Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Fázové přechody v nerovnovážných biologických systémech
Thesis title in Czech: Fázové přechody v nerovnovážných biologických systémech
Thesis title in English: Phase transitions in models of non-equilibrium biological transport
Academic year of topic announcement: 2023/2024
Thesis type: diploma thesis
Thesis language:
Department: Department of Macromolecular Physics (32-KMF)
Supervisor: RNDr. Artem Ryabov, Ph.D.
Author:
Guidelines
Cílem této teoretické práce bude tvorba a studium modelů dynamiky komplexních biofyzikálních a chemických procesů, jako jsou např. transport skrze buněčné membrány, kinetika tvorby proteinů a nerovnovážný růst povrchů. Při analýze modelů se zaměříme zejména na studium dynamických fázových přechodů vznikajících díky kolektivnímu chování těchto nerovnovážných mnohačásticových systémů.
References
[1] T. Chou et al., Non-equilibrium statistical mechanics: from a paradigmatic model to biological transport, Rep. Prog. Phys. 74, 116601 (2011)
[2] R. A. Blythe and M. R. Evans, Nonequilibrium steady states of matrix-product form: a solver’s guide, RepJ. Phys. A: Math. Theor. 40, R333 (2007)
[3] N. G. Van Kampen, Stochastic processes in physics and chemistry (3rd ed., North-Holland Personal Library)
[4] Odborná časopisecká literatura dle doporučení vedoucího.
Preliminary scope of work
Studium modelů transportu částic, hmoty, a energie v systémech udržovaných mimo termodynamickou rovnováhu tvoří důležitou oblast výzkumu moderní nerovnovážné statistické fyziky. Tyto modely nacházejí uplatnění v různých situacích jako je transport skrze buněčné membrány, kinetika tvorby proteinů, růst povrchů, ale také slouží jako základní modely silniční dopravy.

V práci se zaměříme na stochastickou dynamiku systému částic v periodických strukturách, jako jsou zeolity, nebo mikrofluidní kanálky. Budeme studovat možné nerovnovážné stacionární stavy v takovýchto systémech. Zaměříme se na závislost proudu částic na hustotě, dvoubodovou korelační funkci a distribuci domén částic. Všechny tyto veličiny budou diskutovány v závislosti na parametrech popisujících mezičásticové interakce a periodicitu prostředí.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html