabývat problematikou screeningových nástrojů, výčtem nejpoužívanějších metod, jejich vzájemným srovnáním, a to zejména s důrazem na porovnání s Montrealským kognitivním testem. Dále se bude zabývat otázkou retestování v psychologii, jeho výhodami i omezeními.
V empirické části budou analyzována data získaná na zdravé i pacientské seniorské populaci s cílem porovnat psychometrické charakteristiky jedné z alternativních verzí Moca testu s jeho základní verzí.
Výsledkem diplomové práce bude doporučení zavést nebo (prozatím) nezavést alternativní verzi testu do praktického užívání. Přínos zavedení alternativní verze do praxe spočívá ve vyhnutí se negativnímu efektu učení, který by mohl nastat při opakovaném použití jediné verze testu u stejného klienta. Předpokládá se, že z výsledků mé práce budou těžit především lékaři, sociální pracovníci a kliničtí psychologové, kteří pracují se seniorskou populací.
References
Kulišťák, P. (2007). Neuropsychologické a neurologické screeningové škály pro vyšetření frontálních funkcí. In I. Rektorová (Ed.), Kognitivní poruchy a demence (s.40-48). Praha: Triton.

Kulišťák, P. (2011). Neuropsychologie (2. vyd.). Praha: Portál.

Nasreddine, Z. S., Phillips, N. A., Bedirian, B., Charbonneau, S., Whitehead, V.,Collin, I., et al. (2005). The Montreal Cognitive Assessment, MoCA: A Brief Screening Tool For Mild Cognitive Impairment. Journal of American Geriatrics Society, 53 (4), 695–699.

Preiss, M. (1998). Neuropsychologické vyšetření. In M. Preiss (Ed.), Klinická neuropsychologie (s. 19 – 63). Praha: Grada Publishing.

Reban J. (2006). Montrealský kognitivní test (MoCA): přínos k diagnostice predemencí. Česká Geriatrická Revue, 4, 224-229
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html