Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Náhradní mateřství ve vztazích s mezinárodním prvkem
Thesis title in Czech: Náhradní mateřství ve vztazích s mezinárodním prvkem
Thesis title in English: Surrogate motherhood in relations with an international aspect
Key words: Náhradní mateřství. Nejlepší zájem dítěte. Uznání zahraničního rozhodnutí.
English key words: Surrogacy. Best interest of a child. Recognition of a foreign decision.
Academic year of topic announcement: 2011/2012
Thesis type: dissertation
Thesis language: čeština
Department: Department of Business Law (22-KOBCHP)
Supervisor: prof. JUDr. Monika Pauknerová, CSc., DSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 06.04.2012
Date of assignment: 06.04.2012
Confirmed by Study dept. on: 06.04.2012
Date and time of defence: 15.09.2021 16:00
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 412, 412, 412 Zasedací místnost s prezentační technikou.
Date of electronic submission:24.06.2021
Date of proceeded defence: 15.09.2021
Opponents: doc. JUDr. Aleš Rozehnal, Ph.D.
  JUDr. Marta Zavadilová, Ph.D.
 
 
Preliminary scope of work
Práce je komplexním zpracováním problematiky náhradního mateřství s mezinárodním prvkem. Jedná se o případy, kdy náhradní matka spadá pod jinou jurisdikci jako zamýšlející rodiče či případy, kdy náhradní mateřství probíhá v jiné zemi, než je domovská země zamýšlejících rodičů.
V úvodní části je pojednáno o zásadách, na kterých stojí český právní řád a do jaké situace je tak náhradní mateřství usazeno v českých podmínkách. Rozebrána je právní úprava včetně zhodnocení zásady, že matka je vždy jistá a jediný § 804 občanského zákoníku, který náhradní mateřství zmiňuje. Popsán je princip, jakým v ČR dochází k nabytí právního rodičovství k dítěti narozenému skrze náhradní mateřství. Pozornost je věnovaná problematickým situacím, ke kterým surogace může vést, zejména otázce vymahatelnosti surogátní smlouvy, určování a popírání mateřství, trestněprávním aspektům, asistované reprodukci a právu dítěte znát svůj původ.
Další část se věnuje popisu situace v zahraničí, kde se právní úpravy liší od legalizace náhradního mateřství (a to včetně komerčního náhradního mateřství či surogace pro homosexuální páry), až po výslovný zákaz, kde surogace může naplnit znaky trestného činu.
Práce dále předkládá výklad problematiky uznávání zahraničních rozhodnutí, kterým bylo určeno rodičovství k dítěti narozenému skrze náhradní mateřství nebo kterým bylo rozhodnuto o osvojení. Popsány jsou způsoby nabývání státního občanství, určování pravomoci a rozhodného práva v otázkách určování rodičovství a osvojení, a také problematika výhrady veřejného pořádku s důrazem na zodpovězení otázky, zda se tato výhrada použije ve vztahu k náhradnímu mateřství. Výklad zahrnuje také otázku mezinárodního osvojení jako způsobu získání rodičovství ve vztahu mezi dítětem a zamýšlející matkou.
Zásadní část práce tvoří podrobný rozbor jak judikatury české, tak judikatury Evropského soudu pro lidská práva. Vzhledem k absenci právní úpravy vytváří v českých podmínkách judikatura rámec, dle kterého jsou zahraniční rozhodnutí o právním rodičovství uznávána.
Závěrem je navrženo, zda a jak by měla být problematika náhradního mateřství zakotvena na národní a mezinárodní úrovni.
Preliminary scope of work in English
The thesis is a comprehensive elaboration of the issue of surrogacy with an international element, ie cases where the surrogate mother falls under a different jurisdiction as the intended parents or cases where surrogacy takes place in a country other than the home country of the intended parents.
The introductory part deals with the principles on which the Czech legal system is based and the situation in which surrogacy is thus established. The legal regulation is discussed, including the evaluation of the principle that the mother is always certain and the only § 804 of the Civil Code, which mentions surrogacy. The principle by which the acquisition of legal parenthood to a child born through surrogacy is acquired is described. Attention is paid to problematic situations to which surrogacy can lead, especially the issue of enforceability of a surrogate contract, determination and denial of motherhood, criminal aspects, assisted reproduction and the child's right to know his or her origin.
The next part describes the situation abroad, where the legislation differs from the legalization of surrogacy (including commercial surrogacy or surrogacy for gay couples) to an explicit ban, where surrogacy can fulfill the characteristics of a crime.
The thesis also presents an explanation of the issue of recognition of foreign decisions by which parenthood was determined or by which it was decided about adoption. The methods of acquiring citizenship, determining the applicable law, as well as the issue of public policy reservations and whether this reservation applies to surrogacy are explained. The thesis describes the issue of international adoption as a way of obtaining motherhood of the intended mother.
A fundamental part of the work is a detailed analysis of both Czech case law and the case law of the European Court of Human Rights. Due to the absence of legal regulation, the case law creates a framework according to which foreign decisions are recognized.
Finally, it is suggested whether and how the issue of surrogacy should be enacted at the national and international levels.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html