Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Změna obrazu OSVČ během koronavirové krize
Thesis title in Czech: Změna obrazu OSVČ během koronavirové krize
Thesis title in English: The changing image of the self-employed during the coronavirus crisis
Key words: Analýza politických událostí, koronavirová krize, mediální analýza, OSVČ, politika zaměstnanosti, sociální konstrukce cílových skupin, trh práce
English key words: Analysis of the political events, coronavirus crisis, media analysis, self-employed person, employment policy, social construction of target groups, labour market
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Public and Social Policy (23-KVSP)
Supervisor: Mgr. Ing. Olga Angelovská, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 09.09.2020
Date of assignment: 09.09.2020
Date and time of defence: 23.06.2021 09:00
Venue of defence: Pekařská 16
Date of electronic submission:03.05.2021
Date of proceeded defence: 23.06.2021
Opponents: Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
References
- BONOLI, G. 2010. ‘The Political Economy of Active Labor-Market Policy’, Politics & Society, 38(4), pp. 435–457. doi: 10.1177/0032329210381235.
- BRYANT, J., MIRON, D. 2004. Theory and Research in Mass Communication. International Communication Association. 54, 4, 662-692.
- COLEBATCH, H. K. 2005. Úvod do policy. Brno: Barrister & Principal. Studium (Barrister & Principal). ISBN 8086598799.
- ENTMAN, R. 1991. Framing U.S. Coverage of International News: Contrasts in Narratives of the KAL and Iran Air Incidents. Journal of Communication: 41, 4.
- Gofmann, E. 1986, Frame analysis: An essay on the organization of experience. London: Harper and Row.
- HENDL, J. 2008. Kvalitativní výzkum. Praha: Portál. ISBN: 978-80-7367-485-4.
- KOSTKA, M. 2010. Zaměstnanost a sociální politika. ISBN 9788090442641.
- KUCHAŘ, P. 2007. Trh práce: sociologická analýza. ISBN 9788024613833.
- MPSV. 2020. Na ministerstvu zasedal krizový štáb ke koronaviru (online). Cit. 13.9.2020. Dostupné z: https://www.mpsv.cz/documents/20142/1248138/TZ+-+Krizovy+stab+MPSV.pdf/620dbb22-5245-f245-99ca-817e327ad9ca
- PETERS, B. G. 2015. Advanced Introdution to Public Policy. Cheltenham: Edward Elgar Publishing Limited. ISBN: 1781955778.
- POTŮČEK, M. 2015. Veřejná politika. 1. vydání. Praha: C. H. Beck
- REESE, S. D. 2007. The Framing Project: A Bridging Model for Media Research Revisited. Journal of Communication, 148-154. ISSN: 0021-9916.
- SABATIER, P., WEIBLE, M. CH. 2014. Theories of the Policy Process. 3. Westvies Press,
- SEDLÁKOVÁ, R. 2015. Výzkum médií: nejužívanější metody a techniky. Grada Publishing, as.
- SCHULZ, W. et al. 2004. Analýza obsahů mediálních sdělení. Praha: Karolinum.
Preliminary scope of work
Vymezení výzkumného problému
Začátkem letošního roku se z čínského města Wu-chan, v provincii Chu-pej, začalo nekontrolovatelně šířit, do té doby neznámé virové onemocnění, s označením Covid-19, jinak laicky známé také jako koronavirus. Jedná se o příbuzný vir dalších známějších virů jako je např. SARS nebo MERS, které již v minulosti způsobily epidemii, avšak celosvětově mnohem menšího rozsahu. Nicméně právě korona-virová pandemie během několika týdnů ochromila téměř celý svět a ovlivnila tak každodenní životy miliard lidí, a to zejména na základě mnoha restrikcí, které se kvůli šíření koronaviru začaly napříč státy zavádět. Na konci ledna byl ve Francii potvrzen první případ onemocnění na území Evropské unie. Následně se 1. března v České republice objevilo několik prvních potvrzených pozitivních případů souvisejícím s tímto onemocněním. O 12 dnů později byl v České republice vyhlášen
mimořádný nouzový stav, který umožňuje vyhlašovat opatření, jež mohou jistým způsobem omezovat lidská práva. Dne 14. března byl tak v návaznosti na nouzový stav vyhlášen např. zákaz maloobchodního prodeje, kromě vybraných prodejen, jimiž byly potraviny či lékárny nebo povinnost nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Jednalo se o situaci, na kterou nebyl nikdo připraven. A tak se v rámci vyhlášení několika krizových opatření ze dne na den mnoho lidí ocitlo bez stálého finančního příjmu z důvodu uzavření pracovišť. Tato diplomová práce se tedy bude zabývat vybranou politikou zaměstnanosti v rámci korona-virové krize z roku 2020. (MPSV 2020)
Vzhledem k tomu, že se jedná o krizi, která v mnoha ohledech teprve před pár měsíci zasáhla celý svět, jde o velmi aktuální a diskutované téma, které dosud není mnoho prozkoumáno. Výběr politiky zaměstnanosti se mi jeví jako nejzajímavější, neboť právě uzavření pracovišť a chybějící finanční příjem postihlo nejvíce lidí. V návaznosti na krizi bylo v oblasti zaměstnanosti upraveno a schváleno nejvíce mimořádných příspěvků, navíc byl také schválen program Antivirus, který měl pomoci zaměstnavatelům s výplatou mezd. Např. u ošetřovného byly pozměněny podmínky pro čerpání této dávky. Jednorázových příspěvků se dočkaly také živnostníci a v neposlední řadě i brigádníci, často studenti, kteří se během krize ocitli zcela bez možnosti finančního přivýdělku. Vláda tedy začala pomocí jisté sady nástrojů reagovat na problém, se kterým se potýkala valná většina občanů České republiky. Jednalo se o uplatnění sady nástrojů, se kterými pracuje politika zaměstnanosti. Nástroje politiky zaměstnanosti s ohledem na korona-virovou krizi v této diplomové práci také prozkoumám více do hloubky. Zajímavým bodem diplomové práce bude navíc srovnání politického a mediálního diskurzu korona-virové krize v oblasti politiky zaměstnanosti, kdy pomocí obsahové analýzy provedu analýzu mediálního a politického diskurzu.
Domnívám se, že tato diplomová práce by mohla sloužit jako základ pro další budoucí výzkumy v oblasti vybraných veřejných politik v kontextu korona-virové krize. Jako stěžejních přínosem této práce bych ráda poukázala na to, zda a jak efektivně fungoval krizový štáb v oblasti politiky zaměstnanosti a případě navrhla řešení jakých chyb by bylo možné se pro příště vyvarovat, jestliže by obdobná situace měla v budoucnu znova nastat. Výzkumným problémem je tedy jak se během korona-virové krize proměnila politika zaměstnanosti?


