Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Online harassment among male and female journalists in Nepal and its impact on their work
Thesis title in Czech: Online obtěžování nepálských novinářů a novinářek a dopad na jejich práci
Thesis title in English: Online harassment among male and female journalists in Nepal and its impact on their work
Key words: Online obtěžování, sexuální obtěžování, žurnalistika, genderové obtěžování, kvalitativní analýza, bezpečnost novinářů, nepálští novináři, Nepál, autocenzura, novinářky
English key words: Online harassment, sexual harassment, journalism, gendered harassment, qualitative analysis, safety of journalists, Nepali journalists, Nepal, self-censorship, female journalists
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: angličtina
Department: Department of Journalism (23-KZ)
Supervisor: doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 04.02.2022
Date of assignment: 04.02.2022
Confirmed by Study dept. on: 04.02.2022
Date and time of defence: 13.09.2022 09:00
Venue of defence: Hollar - Smetanovo nábřeží 6,Praha 1, H011, Hollar - místn. č. 011
Date of electronic submission:02.08.2022
Date of proceeded defence: 13.09.2022
Opponents: Mgr. Sandra Lábová, Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
References
MANANDHAR, Akriti. Online Harassment Among Male and Female Journalists in Nepal and Its Impact on Their Work. Praha, 2022. 67 p. Master thesis. Charles University, Faculty of Social Sciences, Institute of Communication Studies and Journalism. Supervisor doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.
Preliminary scope of work
Online obtěžování novinářů je celosvětově rostoucím problémem, neboť stále více novinářů hlásí syndrom vyhoření, únavu a touhu skončit s žurnalistikou. Tento výzkum byl založen na hloubkových rozhovorech s pěti nepálskými novináři a pěti nepálskými novinářkami. Jeho cílem bylo zjistit, jakým formám online obtěžování novináři v Nepálu čelí, jaké má na ně dopady a jaké strategie používají, aby se s ním vypořádali. Výzkumným záměrem bylo prozkoumat rozdíly ve zkušenostech s obtěžováním u novinářů a novinářek. Výsledky ukázaly, že běžnými formami obtěžování, kterým novináři čelí, jsou kyberstalking, sexuální obtěžování, genderové obtěžování, manipulace a zastrašování. Z tohoto důvodu novináři snížili používání sociálních médií a autocenzurovali se na nich. Vedlo to k obavám z fyzické újmy, odsuzování a diskreditace. Většina zpovídaných novinářů to ignorovala s tím, že to považuje za součást své práce. Stěžování si na obtěžování nepřineslo žádné pozitivní výsledky. Ženy ze vzorku čelily poměrně většímu sexuálnímu a genderovému obtěžování, přičemž obtěžování bylo osobnější a mělo vyšší intenzitu. To mělo na některé respondentky nepříznivý dopad a vedlo je to k tomu, že opustily sociální média a profesi vůbec, což dále prohlubuje rozdíly mezi muži a ženami v tomto odvětví, v němž dominují muži. Mladší a méně zkušení novináři měli silnější emocionální reakce na online obtěžování.
Preliminary scope of work in English
Online harassment of journalists is a growing concern worldwide as more journalists report burnouts, fatigue and desire to quit journalism. This research was based on in-depth interviews of five male and five female Nepali journalists. It aimed at investigating the forms of online harassment journalists face in Nepal, the impacts it has on them and the strategies they employ to deal with it. It was of research interest to examine differences in harassment experiences of male and female journalists. Results showed the common forms of harassment journalists face are cyberstalking, sexual harassment, gendered harassment, manipulation and intimidation. Due to this, journalists decreased social media usage and self-censored themselves on it. It led to fears of physical harm, judgement and being discredited. Most interviewed journalists ignored it considering it a part of their job. Complaining about harassment bore no positive results. Women from the sample faced comparatively more sexual and gendered harassment, with harassment being more personal and of higher intensity. This had adverse impacts on some female interviewees leading them to quit social media and the profession altogether, which further increases gender gap in the heavily male-dominated industry. Younger and less experienced journalists had stronger emotional reactions to online harassment.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html