Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Fén - nový pohled na klasický meteorologický jev
Thesis title in Czech: Fén - nový pohled na klasický meteorologický jev
Thesis title in English: Phoen - new view of classic meteorological phenomena
Academic year of topic announcement: 2008/2009
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Atmospheric Physics (32-KFA)
Supervisor: doc. Mgr. Michal Žák, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 31.10.2008
Date of assignment: 31.10.2008
Date and time of defence: 23.06.2009 00:00
Date of electronic submission:23.06.2009
Date of proceeded defence: 23.06.2009
Opponents: prof. RNDr. Petr Pišoft, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Seznámit se s klasickou termodynamickou teorií fénu a s projevy fénu v hodnotách meteorologických prvků. Vypracovat rešerši zahrnující vývoj poznatků o tomto jevu včetně syntézy nejmodernějších závěrů a experimentů na tomto poli. Vybrat jednu nebo více zajímavých situací, při kterých se fén vyskytnul a popsat pozorované charakteristiky, případně na nich demonstrovat nevhodnost či vhodnot klasické teorie fénu.
References
J. Hann: Zur Frage über den Ursprung des Föhn. In: Zeitschrift der Österreichischen Gesellschaft für Meteorologie 1 (1), Wien 1866, S. 257-263
P.Seibert: South Foehn Studies Since the ALPEX Experiment. In: Meteorol. Atmos. Phys. 43/1990, S. 91?103
R. Steinacker: Unstationary Aspects of Foehn in a large Valley. ICAM-MAP Meeting, Zadar, 2005

Další literatura po dohodě s vedoucím práce.
Preliminary scope of work
Fén je jedním z typických projevů, který vzniká při proudění vzduchu přes horskou překážku. V učebnicích meteorologie se přitom téměř vždy objevuje klasické vysvětlení (termodynamická teorie fénu) spočívající v nasyceně-adiabatickém ochlazování vzduchu, který je nucen vystupovat na návětrné straně překážky, přitom přebytečná vodní pára kondenzuje a vypadává ve formě srážek v návětří. Na závětrné straně dochází k sestupu, který se díky vypadnuvší přebytečné vlhkost v návětří děje suchoadiabaticky, a proto dochází v závětří k oteplení ve srovnání s návětřím ve stejné nadmořské výšce. Toto vysvětlení staré více než 140 let se ale ukázalo už v první polovině 20.století jako nedostačující. Byly a jsou pozorávny případy fénu, které není možné vysvětlit touto teorií. V posledních letech se také objevuje řada experimentů modelujících fén a jeho chování včetně speciálních in-situ měření. Bylo by proto vhodné připravit syntézu aktuálních poznatků o fénu, která by nabourala onu dlouhodobě zažitou představu o mechanismu vzniku fénu.
Preliminary scope of work in English
Phoen is one of typical meteorological phenomena arising when air streams over mountain barrier. In the meteorology textbooks, almost the only one explanation of phoen is presented as follows (the so called thermodynamic theory of phoen): on the winward side the air is forced to climb up currently cooling down, after air saturation according to wet-saturated rate. At the same time, surplus of water vapour condesates and falls out in the form of precipitation on the winward side. On the lee side, the subsidence occurs that passes as a dry-adiabatic phenomena, from this reasons the air is warmer in the same altitute when comparing to the winward side. This explanation (more than 140 years old) was found not to be able to explain all the observations, already in the first half of the 20th century. During last years many experiments focussing on the Alps and the phoen mechanism are done including special in-situ measurements. From this reason, synhtesis of nowadays knowledge about phoen whould be very suitable to "pull down" that classical idea of phoen creation mechanism.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html