Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Pokročilé osvětlovací zdroje pro Kerrovskou mikroskopii
Thesis title in Czech: Pokročilé osvětlovací zdroje pro Kerrovskou mikroskopii
Thesis title in English: Advanced light sources for Kerr microscopy
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: dissertation
Thesis language: čeština
Department: Department of Chemical Physics and Optics (32-KCHFO)
Supervisor: RNDr. Eva Schmoranzerová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 08.02.2022
Date of assignment: 08.02.2022
Confirmed by Study dept. on: 02.03.2022
Advisors: RNDr. Ing. Jan Kubát, Ph.D.
prof. RNDr. Petr Němec, Ph.D.
Guidelines
Předmětem navrhované práce je vývoj designu a využití nových světelných zdrojů s potenciálním využitím oblastech mikroskopie, se specifickým zaměřením na osvětlení pro Kerrovskou mikroskopii a Flourescenční mikroskopii.Práce bude řešena na dvou pracovištích.
Na pracovišti společnosti CRYTUR bude probíhat návrh, experimentální výzkum a vývoj světelných zdrojů. Jako základ budou studovány a optimalizovány monokrystaly na bázi (Lu,Gd,Y)3Al5O12:Ce3+ při excitaci laserovými zdroji a další nové materiály. Následně bude hledáno optimální uspořádání systému záření generovaného výkonnými LD, excitační optiky, vlastní návrh světlo konvertujícího luminoforu a sekundární optiky (čočky, zrcadla, světlovody, optická vlákna) za účelem maximalizace étendue a optimalizace systémové účinnosti při využití v aplikačním systému. Doktorand si zároveň plně osvojí práci v dedikovaných SW ZEMAX a SW ANSYS pro návrh optické soustavy a efektivního chlazení světelného zdroje.
V Laboratoři Optospintroniky na MFF UK bude optimalizován nově budovaný Kerrovský mikroskop s využitím osvětlovacích zdrojů vyvíjených ve spolupráci s firmou CRYTUR . Mikroskop bude posléze využit pro studium doménové struktury v tenkých vrstvách materiálů vhodných pro manipulaci magnetizace pomocí elektrického proudu. Práce se zaměří jak tenké filmy standardních feromagnetů (CoFeB, YIG…), tak i na nové antiferomagneticky uspořádané materiály (CuMnAs, Mn3NiN).
References
1. A. Hubert and R. Schäfer, Magnetic Domains: The Analysis of Magnetic Microstructures, Springer, Berlin, 1998.
2. R. Schäfer, Investigation of Domains and Dynamics of Domain Walls by the Magneto-optical Kerr-effect, in Handbook of Magnetism and Advanced Magnetic Materials, edited by H. Kronmüller and S. Parkin, John Wiley & Sons, 2007, vol. 3.
3. časopisecká literatura
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html