Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Onemocnění rakovinou ze sociologické perspektivy
Thesis title in Czech: Onemocnění rakovinou ze sociologické perspektivy
Thesis title in English: Cancer from a sociological perspective
Key words: sociologie medicíny, zdraví, medikalizace
English key words: sociology of medicine, health, medicalisation
Academic year of topic announcement: 2010/2011
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: prof. PhDr. Dana Hamplová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 26.04.2011
Date of assignment: 27.04.2011
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 17.12.2014
Date and time of defence: 05.02.2015 09:00
Date of electronic submission:19.12.2014
Date of proceeded defence: 05.02.2015
Submitted/finalized: committed by worker on behalf on and finalized
Opponents: PhDr. Markéta Sedláčková, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Diplomová práce se bude věnovat sociologickému pohledu na rakovinu. Téma rakoviny bylo vybráno vzhledem k tomu, že má svá specifika. Její léčba je zdlouhavá, často s nejistou prognózou, celoživotním trváním a výrazně ovlivňuje kvalitu života nemocné i jejích blízkých. Rakovina ovlivňuje každodenní život jedince a má různý dopad na fungování rodiny podle toho, jakou roli zastával. Reakce společnosti na onemocnění a nemocné samotné je zajímavým problémem, jímž se sociologie (medicíny) zaobírá. Práce bude konkrétněji zaměřená na dopady onkologického onemocnění žen, jejich sociální role, vztahy a každodenní životy. Dále bude zájem směřován na sociologický zájem o proměnu identity a biografie nemocných v závislosti na prodělané chorobě. Pacientky se snaží různými způsoby zapracovat prodělané nádorové onemocnění do svých biografií. Jak je patrné, jedinci mohou zacházet s kulturními významy nemoci různými způsoby s ohledem na vlastní žitou zkušenost. Vedle zájmu o narativa jednotlivců bude důležitý i rozbor sociálních a kulturních obsahů spojovaných s rakovinou.
Cílem práce tedy bude za pomoci polostrukturovaných rozhovorů zachytit biografie žen, které nemoc postihla. Respondentky budou seznámeny s výzkumem a jeho účelem, budou požádány o souhlas s nahráváním rozhovorů a nakonec budou obeznámeny i s výsledky výzkumu
References
Abrahámová, Jitka et al. 2009. Co byste měli vědět o rakovině prsu. Praha: Grada Publishing.

Bártlová, Sylva. 2005. Sociologie medicíny a zdravotnictví. Praha: Grada Publishing.

Helman, Cecil G. 2002. Culture, health and illness. London: Arnold.

Kaiser, Karen. 2008. „The meaning of the survivor identity for women with breast cancer.“ Social Science & Medicine 67 (2008): 79-87.

Kapr, Jaroslav et al. 1997. Sociální deviace, sociologie nemoci a medicíny. Praha: SLON.

Špatenková, Nadežda. 2003. Problematika zdraví a nemoci. Olomouc: Univerzita Palackého
v Olomouci.

Turner, Bryan S. Colin Samson. 1995. Medical power and social knowledge. London: Sage.
Preliminary scope of work
Diplomová práce se bude věnovat sociologickému pohledu na rakovinu prsu u žen. Téma rakoviny bylo vybráno vzhledem k tomu, že má svá specifika. Rakovina ovlivňuje každodenní život jedince a má různý dopad na fungování rodiny. Práce bude zaměřená na dopady onkologického onemocnění žen, jejich sociální role, vztahy a každodenní životy. Dále bude zájem směřován na sociologický zájem o proměnu identity a biografie nemocných v závislosti na prodělané chorobě. Cílem práce tedy bude za pomoci polostrukturovaných rozhovorů zachytit biografie žen, které nemoc postihla. Respondentky budou seznámeny s výzkumem a jeho účelem, budou požádány o souhlas s nahráváním rozhovorů a nakonec budou mít možnost seznámit se s výsledky práce.
Preliminary scope of work in English
This thesis will focus on breast cancer from sociological perspective. Cancer affects the daily life of an individual and has different effects on family functions. This work will focus on the effects of cancer on women, their social roles, relationships and everyday lives. Furthermore, the interest is focused on the sociological aspects of the transformation of identity and biography of patients, depending on the history of the disease. The main aim of the thesis will be to capture the biographies of women affected by the disease. The method for reaching the aim will be partly sturctured interviews. The respondents will be informed about the research and its purpose. They will be asked to consent to the recording of interviews and after the research they will have the opportunity to get acquainted with the resunlts of the thesis.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html