Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Dynamické modely zemětřesného zdroje a seismicita
Thesis title in Czech: Dynamické modely zemětřesného zdroje a seismicita
Thesis title in English: Dynamic models of earthquake source and modeling of seismicity
Key words: Zemětřesení; Dynamický model; Seismicita
English key words: Earthquake; Dynamic model; Seismicity
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Geophysics (32-KG)
Supervisor: prof. RNDr. František Gallovič, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 15.11.2013
Date of assignment: 15.11.2013
Confirmed by Study dept. on: 27.11.2013
Date and time of defence: 08.09.2015 00:00
Date of electronic submission:31.07.2015
Date of submission of printed version:31.07.2015
Date of proceeded defence: 08.09.2015
Opponents: doc. RNDr. Ctirad Matyska, DrSc.
 
 
 
Guidelines
Tektonické zemětřesení vzniká jako důsledek rychlého uvolnění nahromaděné elastické energie doprovázeného vyzářením seismických vln. Tento proces se z dynamického hlediska popisuje pomocí reologických modelů, například jako tření na ploše zlomu nebo jako plastická deformace ve zlomové zóně lokalizovaná v oblasti zlomu. Reologické vztahy vycházejí zejména z laboratorních měření nebo z teoretických úvah v mechanice kontinua a termodynamice. Jedná se o stále nedořešený problém fyziky seismického zdroje.
Cílem diplomové práce bude seznámit se s různými dynamickými modely zemětřesného zdroje zejména z hlediska jejich reologického popisu. Student by se měl zaměřit nejen na moderní přístupy v literatuře, ale též na klasické modely s cílem získat co nejširší přehled o studovaném tématu. Pro vybraný dynamický model zdroje provede detailnější studie týkající se simulace seismického vývoje tektonického zlomu. Například na obecně ukloněném 3D zlomu popsaném tzv. rate-and-state modelem tření v kvazidynamickém přiblížení se vytvoří syntetický katalog zemětřesení pro různá heterogenní rozložení parametrů tření. Porovnání získaných katalogů zejména z hlediska magnitudově-četnostního rozdělení (tzv. Gutenbergův-Richterův vztah) s katalogy získanými z reálných jevů umožní omezit možné vlastnosti modelu. V podobném smyslu bude možné studovat např. vliv zakřivené zlomové plochy, existence tzv. velocity-strengthening zón na zlomu, apod.
Navrhovaná diplomová práce představuje důležité rozšíření výzkumného zaměření katedry geofyziky. Rozšiřuje totiž standardně řešené kinematické studie zemětřesného zdroje o fyzikální (dynamické) modelování vývoje tektonického zlomu. Kombinace obou přístupů umožní v konečném důsledku lepší pochopení vývoje seismického zlomu a vzniku zemětřesení.
References
Earthquake Seismology, Treatise on Geophysics (Volume 4), editor-in-chief G. Schubert, Elsevier Science.

The Mechanics of Faulting: From Laboratory to Real Earthquakes (2012), Editors: Andrea Bizzarri & Harsha S. Bhat., Research Signpost.
http://trnres.com/emags/bizzarri/bizzarriebook.html

Nakatani, M. (2001). Conceptual and physical clarification of rate and state friction: Frictional sliding as a thermally activated rheology, J. Geophys. Res. 106, 13347–13380.

Lyakhovsky, V., Y. Ben-Zion and A. Agnon (2005). A viscoelastic damage rheology and rate- and state-dependent friction , Geophys. J. Int., 161, 179-190.

Elliott, J. R., B. Parsons, J. A. Jackson, X. Shan, R. A. Sloan, and R. T. Walker (2011). Depth segmentation of the seismogenic continental crust: The 2008 and 2009 Qaidam earthquakes, Geophys. Res. Lett., 38, L06305.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html