Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
ALFA detektor - simulace
Thesis title in Czech: ALFA detektor - simulace
Thesis title in English: ALFA detector - simulation
Academic year of topic announcement: 2008/2009
Thesis type: diploma thesis
Thesis language:
Department: Institute of Particle and Nuclear Physics (32-UCJF)
Supervisor: Mgr. Tomáš Sýkora, Ph.D.
Author:
Advisors: Ing. Vít Vorobel, Ph.D.
Guidelines
1. Vytvoření samostatné simulace pohybu částice v optické soustavě urychlovače LHC v rozmezí od -240m do +240m obsahující detektor ATLAS. Simulace bude mít interaktivní grafický výstup umožňující sledovat a srovnávat změny optiky v libovolném řezu při změnách optických elementů - magnetů.
2. Srovnání samostatné simulace s odpovídající simulací provedenou pomocí MAD-X.
3. Vytvoření úseku urychlovače od -240m do +240m v prostředí ATHENA a srovnání výsledků s odpovídající simulací provedenou pomocí MAD-X.
4. Práce bude napsána anglicky.
References
1. Klaus Wille, The Physics of Particle Accelerators: An Introduction, Oxford University Press, ISBN-10: 0198505493, ISBN-13: 978-0198505495
2. CERN Accelerator School proceeedings, http://cas.web.cern.ch/cas/CAS_Proceedings.html
2. MAD-X, http://mad.web.cern.ch/mad/
3. GEANT, http://geant4.web.cern.ch/geant4/
Preliminary scope of work
ALFA detektor je detektorem určeným pro měření luminosity urychlovače LHC pro kolaboraci ATLAS. Tento úkol má nejvyšší prioritu, přibyla k němu ovšem další potenciální možnost měření difrakčních procesů.
Pro úspěšné vyhodnocování měřených dat je užitečná/nutná simulace detektoru. Ta, ve finální podobě, probíhá v rámci softwarové soustavy ATHENA, kterou kolaborace ATLAS používá a která využívá softwarových nástrojů GEANT4 a GeoModel.
Cílem práce je pochopit principy simulace a vytvořit/modifikovat funkční simulaci ALFA detektoru (nebo jeho části) a část urychlovače mezi interakčním bodem a detektorem.
Znalost prostředí ATHENA je důležitá pro kteroukoliv činnost týkající se simulací, práce s reálnými daty či jejich vyhodnocováním v kolaboraci ATLAS a může být později použita i v jiném ATLASovském projektu. Totéž je zcela platné i v případě GEANT4 s tím, že hranice tohoto software nejsou vymezeny jen experimentem ATLAS, či fyzikou vysokých energií, ale jeho uplatění je možné i v dalších oborech jako lékařství či kosmický výzkum.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html