Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 393)
Thesis details
   
Historie domů v suburbiu
Thesis title in Czech: Historie domů v suburbiu
Thesis title in English: History of houses in a suburb
Key words: historie domů; kvalitativní analýza; rozhovory s majiteli; mikroregion; suburbanizace
English key words: history of houses; qualitative analysis; interviews with owners; microregion; suburbanization
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Social Geography and Regional Development (31-340)
Supervisor: prof. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor, waiting for guarantor's approval
Date of registration: 17.11.2021
Date of assignment: 21.11.2021
References
ALDRIGES, S. & KOL. (2002): Social capital - A Discussion Paper
BERNARD, J. (2006): Sociální integrace přistěhovalců z velkoměsta na vesnici v České republice a v Rakousku. Sociologický časopis 42, č. 4, str. 720 - 741
LUPI, T. , MUSTERD S. (2004): The Suburban Community Question. Urban Studies, Vol. 43, č. 4, str. 801 - 817
MATĚJŮ, P. , VITÁSKOVÁ, A. (2006): Trust and Mutually Beneficial Exchanges: Two Distinct Dimensions of Social Capital in Post-Communist Societies. Sociologický časopis 42, č.3, str. 493 - 516
OUŘEDNÍČEK, M. (2003): Suburbanizace Prahy. Sociologický časopis 39, č. 2, str. 235 - 253
PULDOVÁ, P. (2006): Vliv suburbanizace na změnu sociálního prostředí v zázemí Prahy. Diplomová práce, 70 str.
PUTNAM, R. (2000): Bowling Alone: the collapse and revival of American community. Simon Schuster
SÝKORA, L. a kol. (2002): Suburbanizace a její sociální, ekonomické a ekologické důsledky. Ústav pro ekopolitiku, 191 str.
Preliminary scope of work
Metodika práce je založená na mapování a výpovědích majitelů/uživatelů domů ve vybrané lokalitě. Cílem je zjistit stabilitu/fluktuaci populace v různých typech rezidenčních oblastí. Je možné vybrat jednu nebo několik typů lokalit. Alternativně je možné využít data společnosti CVVM sesbíraná v předchozích třech omnibusech katedry SGRR. Preferovanými případovými studiemi jsou suburbia, sídlištní oblasti. Diplomová práce se váže na projekt GAČR http://www.urrlab.cz/cs/projekt/soucasne-zmeny-socialniho-prostredi-v-ceskych-suburbiich.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html