Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Tanec jako náboženský projev, jeho historie a uplatnění v křesťanské liturgii
Thesis title in Czech: Tanec jako náboženský projev, jeho historie a uplatnění v křesťanské liturgii
Thesis title in English: Dance as a Religious Expression: History and Application in Christian Liturgy
Key words: Tanec, gesto, liturgie, modlitba, vyjádření.
English key words: Dance, gesture, liturgy, prayer, expression.
Academic year of topic announcement: 2008/2009
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Pastoral Theology and Law Sciences (26-KPAO)
Supervisor: Mgr. Jan Kotas
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 15.09.2009
Date of assignment: 21.10.2009
Date and time of defence: 27.05.2013 09:00
Date of electronic submission:12.04.2013
Date of submission of printed version:12.04.2013
Date of proceeded defence: 27.05.2013
Opponents: doc. PhDr. ThDr. Noemi Bravená, Th.D., Ph.D.
 
 
 
Guidelines
1 TANEC JAKO NÁBOŽENSKÝ PROJEV A JEHO HISTORICKÝ VÝVOJ VE STARÝCH KULTURÁCH
2 TANEC JAKO NÁBOŽENSKÝ PROJEV V ŽIDOVTVÍ
3 TANEC A KŘESŤANSTVÍ V PRŮBĚHU DĚJIN
4 TANEC JAKO NÁBOŽENSKÝ PROJEV V SOUČASNÉM KŘESŤANSTVÍ
5 TANEC A JEHO MÍSTO V KŘESŤANSKÉ LITURGII

References
BAUER Yehuda: Dance, in: Encyclopaedia Judaica, vol. 5, Jerusalem: Keter, 1996, sl. 1262?1271.
BERGER Teresa: Liturgie und Tanz. Anthropologische Aspekte, historische Daten, theologische Perspektiven, St. Ottilien: EOS Verlag, 1985.
BERK Fred: Harikud. The Jewish Dance, New York: UAHC & AZYF, 1972.
BROOKS Lynn Matluck: The dances of the processions of Seville in Spain's Golden Age, Kassel: Edition Reichenberger, 1988.
COHEN Selma Jeanne: International Encyclopedia of Dance. A project of Dance Perspectives Foundation, Inc. Volumes 1?6, Oxford: Oxford University Press, 2005.
DRUHÝ VATIKÁNSKÝ KONCIL: Konstituce o posvátné liturgii Sacrosanctum Concilium, (ze dne 4. prosince 1963), in: Dokumenty II. vatikánského koncilu, Praha: Zvon, 1995.
EHRENREICH Barbara: Dancing in the Streets. A History of Collective Joy, London: Granta Books, 2007.
HEDGEMAN Denita: Guidelines to Starting and Maintaining a Church Dance Ministry, Mustang: Tate Publishing, 2007.
LAPSON Dvora: Jewish Dances the Year Round, New York: Jewish Education Committee of New York, 1957.
OESTERLEY William Oscar Emil: Sacred dance in the Ancient World, Mineola: Dover Publications, 2002 [1923].
PECKLERS Keith F.: Liturgy in a Postmodern World, Continuum International Publishing: London, 2006.
RUST Ezra Gardner: The Music and Dance of the World´s Religions. A Comprehensive, Annotated Bibliography of Materials in the English Language, Santa Barbara: Greenwood Publishing Group, 1996.
SHILOAH Amnon: Jewish Musical Traditions, Detroit: Wayne State University, 1995.
UZUKWU E. Elochukwu: Worship as Body Language. Introduction to Christian Worship: An African Orientation, Collegeville: Liturgical Press, 1997.
VOGLER Gereon, SUDBRACK Josef, KOHLHAAS Emmanuela: Tanz und Spiritualität, Mainz: Grünewald - Verlagsgruppe engagement, 1950.
WOSIEN Maria Gabriele: Tanz als Gebet, Linz: Veritas, 1995.
ZÍBRT Čeněk: Jak se kdy v Čechách tancovalo: Dějiny tance v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a na Slovensku od nejstarší doby až do konce 19. století se zvl. zřetelem k dějinám tance vůbec, Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1960.
ZÍBRT Čeněk: Staročeské výroční obyčeje, pověry, slavnosti a zábavy prostonárodní pokud o nich vypravují písemné památky až po náš věk, Praha: J. R. Vilímek, 1889.
Preliminary scope of work
Diplomová práce „Tanec jako náboženský projev, jeho historie a uplatnění v křesťanské liturgii“ představuje pojednání o tanci v rámci křesťanské kultury. Nastiňuje vývoj náboženského tance v dějinách lidstva, jeho formy a způsoby vnímání v různých kulturách a náboženstvích. Práce se zabývá také tancem jakožto projevem víry v židovské kultuře, ze které křesťanský liturgický tanec často čerpal a navazoval tak na své původní kořeny. Snaží se prozkoumat pozitivní přístupy věřících k tanci, ale také nedůvěru, která jej provázela po celou historii křesťanství. Nakonec práce mapuje situaci tance v rámci současné křesťanské kultury na různých kontinentech (Evropa, Amerika, Afrika), a poté se obrací k tanci jako náboženskému projevu v České republice. Na základě shromážděného materiálu se práce snaží postihnout hluboký potenciál tance, který prostřednictvím gest a pohybů dokáže vyjádřit úctu věřících k Bohu, jejich radost i úzkost, žal i naději a jako takový je, po boku hudby a zpěvu, pro liturgii cennou hodnotou.
Preliminary scope of work in English
The diploma thesis “Dance as a Manifestation of Devotion, its History and Use in the Christian Liturgy” enquires into the phenomenon of dance in the context of Christian culture. It outlines the development of the religious dance in the history of mankind, its forms and modes of perception in different cultures and religions. The thesis also deals with dance as an expression of faith in Jewish culture whence the Christian liturgical dance often drew inspiration and thus went back to its own roots. It seeks to explore the positive attitudes of believers towards dance, but also the mistrust that accompanied dance throughout the history of Christianity. Additionally, the paper presents the situation of dance in the contemporary Christian culture on different continents (Europe, America, Africa), to pursue finally the question of dance as a manifestation of devotion in the Czech Republic. Based on the collected material, the thesis seeks to present the deep potential of dance that make believers express through gestures and movements their respect to God, their joy and anxiety, grief and hope, and thus can, alongside music and singing, enrich the liturgy to a great extent.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html