Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Bosenská diaspora v Lublani
Thesis title in Czech: Bosenská diaspora v Lublani
Thesis title in English: The Bosnian Diaspora in Ljubljana
Key words: Bosna a Hercegovina, bosenská diaspora, Lublaň, migrace, integrace, mýtus návratu, transnacionalismus
English key words: Bosnia and Herzegovina, bosnian diaspora, Ljubljana, migration, integration, the myth of return, transnationalism
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Russian and East European Studies (23-KRVS)
Supervisor: PhDr. Ondřej Žíla, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 16.06.2017
Date of assignment: 02.07.2017
Date and time of defence: 11.06.2018 08:30
Venue of defence: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J2081, 2081, Jinonice - místn. č. 2081
Date of electronic submission:09.05.2018
Date of proceeded defence: 11.06.2018
Opponents: František Šístek, M.A., Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
Guidelines
Nejen v dobách jugoslávské federace, ale i za války v 90. letech 20. století a po ní probíhala na Balkánském poloostrově značná migrace. Nejinak tomu bylo v případě emigrace z Bosny a Hercegoviny do okolních exjugoslávských států, včetně Slovinska. Především v hlavním městě Ljubljani žije početná bosenská diaspora. V souvislosti s mým studijním pobytem v Ljubljani jsem se rozhodla ve své práci zaměřit na tuto bosenskou komunitu.
Cílem bakalářské práce bude analyzovat postoje členů bosenské diaspory v Ljubljani k poválečnému a současnému vývoji Bosny a Hercegoviny a především zjistit, jakým způsobem toto dění ovlivňuje případné uvažování členů diaspory o návratu zpět do rodné země. Mimo jiné bude práce rovněž zkoumat důvody emigrace a období, v jakém občané Bosny a Hercegoviny zemi opustili.
References
Lejla Starčević-Srkalović, The Democratization Process In Post-Dayton Bosnia And Herzegovina And The Role Of The European Union (Baden-Baden: Nomos, 2010)
Melvin Ember a Carol Ember, Encyclopedia of Diasporas(New York: Springer, 2005)
Robin Cohen, Migration, Diasporas and Transnationalism (Northampton: Edward Elgar Publishing, 1999)
Marco Valenta a Sabrina Ramet, The Bosnian Diaspora: Integration in Transnational Communities (Farnham: Ashgate, 2011)
Jan Hendl, Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace (Praha: Portál, 2008)
Janja Žitnik, „Statistical Facts are Human Fates: Unequal Citizens in Slovenia,“ Journal of Ethnic and Migration Studie34, č.1 (leden 2008)
Nicholas R. Micinski and Jasmin Hasić, “Dual Citizenship and Youth Identity in Bosnia and Herzegovina,” v Changing Youth Values in Southeast Europe: Beyond Ethnicity, ed. Tamara Pavasovic Trost and Danilo Mandic (London: Routledge, 2018)
Clare Magill a Brandon Hamber, „If They Don’t Start Listening to Us, the Future Is Going to Look the Same as the Past: Young People and Reconciliation in Northern Ireland and Bosnia and Herzegovina“, Youth and Society43, č.2 (2011)
Ondřej Žíla, „The Myth of Return: Bosnian Refugees and the Perception of „Home“, Geographica Pannonica19, č.3 (září 2015)
Marta Bolognani, „ The Myth of Return: Dismissal, Survival or Revival? A Bradford Example of Transnationalism as a Political Instrument,“ Journal of Ethnic and Migration Studies33, č.1 (leden 2007)
Susanne Wessendorf, „Roots Migrants: Transnationalism and Return among Second-Generation Italians in Switzerland,“ Journal of Ethic and Migration Studie35, (červenec 2009)
Magdalena Velciu a Liliana Grecu, „Designing the Return Migration of Romanian Students,“ SEA –Practical Application of Science5, č. 13 (Leden 2017)


Preliminary scope of work
Bakalářská práce bude rozdělena do dvou částí – teoretické a analytické.
V rámci teoretické části bude krátce nastíněn vývoj v Bosně a Hercegovině po podpisu daytonské dohody a především bude přiblížena současná politická situace a socio-ekonomický vývoj země. Tato část se bude také zabývat příčinami a důsledky emigrace ze země do jiných států.
V analytické části budu pomocí kvalitativního výzkumu zkoumat bosenskou diasporu v Ljubljani. Výzkum budu provádět především mezi mladší generací diaspory ve věku od 18 do 22 let. Pro potřeby své práce se budu ptát především na otázky ohledně důvodů k emigraci, míry integrace do hostitelské země, na percepci současného vývoje v Bosně a Hercegovině a na případné uvažování o návratu. V závěru práce odpovím na výzkumné otázky.
Preliminary scope of work in English
This bachelor thesis will be divided into two parts – theoretical and analytical. In the theoretical part will be shortly outlined the development in Bosnia and Herzegovina after signature of the Dayton treaty, current political situation and socio-economic development in a country. This part will focus on causes and consequences of emigration from Bosnia and Herzegovina. In the analytical part, I will look into, using quantitative research, the Bosnian diaspora in Ljubljana. The research will be carried out among the younger generation of diaspora (18 - 22 years). Members of the diaspora will be asked about their reasons for emigration, the degree of integration in the host country, their perception of current events in their home country and consideration about the return.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html