Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Peking jako zodpovědný podílník: americká představa role ČLR v mezinárodněpolitickém systému 21. století
Thesis title in Czech: Peking jako zodpovědný podílník:
americká představa role ČLR v mezinárodněpolitickém systému 21. století
Thesis title in English: Beijing as a responsible stakeholder:
the role of the PRC in the international system of the 21st century
according to the USA
Key words: bilaterální vztahy USA-Čína, zodpovědný podílník, šestistranná jednání, Robert Zoellick, velmocenské vztahy
English key words: USA-China relations, responsible stakeholder, Six-Party Talks, Robert Zoellick, great power relations
Academic year of topic announcement: 2009/2010
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of North American Studies (23-KAS)
Supervisor: PhDr. Jan Bečka, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 05.10.2010
Date of assignment: 23.12.2010
Date and time of defence: 15.06.2011 00:00
Venue of defence: IMS FSV UK Jinonice
Date of electronic submission:17.05.2011
Date of proceeded defence: 15.06.2011
Opponents: Mgr. Jana Sehnálková, Ph.D.
 
 
 
References
1. A Resurgent China: Responsible Stakeholder Or Robust Rival?, Hearing Before The Committee On International Relations House Of Representatives, U.S. Government Printing Office, Washington, 2006.
2. Zoellick, Robert, Whither China: From Membership to Responsibility?, Remarks to National Committee on U.S.-China Relations, New York, 2005.
3. “Reframing China Policy” - China As A Responsible Stakeholder, Carnegie Debates 2006-2007, Carnegie Endowment for International Peace, 2007.
4. Iida, Masafumi (ed.), China's Shift: Global Strategy of the Rising Power, National Institute for Defense Studies, Tokyo, 2009.
5. Chi Wang, George W. Bush and China: Policies, Problems, and Partnerships, Lexington Books, Lanham MD, 2008.
6. Jiemian Yang et al, New Missions for China and US: Strategy-Making and Policy-Options, Shanghai Institute for International Studies, Shanghai, 2006.
7. Zhiqun Zhu, US-China Relations in the 21st Century: Power Transition and Peace, Routledge, New York, 2009.
8. Leonard, Mark, What Does China Think?, Public Affairs, New York, 2008.
9. Scott, David, China stands up: the PRC and the international system, Routledge, New York, 2007.
10. Blankert, Jan Willem, China Rising: Will the West be able to Cope?, World Scientific Publishing, Singapore, 2009.

Preliminary scope of work
Bilaterální vztahy mezi Spojenými státy a Čínskou lidovou republikou mají výrazné důsledky pro světový ekonomický, politický a bezpečnostní systém. Vývoj vztahů mezi těmito zeměmi je silně ovlivněn jejich odlišnými politickými systémy a tudíž jiným pohledem na světové společenství a jeho roli. Obě země se nicméně v posledních letech na základě sdílených politických konceptů (mírová rozvojová cesta, harmonický svět, zodpovědný podílník aj.) snaží o dosažení pragmatického konsenzu a spolupráce v mnoha oblastech, čímž přispívají k relativní stabilitě světového systému.
Tato práce se zaměří v první řadě na koncept zodpovědného podílníka, který byl teoreticky formulován a ukotven bývalým náměstkem ministra zahraničních věcí USA Robertem Zoellickem v roce 2005. Tento koncept je (z americké perspektivy) prezentován jako jakýsi „návod“ pro Čínu jak se stát plnohodnotným a respektovaným členem světového společenství. Ovšem již slovo „zodpovědnost“ naznačuje určitá omezení, která z konceptu vyplývají pro Čínu, a tak je Zoellickův návrh v ČLR hodnocen spíše zdrženlivě . Peking vnímá koncept jako zasahování do svých vnitřních záležitostí a jako snahu USA brzdit prudký čínský rozvoj. Přesto v čínské zahraniční politice existují oblasti, kde Čína splňuje americká očekávání a chová se do určité míry jako „zodpovědný podílník“ (např. boj proti šíření zbraní hromadného ničení, boj proti terorismu). Zároveň ovšem stále existují sféry, kde se Peking odmítá chovat „zodpovědně“ (např. lidská práva, autorská práva), čímž narušuje stabilitu bilaterálních vztahů s Washingtonem.
Cílem práce bude vymezit americký koncept zodpovědného podílníka (responsible stakeholder), určit jakým způsobem se promítá do vztahů mezi USA a ČLR a analyzovat, jaká očekávání tento koncept ve Spojených státech vzbuzuje z hlediska možné čínské mezinárodněpolitické role. Dále se práce zaměří rovněž na postoj čínské strany ke zmiňovanému konceptu a také na způsob, jakým je uplatňován v praxi.
Preliminary scope of work in English
US-China bilateral relations have great influence on the global political, economic and security system. The relationship between these two countries is strongly affected by the fact, that China and the US have have different political systems and thus view the global system from a different perspective. Nevertheless, both countries are trying to form a consensual relationship on the basis of pragmatic political concepts (e.g. harmonious world, responsible stakeholder), which contribute to the relative stability of the international system.
This paper will concentrate on the "responsible stakeholder" concept. This concept was created and defined by the former Deputy Secretary of State Robert Zoellick in a speech from September 2005. From the american perspective, the concept is a "roadmap" for China to follow on its road to becoming a respected global power. However, it is obvious that the word "responsible" prescribes certain limits to Beijing´s foreign (and domestic) policy. Therefore, some Chinese cadres and scholars view the american concept as interference in PRC´s internal affairs and as Washington´s effort to slow down China´s rise.
The goal of this thesis is to define the responsible stakeholder concept and analyze its implications for US-China relations. The second part of this thesis will focus on the applications of this concept in practice (specifically in the Six-Party talks).
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html