Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Komparace uživatelského hodnocení zdravotnického systému v České republice před a během pandemie Covid-19
Thesis title in Czech: Komparace uživatelského hodnocení zdravotnického systému v České republice před a během pandemie Covid-19
Thesis title in English: xx
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (23-KS)
Supervisor: PhDr. Ing. Petr Soukup, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 13.10.2020
Date of assignment: 13.10.2020
Guidelines
Cílem diplomové práce bude zkoumat hodnocení uživatelů českého zdravotního systému z období před první vlnou pandemie Covid-19 a po ní. V práci se zaměřím na analýzu dat, která byla nasbírána před první vlnou pandemie a následně budu sbírat a analyzovat aktuální data. Zaměřím se na to, jestli první vlna pandemie a její zvládání v České republice ze strany zdravotnického systému nějak ovlivnilo hodnocení obyvatel ČR, kteří systém využívají. Jelikož předpokládám, že tento rok významně ovlivnil vnímání oblasti zdravotnictví, bude hlavním cílem analýza, v jestli se názor lidí využívajících český zdravotnický systém změnil a případně v jakém směru.
References
CVVM. Názory občanů na zdravotní péči v ČR. Sociologický ústav AV ČR.
Dostupné z: https://cvvm.soc.cas.cz/cz/vyhledavani?q=n%C3%A1zory+ob%C4%8Dan%C5%AF+na+zdravotn%C3%AD+p%C3%A9%C4%8Di+v+%C4%8Dr&Search=&w1=before&d1=&w2=before&d2=

Dobiášová, K. et al. 2004. Průvodce systémem zdravotní péče České republiky. Kostelec nad Černými lesy: Institut zdravotní politiky a ekonomiky.

Figueras, J., McKee, M. 2012. Health Systems, Health, Wealth and Societal Well-being. Brkshire, England: Open University Press.
Gill, L., White, L. 2009. A critical review of patient satisfaction. Leadership in Health Services. Vol. 22 No. (1): 8-19

Háva, P., Mašková-Hanušová, P. 2009. Zdravotní politika visegrádských zemí I, II. Zdravotnictví v České republice, Vol. 12 No. (1): 12-21; Vol. 12 No. (2): 70-79

IPVZ. Hodnocení kvality poskytovaných zdravotních služeb.
Dostupné z: https://www.ipvz.cz/seznam-souboru/2364-hodnoceni-kvality-poskytovanych-zdravotnich-sluzeb.pdf

Knobloch, F. Rokosová, M. 2006. Názory občanů na vybrané problémy zdravotní péče v České republice. Zdravotnictví v České republice. 1/9. str. 30-36.

Kouřil, P., Ferenhučová, S. 2020. „Smart“ quarantine and „blanket“ quarantine: the Czech response to the COVID-19 pandemic. Eurasian Geography and Economics.


Widimský, P. 2020. Fakta a úvahy o pandemii COVID-19. 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha.

Preliminary scope of work
Teoretická část:
V teoretické části představím výstupy předchozích výzkumů, popíšu teoretické přístupy ve zkoumání kvality zdravotnického systému a zaměřím se na specifika českého zdravotního systému. Dále bych zde chtěla představit změnu vytíženosti zdravotnických zařízení způsobenou pandemií, která je podle mého názoru jedním z důležitých faktorů, proč se hodnocení pravděpodobně změnilo. V neposlední řadě v teoretické části blíže specifikuji jednotlivé aspekty hodnocení, na které se budu při srovnávání zaměřovat.

Hlavní výzkumné otázky:
• Změnilo se uživatelské hodnocení zdravotnického systému v České republice před a po první vlně pandemie Covid-19?
• V jakých aspektech se změnilo uživatelské hodnocení zdravotnického systému v České republice před a po první vlně pandemie Covid-19 pozitivně?
• V jakých aspektech se změnilo uživatelské hodnocení zdravotnického systému v České republice před a po první vlně pandemie Covid-19 negativně?
• V jakých aspektech zůstalo uživatelské hodnocení zdravotnického systému v České republice před a po první vlně pandemie Covid-19 stejné?

Analytická část:
Zdrojem dat pro diplomovou práci budou data z European Social Survey, CVVM a také výzkum o hodnocení kvality poskytovaných zdravotních služeb z Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. Zároveň budu sbírat data pomocí dotazníkového šetření, abych získala pro srovnání i aktuální hodnocení. Pro analýzu použiji data z předchozích let, kdy srovnám postupný vývoj, a následně i mnou nasbíraná data, abych zjistila, jestli došlo ke změně v hodnocení a pokud ano, jestli je tato změna shodná jako u předchozích let, nebo došlo k výkyvu.
Výzkumnou metodou bude tedy částečně sekundární analýza dat o hodnocení českého zdravotnického systému z předchozích let a následně analýza dat, které budu sbírat pomocí dotazníkového šetření. K obojímu budu využívat program SPSS. Ke srovnávání hodnot budu využívat nezávislé t-testy.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html