Cíle diplomové práce
Hlavním cílem práce je zmapování změny politiky zaměstnanosti během korona-virové krize optikou teorie rámcování.

Výzkumné otázky
V diplomové práci se soustředím na sadu vybraných výzkumných otázek:
- Jaké nástroje politiky zaměstnanosti byly během korona-virové krize použity?
- Odpovídala proměna politiky zaměstnanosti potřebám cílové skupiny?
- Jaké byly v oblasti politiky zaměstnanosti stěžejní rozdíly mezi zaměstnanci, živnostníky a brigádníky?
- Jakým způsobem je politika zaměstnanosti rámovaná?

Teoretická východiska
Hlavní veřejně politickou teorii v mé diplomové práci je teorie rámcování, kterou rozpracoval sociolog E. Goffman. Jedná se o přístup veřejné politiky, který slouží zejména k analýze daného problému, který se vyskytuje ve veřejně-politickém diskurzu. Zkoumání rámců nám může obecně přinášet nové poznatky, díky kterým lze pochopit určité politické změny. (Peters, 2015) Hlavní podstatou této teorie je určení vlastností, jenž podporují celkové pochopení a přemýšlení o určitých událostech. Teorie se snaží o vymezení rámce, který vyobrazuje realitu, čímž napomáhá určit politickou důležitost dané konkrétní události. Důležitou roli hrají také média, která tvoří pomyslný most mezi veřejností a aktéry. (Entman 1991: 9) Proto se v mé diplomové práci navíc zaměřím také na srovnání politického a mediálního diskurzu pomocí obsahové analýzy médií.

Výzkumný plán
V diplomové práci budu čerpat jak z primárních, tak sekundárních zdrojů. Primárními zdroji mi budou zejména provedené polo-strukturované rozhovory zhruba s deseti respondenty, které bych volila podle předem zvolených kritérií. Mezi nejdůležitější kritérium patří, zda respondent v důsledku korona-virové krize ztratil finanční příjmem či přišel o práci.
Pokusím se obsáhnout co nejrůznorodější vzorek, který by se sestával jak ze zaměstnanců, tak živnostníků a brigádníků/studentů. Dále bych ráda oslovila představitele vrcholné politiky, kteří se na tvorbě opatření týkajících se politiky zaměstnanosti podíleli anebo s politiky a experty, kteří se touto problematikou aktivně zabývají. Pokud by to však situace nedovolila, výzkum by se dal také provést pomocí dotazníkového šetření, které by mohlo obsáhnout větší počet respondentů.
Dále budu také vycházet z tiskových zpráv ministerstev, vládních opatření a z médií (zde by se jednalo např. o záznam tiskových konferencí po zasedání vlády či rozhovory s politiky a experty). Za sekundární zdroje zvolím odborné knihy a články týkající se zejména teorie a politiky zaměstnanosti.
Preliminary scope of work in English
This diploma thesis will focus on employment policy during the coronavirus crisis in 2020. Coronavirus began to spread from the Chinese province of Chu-pej earlier this year and then paralyzed the world in a really short time. Due to coronavirus restrictions, many workplaces have closed, and many people have lost a stable financial income or lost their jobs.
The main goal of this work is to map the change in employment policy during the coronary-viral crisis through the lens of framing theory. The main public policy theory in this work will be the theory of framing.
Interviews with respondents who lost their job or income or with politicians dealing with this topic, will serve as primary data. I will also focus on press releases from ministries, government measures and on the media outputs (this would include, for example, recording press conferences after government meetings or interviews with politicians and experts). As secondary sources, I will choose professional books and articles concerning especially the theory and employment policy.
This research should make it possible to better understand and describe the change in employment policy during the coronavirus crisis.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html