Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Studium kanálovacího efektu iontů v monokrystalických materiálech
Thesis title in Czech: Studium kanálovacího efektu iontů v monokrystalických materiálech
Thesis title in English: Channeling effect of ions in single-crystalline materials
Academic year of topic announcement: 2008/2009
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Particle and Nuclear Physics (32-UCJF)
Supervisor: doc. RNDr. Anna Macková, Ph.D.
Author:
Guidelines
1. Prostudovat základní principy efektu kanálování nabitých částic v krystalických materiálech.
2. Sestavit přehled příkladů tohoto efektu v různých krystalografických strukturách (např. krystaly Si, GaN, LiNbO3).
3. Seznámit se s programem FLUX a provést simulace výtěžku zpětně odražených iontů pro různé úhly dopadajících iontů a s ohledem na různé typy krystalů.
4. Provést srovnání teoretických výsledků s experimentálními daty naměřenými v laboratoři jaderných analytických metod v ÚJF AV ČR [1].
References
[1] http://neutron.ujf.cas.cz/vdg
[2] L. C. Feldman, J. W. Mayer, S. T. Picraux. Materials Anal. by Ion Channeling. Academic Press: London, 1982
[3] P.J.M. Smulders, D. O. Boerma, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research B 29 (1987) 471-489., FLUX: http://members.home.nl/p.j.m.smulders/FLUX
[4] K. Lorenz et al. / Nucl. Instr. and Meth. in Phys. Res. B 161-163 (2000) 946-951
Preliminary scope of work
Monokrystalické materiály vykazují schopnost kanálovat iontové svazky tzn. fokusovat iontové svazky elektrostatickým řetězovým potenciálem jader v krystalické mřížce. Ozáříme-li krystalický materiál energetickými ionty ve spektru zpětně odražených iontů pozorujeme výrazný pokles výtěžku v případě, že ionty dopadají téměř rovnoběžně s krystalografickou osou. Tento efekt je hojně využíván pro studium různých krystalografických struktur, pro něž je charakteristická závislost minimálních výtěžků na úhlu dopadu iontového svazku [2]. Cílem bude modelovat průchod iontů monokrystalickým materiálem v závislosti na úhlu dopadu na krystalickou matrici s využitím programu FLUX [3] a studovat strukturu a rozložení těchto kanálů v různých typech krystalografických struktur viz např. [4].
Preliminary scope of work in English
The channeling effect should be observed in a single-crystalline material irradiated by ion beams. Ions are focused by a string potential of atoms in crystal lattice rows. If we irradiated crystalline material by energetic ions, we can observe the significant decrease of back-scattered ion yield in a spectrum in the case when ions are going parallel to the crystallographic axis of the studied crystal. This effect is frequently used for crystallographic quality evaluation and interstitial atoms positioning [1]. The main goal of this work will be the modelling of ion penetration through single-crystalline material in dependence on the incoming angle of ion beam using code FLUX [2]. The aim of this work is the characterisation of the channels in different types of single-crystals see for example [3].
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html