Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Statistické testy ekvivalence
Thesis title in Czech: Statistické testy ekvivalence
Thesis title in English: Statistical tests of equivalence
Academic year of topic announcement: 2009/2010
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Probability and Mathematical Statistics (32-KPMS)
Supervisor: doc. RNDr. Arnošt Komárek, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 05.10.2009
Date of assignment: 05.10.2009
Date and time of defence: 14.09.2010 00:00
Date of electronic submission:14.09.2010
Date of proceeded defence: 14.09.2010
Opponents: doc. Mgr. Michal Kulich, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Jedná se o kompilační práci, v jejímž rámci student nastuduje statistické metody pro testování ekvivalence. Vlastní příspěvek studenta bude spočívat zejména: v přehledném a uceleném popisu nastudovaných metod a jejich statistických vlastností, vše při jednotném značení; v aplikaci nastudovaných metod na reálná data spolu s interpretací získaných výsledků, případně v provedení jednodušší simulační studie. Studijní literatura bude k dispozici v angličtině, práce bude psána v češtině nebo slovenštině.

Alespoň pasivní znalost angličtiny nutná.

Úspěšné absolvování předmětů NSTP022, NMAA001, NMAA002, NMAA003, NMAA004 (či jejich ekvivalentů) do okamžiku zápisu bakalářské práce nutné.
References
Wellek, S. (2003). Testing Statistical Hypotheses of Equivalence. Boca Raton: Chapman and Hall-CRC. ISBN 1-58488-160-7.
Preliminary scope of work
Nejjednodušší statistická nulová hypotéza je tvaru H0: theta = theta0, kde theta je neznámý parametr a theta0 nějaká referenční hodnota. Vzhledem k tomu, že nulovou hypotézu lze pouze zamítnout či nezamítnout, avšak nikdy ji nelze prokázat za platnou, nelze při použití testu s takto formulovanou nulovou hypotézou nikdy prokázat, že theta je skutečně rovno theta0. Potřeba prokázat rovnost je však v praxi poměrně častá. Klasickým případem je klinická studie mající za cíl ukázat, že generický lék je skutečně ekvivalentní svému originálnímu protějšku (theta je hodnotou terapeutického efektu generika a theta0 hodnotou terapeutického efektu originálního léku). V rámci bakalářské práce se student seznámí se základními postupy pro testování ekvivalence, s důrazem na metody odvozené ze statistických testů, jež jsou vyučovány v rámci přednášky NSTP022 (t-testy, testy založené na centrální limitní větě, ...).
Preliminary scope of work in English
The simplest statistical null hypothesis takes the form H0: theta = theta0, where theta is unknown parameter and theta0 its reference value. Due to the fact that the null hypothesis can only be rejected/not rejected and one can never claim that the null hypothesis holds, it is not possible to prove that theta = theta0 with a test having such a null hypothesis. Nevertheless, one often needs to show that theta is equal to theta0. Clinical trial aiming to prove that a generic medication is equivalent to its original counterpart is a classical example (theta is the value of the therapeutic effect of the generic medication and theta0 is the therapeutic effect of the original preparation). The thesis will deal with basic techniques to statistically test equivalence with the emphasis on methods tought in the course NSTP022 (t-tests, tests based on central limit theorem, ...).
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html