Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Evolučná dynamika krtkovitých (Mammalia, Talpidae) od miocena po súčasnost: historia adapatácií, funkčné a ekologické súvislosti.
Thesis title in thesis language (Slovak): Evolučná dynamika krtkovitých (Mammalia, Talpidae) od miocena po súčasnost: historia adapatácií, funkčné a ekologické súvislosti.
Thesis title in Czech: Evoluční dynamika krtkovitých (Mammalia, Talpidae) od miocenu do současnosti: historie adaptací, funkční a ekologické souvislosti.
Thesis title in English: Evolutionary dynamics of moles (Mammalia, Talpidae) from Miocene to Recent: adaptations, functional and ecological context.
Key words: Talpidae, evoluce, diversita, miocen, pliocen, pleistocen, střední Evropa
English key words: Talpidae, evolution, diversity, Miocene, Pliocene, Pleistocene, central Europe
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: dissertation
Thesis language: slovenština
Department: Department of Zoology (31-170)
Supervisor: prof. RNDr. Ivan Horáček, CSc.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 04.10.2017
Date of assignment: 04.10.2017
Preliminary scope of work
V současné středoevropské fauně jsou krtkovití (Talpidae) zastoupeni jediným rodem (Talpa). Ve starších úsecích neogénu šlo ovšem o jednu z vůdčích skupin drobných savců, výrazně diversifikovanou v taxonomickém i ekologickém slova smyslu. V průběhu miocenu je zde doloženo nejméně 45 druhů 15 rodů (Ziegler 1990, 2006). Podstatnou část této rozmanitosti tvoří zástupci dnes reliktních tribů s exotickým rozšířením Uritrichini a Scalopini. V jejich rámci, podobně jako u zástupců tribu Talpini (4 gg. 12 spp.) jsou patrné zřetelné adaptivní přestavby jednotlivých vývojových linií dokladájící specialisační tendence pohybového aparátu. V paralelních liniích se ustavují adptace k fosoriálnímu životu, k osídlení akvatického prostředí i různých typů suchozemských stanovišť. V závěru miocenu a v průběhu pliocenu dochází pak k výraznému ochuzení taxonové rozmanitosti a zesílení specialisačních tendencí u přežívajících forem.
Cílem navrhovaného projektu je uvedené procesy podrobně dokumentovat a zohlednit průběh a příčinné souvislosti časových změn evoluční dynamiky krtkovitých s využitím středoevropského fosilního záznamu. Zásadním zdrojem informací budou výsledky podrobné dokumentace a morfometrické analýzy bohatých souborů miocenního stáří ze sbírek NM v Praze (zejm. MN3-MN4 naleziště podkrušnohorských pánví - srv. van den Hoek and Fejfar 2006) resp. pliocenních a pleistoceních ze sbírek školitele. Návazné srovnávací analýzy zahrnou rovněž materiály z nalezišť v sousedních zemích. Výchozím krokem bude rozbor fenotypové dynamiky čtvrtohorních populací rodu Talpa a vypracování metodických postupů funkčně morfologických a srovnávacích analýz studované skupiny, důsledně zohledňující skutečnost, že takřka všechny kosterní elementy jsou jasně odlišitelné od jiných skupiny a nesou současně velmi jednoznačnou informaci o úrovní příslušných adaptivních přestaveb. Objekem srovnání tedy bude široké spektrum elementů kraniálních i postkraniálních. Práce bude probíhat jednak na půdě PřF UK, jednak ve sbírkách paleontologického odělení NM, a s využitím dalších sbírkových fondů. Obě pracoviště poskytují veškeré potřebné technické a prostorové vybavení, provozní náklady budou hrazeny z prostředků školitele a příp. grantových projektů.

van den Hoek Ostende L., Fejfar O. 2006: Erinaceidae and Talpidae (Erinaceomorpha, Soricomorpha, Mammalia) from the Lower Miocene of Merkur-North (Czech Republic, MN3). Beitr.Paläont. 30: 175-203.
Ziegler R. 1990: Talpidae (Insectivora, Mammalia) aus dem Oberoligozän und Untermizän Süddeutschlands. Stuttg. Beitr. Naturk., B, 167: 1-81
Ziegler R. 2006: Miocene Insectivores from Austria and Germany - An Overwiew. Beitr.Paläont. 30: 481-494
Preliminary scope of work in English
The moles, family Talpidae, recently represented with a single genus Talpa in Europe, was a group of a considerable diversity during the earlier stages of the Late Cenozoic, both in taxonomic and ecologic respects. At least 45 spp. and 15 genera are reported from the Miocene (Ziegler 1990, 2006), including the relic tribes Uritrichini and Scalopini. During that stage as well these clades as the tribe of Talpini (4 gg, 12 spp.) exhibit a remarkable phenotypic diversification indicating vivid adaptive radiations. The adaptations to different habitats and foraging strategies present obviously a very significant component of that dynamics. The present project is intended to analyze fine details of that dynamics with aid of a complex morphometrical analyses of rich materials of MN3-5 age (deposited in the National Museum Prague) as well as rich materials of the Pliocene and Quaternary age (mostly from collections of the supervisor). A basic step of the study will cover a detailed study of the Quaternary populations of Talpa with establishing a complex methodological framework for further analyses of functional and taxonomic topics of the group.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html