Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
SCF in Cambrian and Ordovician sediments of the Barrandian area
Thesis title in Czech: SCF kambrických a ordovických sedimentech barrandienské oblasti
Thesis title in English: SCF in Cambrian and Ordovician sediments of the Barrandian area
Key words: SCF, kambrium, ordovik, barrandienská oblast
English key words: SFC, Cambrian, Ordovician, Barrandian area
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: dissertation
Thesis language: angličtina
Department: Institute of Geology and Paleontology (31-420)
Supervisor: prof. RNDr. Oldřich Fatka, CSc., DSc.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 05.10.2020
Date of assignment: 05.10.2020
Guidelines
MB120P126 Multivariační metody v taxonomii
MG420P08 Základy paleoceánografie
References
BUTTERFIELD, N.J. & HARVEY, T.H.P. 2012. Small carbonaceous fossils (SCFs): A new measure of early Paleozoic paleobiology. Geology 40(1), 71–74. DOI: 10.1130/G32580.1
HAVLÍČEK, V. & VANĚK, J. 1966. The Biostratigraphy of the Ordovician of Bohemia. Sborník geologických věd, Paleontologie 8, 7–69.
SLATER, B. & WILLMAN, S. 2019. Early Cambrian small carbonaceous fossils (SCFs) from an impact crater in western Finland, Lethaia 52(4), 570–582. DOI: 10.1111/let.12331
Preliminary scope of work
Doktorský projekt bude zaměřen na výzkum „Small Carbonaceous Fossils“ (SCF) z kambro–ordovických sedimentů barrandienské oblasti. Jedná se o mechanicky fragilní mikro– až mezoskopické zbytky organického složení. Studium v tuto chvíli omezeně studované neformální skupiny fosilií umožňuje získání informací o organismech, které jsou ve fosilním záznamu jen velmi vzácně zastoupené. Studium SCF tak poskytuje data využitelná nejen pro systematické studie, ale i v rámci paleobiologických, paleoekologických, stratigrafických či paleogeografických interpretací (např. Butterfield & Harvey 2012, Slater & Willman 2019).
K extrakci SCF bude užívána metoda ‚Low manipulation HF maceration‘ (blíže Butterfield & Harvey 2012), spočívající v mechanicky šetrné maceraci siliciklastických hornin v kyselině fluorovodíkové za účelem získání fosilií mikroskopické až mezoskopické velikosti. Oproti standartním palynologickým metodám tento postup umožňuje izolaci fragilních organických struktur, jakými jsou právě SCF. Zároveň se jedná o metodu umožňující rychlé zpracování siliciklastických vzorků ke studiu organických a za určitých podmínek i vápnitých či fosfatických fosilií.
V rámci doktorského studia plánuji systematicky prozkoumat vybrané úrovně kambro–ordovických sedimentů barrandienské oblasti (např. pasecké břidlice, vybrané úrovně jineckého souvrství) se zaměřením na SCF i jiné organické mikrofosilie. Vhodnost sedimentárních hornin z jmenovaných úrovní pro studium výše uvedenou metodikou byla prokázána v rámci diplomové práce; cílem doktorského projektu bude důkladné zpracování se zaměřením na sledování variací v taxonomickém složení a tafonomických procesů. Zároveň bude snahou získat a zpracovat vzorky kambro–ordovického stáří vhodných litologií i z mimočeských oblastí.
Dále budou testovány možnosti získání objektů přiřaditelných k SCF z některých makroskopických fosilií. Na základě předběžného výběru se bude jednat o rody Plumulites a Caryocaris (nálezy obou rodů popsány z ordovických sedimentů pražské pánve – blíže Havlíček & Vaněk 1966).

Předpokládaným školícím pracovištěm je Ústav geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty UK. Doktorský projekt bude veden prof. RNDr. Oldřichem Fatkou, CSc.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html