Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Validace předpovědního modelu atmosféry v meso-měřítku
Thesis title in Czech: Validace předpovědního modelu atmosféry v meso-měřítku
Thesis title in English: Validation of atmosphere prediction model in meso-scale
Academic year of topic announcement: 2006/2007
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Atmospheric Physics (32-KFA)
Supervisor: doc. Mgr. Michal Žák, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 13.11.2006
Date of assignment: 13.11.2006
Date and time of defence: 03.02.2009 00:00
Date of electronic submission:03.02.2009
Date of proceeded defence: 03.02.2009
Opponents: doc. RNDr. Daniela Řezáčová, CSc.
 
 
 
Advisors: RNDr. Radmila Brožková, CSc.
Guidelines
Cílem práce je seznámit se s hlavními fyzikálními principy parametrizace konvekce a s nástroji nutnými pro experimentální část práce (modelové simulace, vizualizace a diagnostika výsledků). Dále provést experimenty pro různá rozlišení výpočetní mřížky a pro vybrané typické situace, a také provést interpretaci a syntézu získaných experimentálních výsledků.
References
Catry et.al., 2006: Flux-conservative thermodynamic equations in mass-weighted framework, to appear in Tellus.
Gerard, L. and Geleyn, J.-F., 2005: Evolution of a subgrid deep convection parameterisation in a Limited Area Model with increasing resolution, QJRMS, Vol. 131, No. 610, pp 2293-2312
Preliminary scope of work
Současné regionální předpovědní modely, které se používají v provozní praxi, pracují většinou s horizontálním rozlišením výpočetní sítě v rozmezí 7 až 10km. Zároveň se připravuje nová generace modelů, určená pro provoz ve vyšším rozlišení (7 až 2km), která by měla umožnit nový kvalitativní skok v předpovědi počasí. Očekává se, že modely vybavené komplexnějším popisem fyzikálních jevů budou schopny lépe simulovat atmosférické jevy malých měřítek, jako je například silná konvekce, kdy podají realistickou předpověď pole větru a množství srážek v bouřkových situacích. Tyto modely ale musí být zároveň schopny popsat správně nejenom konvektivní jevy, ale i ostatní typy cirkulací. Jmenujme například proudění synoptických měřítek a jeho interakci s povrchem, kde by modely měly realisticky simulovat cirkulaci ovlivněnou orografií, a tak správně popsat dynamiku perturbací v meso-měřítku. Jednou z důležitých etap přípravy nové verze modelu je proto validace kvality simulací různých jevů malého měřítka a odhalení eventuelních nedostatků, které bude potřeba odstranit pokud možno před nasazením takové verze do provozních aplikací.

Účelem navržené práce je právě etapa validace modelu, který má jako novou komponentu prognostické konvektivní schéma, které zároveň využívá novou koncepci interakce konvektivního transportu hmoty s mikrofyzikálními výpočty oblačnosti a srážkových procesů. Validace se proto bude zaměřovat zejména na simulace srážek a cirkulace v konvektivních situacích, na interakci konvekce s orografií a také s baroklinním vývojem.
Preliminary scope of work in English
A new generation of prediction with high horizontal resolution is now being prepared. These models are expected to forecast many atmospheric events much more precisely (e.g. strong convection). But these models have to predict correctly synoptic scale motions as well as interaction with surface (influence of orography), too. Very important step in preparation of these models is quality validation of various events of small scale, that can eventually find out any problems in models. This problems have to be removed before routine operation of this model.
Validation of model is the main task of this work. This model has new prognostic convective scheme with new description of interaction between convective mass transport and microphysical computation of clouds and precipitation. That's why validation will deal mainly with simulation of precipitaiton and circulation in convective situations, further with interaktion of covection with orography and baroclinic development.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html