Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Formaldehyd - důležitý plynný indikátor znečištění ovzduší: srovnání modelových výsledků s měřeními
Thesis title in Czech: Formaldehyd - důležitý plynný indikátor znečištění ovzduší: srovnání modelových výsledků s měřeními
Thesis title in English: Formaldehyde - an important indicator of air pollution: comparison of model results with measurements
Key words: Formaldehyd, znečištění ovzduší, chemické transportní modely, měření, emise
English key words: formaldehyde, air pollution, chemistry transport models, measurements, emission
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: project
Thesis language:
Department: Department of Atmospheric Physics (32-KFA)
Supervisor: doc. Mgr. Peter Huszár, Ph.D.
Author:
Guidelines
Seznámení se s chemickými procesy v atmosféře v jejich hlavních rysech, význam formaldehydu (HCHO) jako produktu rozpadu znečišťujících příměsí, analýza měření formaldehydu (bude využita Evropská měřící síť AirBase). Vyhodnocení koncentrací HCHO získaných pomocí chemicko transportního modelu atmosféry (model CAMx) a srovnání modelových výstupů a měření.
References
[1] Seinfeld, J.H., and Pandis, S. N.: Atmospheric Chemistry and Physics: From Air Pollution to Climate Change, 2nd Edition, UK, 1998.
[2] Curci, G., Palmer, P. I., Kurosu, T. P., Chance, K., and Visconti, G.: Estimating European volatile organic compound emissions using satellite observations of formaldehyde from the Ozone Monitoring Instrument, Atmos. Chem. Phys., 10, 11501-11517, doi:10.5194/acp-10-11501-2010, 2010.

Preliminary scope of work
Formaldehyd (HCHO) v atmosfěře vzniká jako produkt rozpadu organických sloučenin, tzv. těkavých organických látek (volatile organic compounds - VOC). Tyto látky výrazně přispívají k tvorbě troposférického ozonu, který je pro ekosystém škodlivý. Některé VOC antropogenního původu jsou navíc silnými polutanty s velmi nepříznivými účinky na lidské zdraví (karcinogenita). Existuje silná vazba mezo množstvím HCHO nad určitou oblastí a množstvím emisí těchto VOC z této oblasti. Moderní družicová pozorování jsou již schopna odhadnout sloupce HCHO v atmosféře, je tedy snaha využívat tyto sloupce k odhadu emisí VOC (jak antropogenních tak i biogenního původu). Pro ustanovení vztahu mezi sloupcem HCHO a emisemi VOC pod ním se využívají chemicko transportní modely atmosféry. Aby tyto modely byly co nejpřesnější v modelování HCHO, je nutno ověřovat (validovat) jimi produkované koncentrace dostupními měřeními. Tento projekt si klade za cíl využít měření HCHO pro validaci modelu CAMx, jenž je na katedře fyziky atmosféry využíván hojně, ale dosuď nikdy nebyl zkoumán z hlediska produkce formaldehydu.

Pokračováním projektu by mohla být bakalářská práce zaměřená na zpracovány atmosférických sloupců formaldehydu měřených družicovými přistrojemi a jejich validace - a je možné v tomto tématu pokračovat i vrámci diplomové práce. Předpokládá se navíc spolupráce s pařižskou výzkumnou laboratoří LATMOS.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html