Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Studium bimetalických katalyzátorů v oxidačních a redukčních prostředích
Thesis title in Czech: Studium bimetalických katalyzátorů v oxidačních a redukčních prostředích
Thesis title in English: Study of bimetallic catalysts in oxidizing and reducing environments
Academic year of topic announcement: 2023/2024
Thesis type: diploma thesis
Thesis language:
Department: Department of Surface and Plasma Science (32-KFPP)
Supervisor: doc. Mgr. Ivan Khalakhan, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 13.09.2023
Date of assignment: 22.09.2023
Confirmed by Study dept. on: 12.12.2023
Advisors: doc. Mgr. Michael Vorochta, Ph.D.
Guidelines
1) Rešerše literatury.
2) Seznámení se s metodou NAP-XPS.
3) Příprava katalyzátorů magnetronovým naprašováním.
4) Charakterizace bimetalických katalyzátorů v oxidačních a redukčních prostředích pomoci NAP-XPS.
5) Zpracování experimentálních dat a sepsání diplomové práce.
References
[1] Briggs, D.; Seah, M.P.: Practical Surface Analysis, vol. 2 - Auger and X-ray Photoelectron spectroscopy, Wiley, 1990, ISBN 0-471-92081-9
[2] Liao, H.; Fisher, A.; Xu, Z. J. Surface Segregation in Bimetallic Nanoparticles: A Critical Issue in Electrocatalyst Engineering. Small 2015, 11 (27), 3221–3246.
[3] Nguyen, L.; Tao, F. F.; Tang, Y.; Dou, J.; Bao, X.-J. Understanding Catalyst Surfaces during Catalysis through Near Ambient Pressure X-Ray Photoelectron Spectroscopy. Chem. Rev. 2019, 119 (12), 6822–6905.
Preliminary scope of work
Bimetalické katalyzátory na bázi platiny jsou velmi zajímavé kvůli jejich široké škále aplikací. Díky vhodné kombinaci prvků/materiálů tyto katalyzátory typicky vykazují lepší aktivitu v mnoha katalytických reakcích než jejich monometalické složky. Na druhé straně bimetalický katalyzátor je komplexní systém, který typicky vykazuje aktivitu závislou na složení. Specifické reakční podmínky, jako je tlak plynu, teplota, povaha reakčních meziproduktů atd., mohou dramaticky narušit chemickou integritu povrchu slitiny. Složení povrchu bimetalového systému během reakce se tak může lišit od výchozího stavu katalyzátoru, což významně ovlivňuje jeho aktivitu a selektivitu. Vzájemná difúze jednotlivých prvků za reakčních podmínek je komplexní jev řízený souhrou více parametrů, jako jsou povrchové energie prvků, difúzní bariéry, pevnost jejich vazby s daným adsorbátem, tlak, teplota atd. Proto je sledování bimetalických katalyzátorů přímo za specifických pracovních podmínek nejvyšší důležitostí pro vývoj vysoce účinných a dlohodobě stabilních katalyzátorů.
Náplní diplomové práce je charakterizace bimetalických katalyzátorů připravených metodou magnetronového naprašování pomocí vysokotlaké rentgenové fotoelektronové spektroskopie (NAP-XPS) přímo v oxidačních a redukčních prostředích s cílem prozkoumat, jak reakční prostředí ovlivní jejich povrchové složení v závislosti na jejich počátečním složení.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html