Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Specifická reakce primátů na hadí predátory
Thesis title in Czech: Specifická reakce primátů na hadí predátory
Thesis title in English: Specific response of primates to snake predators
Key words: Predace, mobbing, had, primáti, vokalizace, anxieta
English key words: Predation, mobbing, snake, primates, vocalization, anxiety
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Zoology (31-170)
Supervisor: RNDr. Eva Landová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 13.11.2020
Date of assignment: 18.01.2021
Confirmed by Study dept. on: 18.01.2021
Date of electronic submission:03.08.2023
Date of proceeded defence: 11.09.2023
Opponents: Mgr. Stanislav Lhota, Ph.D.
 
 
 
Advisors: prof. RNDr. Daniel Frynta, Ph.D.
RNDr. Markéta Janovcová, Ph.D.
Guidelines
Etologie a sociobiologie
References
Corrêa HKM, Coutinho PEG (1997) Fatal attack of a pit viper, Bothrops jararaca, on an infant buVy-tufted ear marmoset. Primates 38:215–217
Deppe, A. M., & Kushnick, G. (2020). Olfactory predator recognition in the brown mouse lemur (Microcebus rufus) in Ranomafana National Park, Madagascar. American Journal of Primatology, 82(10), e23184.
Isbell, L. A., & Etting, S. F. (2017). Scales drive detection, attention, and memory of snakes in wild vervet monkeys (Chlorocebus pygerythrus). Primates, 58(1), 121-129.
Kawai, N., & Koda, H. (2016). Japanese monkeys (Macaca fuscata) quickly detect snakes but not spiders: Evolutionary origins of fear-relevant animals. Journal of Comparative Psychology, 130(3), 299.
Masataka, N., Koda, H., Atsumi, T., Satoh, M., & Lipp, O. V. (2018). Preferential attentional engagement drives attentional bias to snakes in Japanese macaques (Macaca fuscata) and humans (Homo sapiens). Scientific reports, 8(1), 1-9.
Rádlová, S., Janovcová, M., Sedláčková, K., Polák, J., Nácar, D., Peléšková, Š., ... & Landová, E. (2019). Snakes represent emotionally salient stimuli that may evoke both fear and disgust. Frontiers in psychology, 10, 1085.
Preliminary scope of work
Hadi jsou jedněmi z nepominutelných rizik, se kterými se musí (muselo) vypořádat mnoho druhů primátů dnes i v evoluční minulosti. Tato dlouhodobá koevoluce vedla u primátů ke vzniku specifické a komplexní reakce při střetnutí s hady. Jednou s typických součástí je prioritizace hadích stimulů v oblasti vizuálního vnímání a pozornosti u člověka i jiných druhů primátů. Stejně tak se objevuje apriorní strachová či vyhýbavá reakce při střetnutí s hadími predátory, která je někdy vrozená a jindy vzniká velmi rychle v důsledku podmiňování. Existují ale i práce, které snadné averzivní učení ve spojení s hadími stimuly spochybňují. Mnoho prací ukazuje znaky, podle kterých primáti hady rozpoznávají oproti jiným druhům stimulů, ať už se jedná o pachové či vizuální rozpoznávání. Řada druhů také volí různé antipredační taktiky, ať už jde o specifickou vokalizaci, vyhýbavé chování a včasný útěk, neb naopak aktivní obranu a mobbing. Na druhou stranu i hadi samotní se občas stávají kořistí některých druhů primátů. Z hlediska možné koevoluce primátů a hadů je zajímavá otázka, zda primáti reagují na hada obecně, jako na prototypický stimulus, nebo zda se zásadně liší reakce na hady jedovaté (především z čeledi Viperidae) a škrtiče (především z čeledi Boidae). Práce by měla: 1) shrnout starší i recentní práce o predačních rizicích, které představují jedovatí i nejedovatí hadi pro všechny druhy primátů včetně člověka; 2) vyzdvihnout specifika spojená s rozpoznáváním, pozorností a specifickými znaky hadích stimulů, které u primátů včetně člověka podmiňují specifičnost vnímání hadů jako nebezpečného stimulu.
Preliminary scope of work in English
Snakes have represented one of inevitable risks for many species of primates today as well as in the evolutionary past. This long-term coevolution led to a specific and complex reaction in primates to encounters with snakes. The prioritization of snake stimuli in visual perception and specific attention devoted to the snakes was demonstrated in humans and other species of primates. The fear and avoidance reaction when the snake is encountered is innate in some species of primates or mostly learned as result of fear conditioning in others. Some studies didn’t demonstrate fast fear conditioning of snake stimuli entirely. Recent studies shows specific traits (visual, specific odors etc.) used by primates to readily recognize snakes in contrast to other types of stimuli. Many species also choose different anti-predation tactics, whether it is specific vocalization, avoidance behavior and early escape, or active defense and mobbing. On the other hand, snakes themselves sometimes become prey for some species of primates. From evolutionary point of view, the interesting question is whether primates respond to snakes in general, as to the prototypical stimulus, or whether the reactions to poisonous snakes (especially from the Viperidae family) and boas (Boidae family) are fundamentally different. The thesis should: 1) summarize older and recent literature on predation risks posed by venomous and non-venomous snakes to all species of primates, including humans; 2) to highlight the specifics associated with the recognition, attention and specific features of snake stimuli, which in primates (including humans) determine the specificity of the perception of snakes as dangerous stimuli.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html