Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vliv rodinného zázemí na uplatnění bývalých vězňů na trhu práce
Thesis title in Czech: Vliv rodinného zázemí na uplatnění bývalých vězňů na trhu práce
Thesis title in English: The influence of family background on the employment of ex-prisoners on the labour market
Key words: trh práce, rodinné zázemí, uplatnění bývalých vězňů, sociální sítě, koncept životního cyklu
English key words: labour market, family background, employment of ex-prisoners, social networks, life cycle concept
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Public and Social Policy (23-KVSP)
Supervisor: Mgr. Ing. Olga Angelovská, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 22.09.2023
Date of assignment: 22.09.2023
References
Lin, N. (2001). Social capital. A theory of social structure and action. Cambridge: Cambridge University Press.
Bloom, D. (2006). Employment-Focused Programs for Ex-Prisoners: What Have We Learned, What Are We Learning, and Where Should We Go from Here?. MDRC
Pogrebin, M., West-Smith, M., Walker, A., & Unnithan, N. P. (2014). Employment isn’t enough: Financial obstacles experienced by ex-prisoners during the reentry process. Criminal Justice Review, 39(4), 394-410.
Shinkfield, A. J., & Graffam, J. (2009). Community reintegration of ex-prisoners: Type and degree of change in variables influencing successful reintegration. International Journal of Offender Therapy and comparative criminology, 53(1), 29-42.
Markson, L., Lösel, F., Souza, K., & Lanskey, C. (2015). Male prisoners’ family relationships and resilience in resettlement. Criminology & Criminal Justice, 15(4), 423-441
Preliminary scope of work
A. vymezení výzkumného problému
Ke stanovení tohoto výzkumného problému vedla nedostatečná prozkoumanost rodinného zázemí v problematice uplatnění bývalých vězňů na trhu práce. Většina prací, které se zabývají uplatněním bývalých vězňů na trhu práce se mimo samotného uplatnění zabývají například finančními problémy s tím spojenými, integrací do společnosti nebo programy a jinou pomocí v oblasti zaměstnatelnosti.
Avšak najít práce, a to hlavně v českém prostředí, které se zabývají tím, jaký vliv má na tyto jedince jejich rodina je těžké a není jich mnoho. Rodinné zázemí ale určitě může hrát velmi důležitou roly v tom, jak probíhá znovu začlenění na trh práce, právě proto mi přijde důležité tomuto aspektu dané problematiky věnovat více pozornosti a upozornit na ni. Výzkumný problém je formulován hlavní výzkumnou otázku: Jaký vliv má rodinné zázemí na uplatnění bývalých vězňů na trhu práce? Výzkumná otázka popisuje zkoumaný problém, a to propojenost toho, jaké mají bývalý vězni rodinné zázemí, a to, jak se jim daří se znovu zapojit na trh práce po tom, co jsou propuštěni z výkonu trestu.

B. Cíle diplomové práce
Cílem diplomové práce je tedy prozkoumat souvislosti mezi rodinným zázemím a tím, jaké mají bývalý vězni uplatnění na trhu práce. Jde o zjištění toho, jaký má rodinné zázemní vliv na jejich znovu začlenění.

C. Výzkumné otázky
1. Jaký má vliv rodinné zázemí na uplatnění bývalých vězňů na trhu práce?
2. Jak bývalý vězni vnímají roli rodinného zázemí na znovu začlenění na trh práce?
3. Jaká je podpora bývalých vězňů po propuštění?
4. Jakou roli má rodinné zázemí v životním cyklu bývalých vězňů?

D. Teoretická východiska
Začlenění bývalých vězňů na trh práce je velmi diskutované a zkoumané téma, je zde už i nespočet výzkumů, které se problematikou zabývali. Avšak, jak již bylo řečeno, tak tu chybí prozkoumání spojitosti s rodinným zázemím. Pro lepší orientaci v problematice a přesnému úhlu pohledu budou použity následující koncepty. Stěžením teoretickým ukotvením práce budou dva koncepty, a to koncept životního cyklu a teorie sociální struktury a akce (Lin, N. 2001). Koncept životního cyklu zde pomůže lépe zmapovat život zkoumaných jedinců, a také napomůže s odhalením toho, jakou roli v něm hraje rodina. Druhá teorie sociální struktury a akce se zaměřuje na sociální kapitál, v práci tedy napomůže ve zkoumání toho, jak sociální vazby a vztahy (v tomto případě ty rodinné) můžou napomoci v dosažení určených cílů.
E. Výzkumný plán
Vzhledem ke stanovenému problému a výzkumným otázkám, byla, jako hlavní metoda sběru dat zvolena cesta polo standardizovaných rozhovorů. V ideálním případě by se jednalo o rozhovory, jak se samotnými bývalými vězni, tak s odborníky v této problematice, jako jsou probační úředníci, úředníci na úřadu práce nebo zaměstnavatelé. Je to z toho důvodu, aby bylo docíleno co nejširšího pohledu na problém. Rozhovory samotné by ale nepřinesli dostatečný vhled do samotného systému zaměstnávání osob propuštěných z výkonu trestu, a tak druhým zdrojem bude i sekundární analýza již dostupných dat, ať už dokumentů statistického úřadu, úřadů práce nebo další dostupné zdroje. Data budou zpracována kódováním, které pomůže odhalit vzorce a spojitosti v datech a tím umožní interpretaci výsledků.
Rozhovory v kombinaci se sekundární analýzou dat byli zvoleny, kvůli osobnímu pohledu, který bude zjišťován skrz rozhovory a jeho ukotvení v celém systému skrz sekundární analýzu. Dotazníky budou vytvořeny ve dvou variantách, a to pro samotné bývalé vězně, a pro odborníky.
Preliminary scope of work in English
This diploma thesis will focus on the issue of ex-prisoners and their journey of reinsertion to active employment. The specific issue that will be the main focus will be if and how can the family situation of the ex-prisoners change their chances on the job market and how do they themselves view it. This thesis will mainly stand on interviews with ex-prisoners and experts in this field (such as probation officers, labour office employees and employers) as well as a secondary analysis of existing data and sources on the system. The main question to answer will be: What is the effect of family background on the employment of ex-prisoners in the labour market?
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html