Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Dvoucentrické interference ve fotoionizaci molekul při konečné rychlosti světla
Thesis title in Czech: Dvoucentrické interference ve fotoionizaci molekul při konečné rychlosti světla
Thesis title in English: Two-centre interferences in photoionization of molecules at finite speed of light
Key words: fotoionizace molekul|R-matice|dipólová interakce|kvadrupólová interakce
English key words: molecular photoionization|R-matrix|dipole interaction|quadrupole interaction
Academic year of topic announcement: 2023/2024
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language:
Department: Institute of Theoretical Physics (32-UTF)
Supervisor: Mgr. Jakub Benda, Ph.D.
Author:
Guidelines
Student se seznámí s poruchovou metodou řešení fotoionizace molekul. V rámci této práce napočítá úhlová rozdělení fotoelektronů při fotoionizaci vodíkové molekuly vysokofrekvenčním zářením, kdy nedipólové efekty interakce vycházející z konečné rychlosti světla způsobují deformaci jindy symetrického "dvou-štěrbinového" interferenčního obrazce. Potřebné přechodové dipólové a kvadrupólové momenty získá od školitele. V práci bude diskutována závislost úhlového rozdělení na parametrech záření a jejich shoda s publikovanými experimentálními daty.
References
[1] Grundmann et al., Zeptosecond birth time delay in molecular photoionization, Science 370 (2020) 339–341.
[2] Burke, R-matrix theory of atomic collisions, Springer-Verlag, Berlin Heidelberg, 2011.
[3] Harvey et al., An R-matrix approach to electron-photon-molecule collisions: photoelectron angular distributions from aligned molecules, Journal of Physics B: Atomic, Molecular and Optical Physics 47 (2014) 215005.
[4] Faisal, Theory of multiphoton processes, Springer Science+Business Media, 1987.
Preliminary scope of work
Běžný popis fotoionizace molekul -- emise fotoelektronu vlivem elektromagnetického záření -- typicky uvažuje dipólovou aproximaci, tedy předpoklad, že se elektromagnetické pole v blízkosti molekuly v prostoru nemění a má konstantní hodnotu (tedy až na oscilace v čase). Nedávná práce [1] studovala úhlové rozložení fotoelektronů získaných ionizací molekuly vodíku zářením o energii 800 eV (λ = 1,55 nm = 30 a.u.). Experiment prokázal asymetrii rozložení vzhledem ke směru šíření pole a do značné míry i výpočtem reprodukoval. Nicméně výpočet používal zjednodušený model molekuly a nedosáhl dokonalé shody s experimentem.

Jedním z flexibilních a osvědčených mnohoelektronových přístupů k modelování fotoionizace molekul je teorie R-matice [2,3], ovšem zatím byla vždy aplikovaná jen v rámci dipólového přiblížení. V rámci tohoto projektu zobecníme uvažovanou prostorovou závislost elektrického pole z konstantní funkce na lineární, což bude vyžadovat zahrnutí kvadrupólové interakce s elektrickým polem. Zobecněná metoda pak bude aplikována na fotoionizaci H2 a bude diskutována shoda s experimentem.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html