Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Srovnání spokojenosti osob žijících v manželství a nesezdaném soužití
Thesis title in Czech: Srovnání spokojenosti osob žijících v manželství a nesezdaném soužití
Thesis title in English: Comparative study of satisfaction among individuals living in marriage and cohabitation
Key words: Spokojenost, manželství, nesezdané soužití, rodinný stav
English key words: Happiness, marriage, non-marital cohabitation, marital status
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: prof. PhDr. Dana Hamplová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 28.09.2014
Date of assignment: 29.09.2014
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 07.10.2014
Date and time of defence: 21.06.2016 09:00
Date of electronic submission:07.05.2016
Date of proceeded defence: 21.06.2016
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.
 
 
 
Guidelines
Ve své práci se budu zabývat nesezdaným soužitím jako fenoménem moderní doby a porovnáním kohabitace a manželství. Ve výzkumné části se zaměřením na rozdíly ve spokojenosti s rodinným životem u lidí žijících v kohabitaci a u lidí žijících v manželství.
Česká republika prochází od 90. let transformací reprodukčního chování českého obyvatelstva. Před rokem 1989 vstupovala do manželství většina lidí a často v nízkém věku, později však přišly změny sňatkového chování mladých lidí. Mladá generace se začala diferencovat právě z hlediska vstupu do manželství- čím dál více lidí začalo sňatek odkládat do vyššího věku. Začaly se šířit nové typy partnerských svazků, zejména nesezdané soužití. Dochází tak k narušení standardního modelu rodinného startu, který byl dříve nezpochybnitelnou normou. (Hamplová, 2003) Tradiční pořadí: sňatek - společné bydlení - narození dítěte je dnes spíše výjimkou. Naopak jsou naprosto běžná a čím dál častější nesezdaná soužití, která jsou dnes již společností bez problémů přijímána a pohlíží se na ně jako na přirozenou fázi životního cyklu mladých lidí. Manželství ztrácí monopol, který původně mělo na intimní vztah mezi mužem a ženou. (Možný, 1990) Mezi odborníky neexistuje jednotný pohled na to, čím jsou změny způsobeny. Jedni považují za hlavní důvod současného vývoje změny hodnotových orientací. Jedná se především o zvýšený důraz na individualizaci, svobodu a rovný přístup k mužům a ženám. Jedná se například o teorii „čistých vztahů“ Antonyho Giddense nebo teorii postmoderních hodnot Ronalda Ingleharta. O vysvětlení nových trendů v oblasti hledání partnera pro manželství se snaží také teorie druhého demografického přechodu autora Van den Kaa. V České republice je hlavním představitelem Ladislav Rabušic. (Chaloupková, Šalamounová, 2004) Další skupina sociologů a demografů je toho názoru, že změny v oblasti rodinného chování jsou způsobeny ekonomickými faktory, především ztíženými ekonomickými podmínkami mladých lidí. V této souvislosti je často zmiňováno jméno Jitky Rychtaříkové, která se zabývá ekonomickou stránkou osamostatnění a založení vlastní rodiny. (Hamplová, 2003) Otázkou je, zda při rostoucí rozšířeností neformálních soužití existují ještě výrazné rozdíly mezi nesezdaným soužitím a manželstvím. Nesezdaná soužití jsou podle autorů Popenoe a LeBourdais méně stabilní, než manželství, a to i v případě, že jsou přítomny děti. (Chaloupková, 2004) Předmanželská kohabitace má dokonce podle některých výzkumů (Lillard, 1995, Thomson, Collela, 1992) negativní vliv na stabilitu manželství. Partneři, kteří uzavřeli manželství bez předchozího soužití, mají nižší riziko rozvodu, než partneři, kteří spolu žili již před manželstvím.
Cíle: Cílem mé práce bude zjistit sílu a směr vztahu mezi rodinným statusem a spokojeností s rodinným životem, konkrétně porovnat spokojenost párů žijících v nesezdaných soužitích a párů žijících v manželství. Tento vztah se může lišit v závislosti na dalších determinantách jako je pohlaví, věk, vzdělání atd.
Metodika: Práce bude založena na sekundární analýze datových souborů.
References
Literatura:
ČERMÁKOVÁ, M. a kol. Proměny současné české rodiny: (rodina – gender-stratifikace). 1. vyd. Praha: SLON, 2000.
CHALOUPKOVÁ, J.Vstup do dospělosti- co znamená být dospělý podle Evropského sociálního výzkumu 2006. Socioweb (1/2011) Dostupné na www[online]:http://www.socioweb.cz/upl/editorial/download/186_SOCIOWEB_01_2011__.pdf
CHALOUPKOVÁ, J; ŠALAMOUNOVÁ, P. Postoje k manželství, rodičovství a k rolím v rodině v České republice a v Evropě [online]. Praha: Sociologický ústav Akademie věd České republiky, 2004 [cit. 2014-25-09]. Dostupné z WWW:http://studie.soc.cas.cz/upl/texty/files/210_1chalou47%20pro%20tisk.pdf
F IALOVÁ, L. Představy mladých lidí o manželství a rodičovství. Praha: Sociologické nakladatelství, 2000.
GIDDENS, A. Proměna intimity: sexualita, láska a erotika v moderních společnostech. Přel. Ivo Možný, Praha: Portál. 2012.
HAMPLOVÁ, D. Vstup do manželství a nesezdaného soužití v ČR po roce 1989 a v souvislosti se vzděláním. Praha: Sociologický ústav AV ČR. 2003.
HAMPLOVÁ, D., RYCHTAŘÍKOVÁ, J., PIKÁLKOVÁ, S. České ženy: vzdělání, partnerství, reprodukce a rodina. Praha: Sociologický ústav AV ČR. 2003
KATRŇÁK, T. Moderní partnerské vztahy a jejich proměna v době pozdní modernity. Brno: Sociologický časopis XXXVI, (3/2000).
LILLARD, L.A., BRIEN,M.J., WAITE,L.J. Premarital cohabitation and subsequent marital dissolution; a matter of self- selection. Demography 32 (3).1995
MOŽNÝ, I. Moderní rodina (mýty a skutečnosti). Brno: Blok. 1990.
MOŽNÝ, I. Rodina a společnost. 2. vyd., upravené. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2008, 323 s.
MOŽNÝ, I. Sociologie rodiny. Praha: Slon. 1999
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html