Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Meziplochy v Rorschachově metodě. Jejich význam a korespondence s projevy osobnosti u adolescentních studentů
Thesis title in Czech: Meziplochy v Rorschachově metodě. Jejich význam a korespondence s projevy osobnosti u adolescentních studentů
Thesis title in English: Space Responses in the Rorschach. Their Meaning and Correspondence with Personality Manifestation of Adolescent Students
Key words: Rorschachova metoda, percepce, osobnost, adolescence
English key words: Rorschach Test, Perception, Personality, Adolescence
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Psychology (21-KPS)
Supervisor: prof. PhDr. Jiří Šípek, CSc., Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 23.05.2014
Date of assignment: 23.05.2014
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 03.06.2014
Date and time of defence: 08.09.2015 00:00
Date of electronic submission:22.07.2015
Date of proceeded defence: 08.09.2015
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Katarína Loneková, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
V diplomové práci se budu zabývat Rorschachovou metodou (dále ROR). Soustředím se při tom na interpretace zahrnující využití tzv. meziplochy. Ty jsou tradičně spojovány s jistou opoziční tendencí, která se u některých jedinců může projevovat jako tvrdohlavost, kritičnost či negativismus. Alternativně však takové interpretace mohou ukazovat i na pozitivní aspekt opozice, jehož projevy lze popsat jako kritické myšlení, nezávislý pohled na věc nebo nonkonformismus. V teoretické části popíši základní principy hodnocení ROR a zaměřím se při tom zejména na význam a roli meziploch v relevantních klustrech Exnerova komprehensivního systému (CS). Dále se budu věnovat vymezení a definici zmíněné opoziční tendence, jejímu vývoji v průběhu zrání osobnosti a možnostem jejího měření. Teoretickou část uzavřu přehledem dosavadních výzkumů vztahujících se k významu a validitě meziploch v ROR a příbuzných projektivních metodách. V empirické části budu na výběrovém souboru adolescentních studentů zkoumat, jak výskyt odpovědí zahrnujících meziplochy koresponduje s vnějšími projevy osobnosti, které budou hodnotit učitelé dané třídy. Výsledkem bude validizační studie, která se pokusí ověřit platnost tradovaného významu odpovědí zahrnujících meziplochu.
References
Bandura, A. (1954). The Rorschach white space response and perceptual reversal. Journal Of Experimental Psychology, 48(2), 113-118.
Polák, A., & Obuch, I.) (2011). Komprehensivní systém J.E. Exnera, Jr. Standardizovaný přístup k vyhodnocování Rorschachovy metody. Praha: Testcentrum.
Fonda, C. P. (1951). The nature and meaning of the Rorschach white space responses. The Journal Of Abnormal And Social Psychology, 46(3), 367-377.
Groth-Marnat, G. (2009). Handbook of Psychological Assessment. Hoboken, N.J.: John Wiley & Sons.
Last, U. (2002). Defying the odds and Rorschach space responses: An empirical contribution. Rorschachiana, 25(1), 155-162.
Lečbych, M. (2013). Rorschachova metoda: integrativní přístup k interpretaci. Praha: Grada Publishing.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html