Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
"I přišli k nám tito soldáti..." Město Slaný za třicetileté války optikou pramenů městské kanceláře.
Thesis title in Czech: "I přišli k nám tito soldáti..." Město Slaný za třicetileté války optikou pramenů městské kanceláře.
Thesis title in English: "And these soldiers have come to us..." The town of Slaný during the Thirty Years War as seen through the papers of its municipal government.
Key words: raný novověk, třicetiletá válka, česká města, Slaný, dějiny správy, vztah mezi měšťany a vojáky
English key words: early modern period, Thirty Years War, Bohemian towns, Slaný, municipal administration, relations between townspeople and soldiers, history of administration
Academic year of topic announcement: 2010/2011
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Auxiliary Historical Sciences and Archive Studies (21-KPVHAS)
Supervisor: doc. PhDr. Zdeněk Hojda, CSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 27.04.2011
Date of assignment: 27.04.2011
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 11.07.2011
Date and time of defence: 15.06.2015 11:00
Date of electronic submission:02.06.2015
Date of proceeded defence: 15.06.2015
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: PhDr. Marek Ďurčanský, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
V průběhu 17. století prošlo královské město Slaný několika zásadními změnami, které výrazným způsobem ovlivnily jeho další osudy. V důsledku porážky českého stavovského povstání ztratilo postavení svobodného královského města (v roce 1623 bylo zastaveno a roku 1638 definitivně prodáno českou komorou Jaroslavu Bořitovi z Martinic), bylo vystaveno velmi radikální protireformaci, a především zakusilo válečné útrapy, a to vzhledem ke své poloze v míře spíše větší než většina českých měst. Cílem této práce je na základě pramenů mikroanalyticky zachytit, jak se oslabený Slaný s touto situací – tedy s finančními a materiálními požadavky armád či s nepřímými důsledky války v podobě nemocí, atmosféry obav a ohrožení – vyrovnával, jak na ni reagoval, jak válečné události ovlivnily fungování městské správy i život jednotlivých měšťanů. Strategie přežití, které v průběhu války volili jednotliví obyvatelé města ve snaze vyrovnat se nějakým způsobem s přítomností vojenského živlu ve městě, byly zpočátku nepochybně důsledkem spontánních obranných reakcí, ale časem se jistě stávaly modelovými, a to na základě zkušeností vlastních i zkušeností ostatních měst. Z tohoto důvodu by měla být součástí práce také komparace s dalšími městy. Ve středočeském regionu se nabízí např. Mělník nebo Nymburk. V neposlední řadě je třeba zjistit, jaké změny válka ve městě způsobila, a to nejen v rovině hospodářské, nýbrž také v rovině sociální a kulturní. Opomenuty nebudou ani složité vztahy s martinickou vrchností, zejména v souvislosti s válečným děním, tzn., zda a popřípadě jak vrchnost pomáhala či naopak ještě více zatěžovala válkou zkoušené město.
Při zpracovávání zadaného tématu bude diplomantka vycházet primárně z nepublikovaných archivních pramenů, z nichž nejvýznamnější položku tvoří městské knihy Slaného (v MA Slaný, uloženém v SOkA Kladno). Déle bude přihlédnuto k fondům uloženým v centrálních archivech (Stará a Nová manipulace, APA,RA Martinicové, VS Smečno). Doplňkově bude diplomantka vycházet z vydaných pramenů (např. DBBTI, Regesta fondu Militare), ať již úřední či osobní povahy, a z literatury (zejména lokálně historické).
References
Antonín KRECAR, Paměti královského města Slaného, SO 15, 1907, s. 3-113.
Václav FIALA, Slaný v letech 1618-1632. České město za 30leté války, Praha 1925.
Bernd ROECK, „Als wollt die Welt schier brechen.“Eine Stadt im Zeitalter des Dreissigjährigen Krieges, München 1991.
Jaroslav DOUŠA, Plzeň za saského vpádu v letech 1631–1632, MZK 30, 1995, s. 22–71.
„Der Schwed’ ist im Land!“ Das Ende des 30jährigen Krieges in Niederösterreich. Ausstellungskatalog, Horn 1995.
Bernhard R. KROENER – Ralf PRÖVE (edd.), Krieg und Frieden. Militär und Gesellschaft in der frühen Neuzeit, Paderborn 1996
Marek ĎURČANSKÝ, Zkušenosti Nymburských s vojáky za třicetileté války. Sonda do problematiky obrazu vojáka v českém prostředí, Kuděj 1999/1, s. 22–38.
Hans MEDICK – Benigna von KRUSENSTJERN (edd.), Zwischen Alltag und Katastrophe. Der Dreissigjährige Krieg aus der Nähe, Göttingen 1999, hlavně oddíl Der Krieg vor Ort
Jaroslava MENDELOVÁ, Třicetiletá válka a Nové Město pražské (1620–1650), PSH 31, 2000, s. 149–185.
Andreas WEIGL (ed.), Wien im Dreissigjährigen Krieg. Bevölkerung – Gesellschaft – Kultur – Konfession, Wien – Köln – Weimar 2001.
Jan KILIÁN (ed.), Věnná města za třicetileté války a jejich poválečná obnova. Sborník příspěvků z konference konané v Mělníce ve dnech 4.–5. května 2004, Mělník 2004.
Jan KILIÁN, Město ve válce, válka ve městě. Mělník 1618–1648, České Budějovice 2008.
Bernhard R. KROENER, Kriegerische Gewalt und militärische Präsenz in der Neuzeit. Ausgwählte Schriften, Paderborn 2008, hlavně oddíl Historiographie.
Preliminary scope of work
Pozn.: úprava tématu x změna tématu (materiál studentky)
SZZK:
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html