Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Edgework: Riziko v extrémních sportech z hlediska genderu
Thesis title in Czech: Edgework: Riziko v extrémních sportech z hlediska genderu
Thesis title in English: Edgework: Risk in extreme sports in terms of gender
Key words: edgework|extrémní sporty|dobrovolné riskování|volnočasové aktivity|genderové rozdíly
English key words: edgework|extreme sports|voluntary risk-taking|free time activities|gender differences
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (21-KSOC)
Supervisor: Mgr. Eva Richter, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 20.10.2019
Date of assignment: 20.10.2019
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 29.11.2019
Date and time of defence: 02.09.2020 09:30
Date of electronic submission:29.07.2020
Date of proceeded defence: 02.09.2020
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.
 
 
 
Guidelines
Východiska:
Harris (2006) a mnoho dalších autorů uvádí, že ženy jsou více averzní k riziku než muži. Významnou publikací v oblasti extrémních sportů je kniha od Stephana Lynga - Endework: The Society of Risk-Taking, zabývající se dobrovolnými rizikovými aktivitami a důvody, proč je jedinci provozují. Olstead (2010) a další však kritizují Lyngův Endework z důvodu genderového biasu – respondenty jeho výzkumu byly především muži. Tento bias se vyskytuje i v dalších výzkumech – například Krokosz & Jochimek (2018).
V oblasti extrémních sportů se muži a ženy liší nejen z hlediska averze k riziku, ale například i z hlediska percepce rizika. Harris & Jenkins (2006) tvrdí, že zatímco muži hodnotí riziko více z hlediska vlastní utrpěné újmy, ženy více posuzují riziko náchylnosti ke zranění. Krokosz & Jochimek (2018) uvádí několik hlavních motivačních faktorů k extrémním sportům, útěk z reality, překonávání vlastních limitů a dosažení naprosté kontroly nad vlastním životem. Proto se vedle genderového biasu zaměřím i na rozdíly v přístupu k riziku u mužů a žen a na motivační faktory.

Cíle:
Hlavním cílem práce je zjistit, jak se od sebe liší muži a ženy v přístupu k riziku v oblasti extrémních sportů. A dále zjistit, jaké jsou nejčastější motivační faktory k vykonávání extrémních sportů a zdali se liší na základě genderu.

Metodika:
Teoretická část práce bude vypracována formou syntézy a analýzy již provedených výzkumů. Empirickou část bude tvořit vlastní výzkum, ve kterém vyjdu z předešlých výzkumů, zabývajících se tématem extrémních sportů. Data do výzkumu získám online dotazníkovým šetřením od aktivních účastníků na extrémních sportech, převážně návštěvníků horolezecké stěny SmíchOFF.

Hypotézy:
Přístup k riziku v extrémních sportech se liší na základě genderu.
Motivační faktory k volbě extrémních sportů jako volnočasových aktivit jsou odlišné pro muže a ženy.
Muži se ve větší míře věnují rizikovým volnočasovým sportům.

Charakteristika závěrů:
Získání poznatků o genderových rozdílech v percepci rizika v oblasti extrémních sportů a motivačních faktorech komunity českých extrémních sportovců. Zhodnocení genderového biasu a jeho možného vlivu na výsledky existujících výzkumů a přenositelnosti Lyngova konceptu Edgeworku do českého kontextu.
References
Carneiro, E., Tavares H., & Sanches, M. (2011). Gender, space and fear: A study of women´s edgework. Emotion Space and Society, 4(2), 86-94.
Harris, C. R., Jenkins, M., & Glaser, D. (2006). Gender differences in risk assessment: Why do women take fewer risks than men? Judgment and Decision Making, 1(1), 48–63.
Houge Mackenzie, S. & Brymer, E. (2018). Conceptualizing Adventurous Nature Sport: A positive psychology perspective. Annals of Leisure Research
Krokosz, D., & Jochimek, M. (2018). Coping strategies, perception of sport risk and satisfaction with life in men and women practicing extreme sports. Balt J Health Phys Act., 10(4): 238-245
Lyng, S. (2005). Edgework – The Sociology of Risk-Taking. New York: Roultedge
Slovic, P. (2010). The Feeling of Risk – New Perspectives on Risk Perception. Abingdon: Earthscan
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html