Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Freiburský osobnostní dotazník a možnosti jeho využití u vězeňské populace
Thesis title in Czech: Freiburský osobnostní dotazník a možnosti jeho využití u vězeňské populace
Thesis title in English: The Freiburg Personality Inventory and its use in the prison population
Key words: Freiburský osobnostní dotazník, penitenciární diagnostika, kriminální predikce, normy, penitenciární psychologie
English key words: Freiburg Personality Inventory, penitentiary diagnostics, criminal prediction, standards, penitentiary psychology
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: PhDr. Hedvika Boukalová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 28.05.2014
Date of assignment: 28.05.2014
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 03.06.2014
Date and time of defence: 08.09.2015 00:00
Date of electronic submission:28.07.2015
Date of proceeded defence: 08.09.2015
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Markéta Niederlová, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
DP si klade za cíl rozšířit možnosti diagnostiky osob ve výkonu trestu o Freiburský osobnostní dotazník, který se jeví z hlediska penitenciární péče jako užitečný nástroj. Existuje jediný slovenský překlad této metody z roku 1984 včetně norem na populaci již neexistujícího státu, jeho použití je tedy posledních 20 let problematické a nerozšířené. Naproti tomu, poptávka po aktualizovaných diagnostických nástrojích, které nejsou příliš náročné na čas a administraci, a které by zároveň prošly normováním na specifický populační vzorek, vytváří prostor pro efektivní využití FPI ve forenzní praxi.
Teoretická část DP obsahuje seznámení s metodou, teoretické zázemí a východiska FPI, jeho srovnání s dalšími používanými nástroji poznávání osobnosti, možnosti a limity jeho užití. Současně se zaměřuje na specifika vězeňské populace, popis osobnosti z hlediska její struktury a dynamiky, a možnosti jejího poznávání včetně aktuálně používaných diagnostických nástrojů.
Empirická část práce se soustředí na vytvoření norem pro vězeňskou populaci a případnou adaptaci nástroje ve formě zkrácené verze dotazníku při zachování psychometrických charakteristik komplexní varianty.
Praktickým výstupem DP jsou tedy aktualizace nástroje pro deskripci osobnosti vězeňské populace a osobnostní profily současné vězeňské populace včetně srovnání jednotlivých kohort.
References
Čírtková, L. (1998). Kriminální psychologie. Praha: Eurounion.

Deinzer, R., Steyer, R., Eid, M., Notz, P., Schwenkmezger, P., Ostendorf, F., & Neubauer, A. (1995). Situational effects in trait assessment: The FPI, NEOFFI, and EPI questionnaires. European Journal of Personality, vol. 9(issue 1), pp. 1-23.

Ireland, J., & Ireland, C. (2011). Personality structure among prisoners: How valid is the five-factor model, and can it offer support for Eysenck's theory of criminality?.Criminal Behaviour and Mental Health, vol. 21(issue 1), pp. 35-50.

Hosser, D., Lauterbach, O., & Camehn, K. (2008-1-1). Validität und Reliabilität des FPI-R beim Einsatz im Strafvollzug. Diagnostica, vol. 54(issue 3), pp. 129-137.

Kerlinger, F. (1972). Základy výzkumu chování: Pedagogický a psychologický výzkum. (1. vyd., 705 s.) Praha: Academia.

Kollárik, T., Poliaková, E., Ritomský, A. (1984). Freiburský osobnostní dotazník – Freiburger Personchlichkeits Inventar – FPI. Bratislava: Psychodiagnostické a didaktické testy, s.p.

Netík, K., Netíková, D., Hájek, S. (1997). Psychologie v právu. Praha: C.H.Beck.

Říčan, P. (1977). Úvod do psychometrie. Bratislava: Psychodiagnostické a didaktické testy.

Standardy pro pedagogické a psychologické testování. (2001). (1. české vyd., 192 s.) Praha: Testcentrum.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html