Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Hodnocení Mao Zedonga a Kulturní revoluce po roce 1978
Thesis title in Czech: Hodnocení Mao Zedonga a Kulturní revoluce po roce 1978
Thesis title in English: Reevaluation of Mao Zedong and the Cultural Revolution after 1978
Key words: Kulturní revoluce|Mao Zedong|Deng Xiaoping|Komunistická strana Číny|Usnesení o některých otázkách historie strany od vzniku ČLR
English key words: Cultural Revolution|Mao Zedong|Deng Xiaoping|Communist Party of China|Resolution on Certain Questions of the History of Our Party since the Founding of the PRC
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sinology (21-KSI)
Supervisor: Mgr. Ing. Jiří Hudeček, Ph.D.
Author: Bc. Jan Lorenc - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 23.06.2014
Date of assignment: 24.06.2014
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 03.07.2014
Date and time of defence: 01.02.2018 08:00
Date of electronic submission:31.12.2017
Date of proceeded defence: 01.02.2018
Submitted/finalized: committed by worker on behalf on and finalized
Opponents: prof. PhDr. Olga Lomová, CSc.
 
 
 
Guidelines
Po svržení „Gangu čtyř“ a rehabilitaci Deng Xiaopinga otevřela Komunistická strana Číny na jistou dobu možnosti kritiky politických kampaní předchozích desetiletí. Tato kritika byla nutná pro obnovení legitimity strany, ale zároveň hrozila ji podkopat. Proto se na začátku 80. let strana rozhodla kritiku uzavřít přijetím oficiálního usnesení o historických otázkách, které by uzákonilo interpretaci maoistického období a Mao Zedonga samotného.
Toto usnesení "O některých otázkách historie strany od založení ČLR" bylo přijato na plenárním zasedání Ústředního výboru v roce 1981. Jeho duch i litera se od té doby výrazně projevuje v oficiální čínské historiografii a pevně vymezuje prostor, ve kterém se může odehrávat výzkum Kulturní revoluce, Mao Zedonga i dalších významných událostí a čelných představitelů KS Číny. Znalost jeho znění, okolností vzniku a způsobu, jímž je uplatňováno, je proto zásadní pro pochopení současných čínských postojů k období Kulturní revoluce. Kandidát usnesení podrobně prostuduje a poukáže na významné formulace v něm obsažené, které odrážejí klíčové ideologické zájmy vedení komunistické strany. V rámci možností popíše rovněž proces jeho vzniku a zasahování Deng Xiaopinga a dalších komunistických vůdců do něj. Měl by se také zamyslet nad jeho současnou relevancí a nad tím, zda lze pozorovat tendence k jeho přehodnocení nebo vyhasnutí.
References
Prameny:
Zhonggong zhongyang wenxian yanjiushi: Guanyu jianguo yiliai dang de ruogan lishi wenti de jueyi zhushi ben (xiuding), Beijing: Renmin chubanshe 1985 (2. vydání 1991).
Deng Xiaoping: Dui qicao „Guanyu jianguo yilai dang de ruogan lishi wenti de jueyi“ de yijian, in Deng Xiaoping wenxuan, sv. 2, 2. vydání, Beijing: Renmin chubanshe 1994.

Literatura:
Baum, R.: Burying Mao: Chinese Politics in the Age of Deng Xiaoping, Princeton: Princeton University Press 1996.
Dittmer, L.: „Learning from Trauma: The Cultural Revolution in Post-Mao Politics“, in W. Joseph, Ch. Wong and D. Zweig (eds): New Perspectives on the Cultural Revolution, Cambridge, MA: Harvard University Press.
MacFarquhar, R., Schoenhals, M.: Mao’s Last Revolution, Cambridge, MA: Belknap Press 2008.
MacFarquhar, R. (ed.): The Politics of China, New York: Cambridge University Press 2011.
Unger, J. (ed.): Using the Past to Serve the Present: Historiography and Politics in Contemporary China, Armonk, N.Y.: M.E.Sharpe 1993.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html