Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Role intensivně obhospodařovaných luk v zachování biodiversity opylovačů
Thesis title in thesis language (Slovak): Role intensivně obhospodařovaných luk v zachování biodiversity opylovačů
Thesis title in Czech: Role intensivně obhospodařovaných luk v zachování biodiversity opylovačů
Thesis title in English: The role of intesively managed meadows in maintenance of pollinator diversity
Key words: opylování, agroenvironmentální opatření, Syrphidae, Apis mellifera, Apoidea, fenologie, land use, reprodukční úspěšnost rostlin
English key words: pollination, agrienvironmental subsidies, Syrphidae, Apis mellifera, Apoidea, phenology, land use, plant reproductive success
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: slovenština
Department: Department of Botany (31-120)
Supervisor: RNDr. Zdeněk Janovský, Ph.D.
Author:
Preliminary scope of work
Úvod – Formulace problému Intensivně obhospodařované louky jsou chudé na diversitu kvetoucích rostlin i na diversitu opylovačů. V některých ročních obdobích však naopak na nich je obrovská koncentrace zdrojů. Tato období bývají odlišná od druhově bohatých extensivně obhospodařovaných luk. To může potenciálně vést ke komplementaritě obou těchto typů luk z pohledu nosné kapacity prostředí pro opylovače, což doposud nebylo prozkoumáno. Cíl práce Cílem BP je rešerše relevantní literatury k vytyčenému problému, a to v těchto konkrétních okruzích: - vliv způsobu obhospodařování temperátních lučních ekosystémů na diversitu a abundanci cévnatých rostlin a relevantních skupin opylovačů - fenologie kvetení lučních rostlin a aktivity imag relevantních skupin opylovačů - způsob a rozsah využití květních zdrojů dospělci relevantních skupin opylovačů (m.j. v závislosti na fenologii – např. jarní × letní generace). Za relevantní skupiny opylovačů budou v kontextu dané práce považovány skupiny s dostatečně častým výskytem a významem v lučních ekosystémech, tedy včela medonosná, čmeláci, samotářské včely, pestřenky. Práce bude zaměřena striktně na luční ekosystémy, aby intensivní a extensivní způsoby obhospodařování a samotné porosty představovaly více méně jasně vymezenou skupinu (proto nebudou zahrnuty např. skalní stepi). Zaměření případné budoucí DP Výše formulovaná BP by měla sloužit jako základ pro následnou DP, která by se měla odehrávat přibližně na následujícím půdorysu. Budou vybrány dvě krajiny (o řádové velikosti cca 5-10 km2), které budou mít pokud možno co možná nejpodobnější skladbu biotopů a klimatické podmínky, ale budou se lišit podílem intensivně a extensivně obhospodařovaných lučních porostů (pod intensivním obhospodařováním rozumím hnojení a přisévání, „agroenvi“ režim je pochopitelně všude). V jejich rámci bude student sledovat sezónní dynamiku složení a abundancí opylovačů (jak v intensivně tak extensivně obhospodařovaných porostech) a reprodukční úspěšnost vybraných (1-3) indikátorových druhů (kandidátní druhy jsou Ranunculsu acris, Cardamine pratensis, Achillea millefolium agg., Trifolium repens a Centaurea jacea). Krajiny jsou již rámcově předvybrány v okrese Kutná Hora, aby bylo možné práci propojit s dalšími prováděnými pokusy.
Preliminary scope of work in English
Intensively managed meadows have low species richness of both plants and pollinators, but on the other hand, they offer vast amounts of floral resources in some times of year. Research questions: What is the overlap of floral resource occurrence between the intensively and species-rich meadows?
Do intenesively amnaged meadows attract pollinators from species rich meadows or do they contribute to maintenance pollinator populations in landscape by a floral resource offer that alternates with available resource levels in speceis-rich meadows.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html