Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny a jejich vliv na politickou realitu
Thesis title in Czech: Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny a jejich vliv na politickou realitu
Thesis title in English: Investigating commissions of the Chamber of Deputies and their influence on political reality
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Political Science (23-KP)
Supervisor: PhDr. Jakub Dopieralla
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 16.06.2017
Date of assignment: 26.11.2018
Date and time of defence: 09.09.2019 00:00
Venue of defence: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J4020, Jinonice - místn. č. 4020
Date of electronic submission:31.07.2019
Date of proceeded defence: 09.09.2019
Opponents: Mgr. Lukáš Hájek, M.A., Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
Guidelines
Vyšetřovací komise hrají významnou roli v politickém boji, který se odehrává v Poslanecké sněmovně PČR. Ač Ústava ve čl. 30 odst.1 stanovuje důvodem vzniku komise veřejný zájem, nelze ignorovat evidentní výhody, které diskreditace oponentů politickým stranám přináší. I to může být důvodem, proč se tato instituce těší poměrně vysoké oblibě. Od roku 1992 do současnosti došlo ke zřízení dvaceti komisí a díky novele zákona o Jednacím řádu PS z roku 2005, která ustavuje zpravidla veřejné jednání komise, lze sledovat narůstání publicity, jak instituce samé, tak vyšetřovaných kauz. Předpoklad politické výhodnosti pramení především z nízkých pravomocí komise , která nemá oprávnění ukládat jakékoli sankce. Z hlediska politické strategie přichází do centra pozornosti "přípravná fáze", ve které se rozhoduje o personálním obsazení, ale také období následující po ukončení komise, slibující adekvátní politické důsledky. Druhá zmíněná již dokázala (konkrétně v případě závěrečné zprávy k reorganizaci policie) způsobit koaliční konflikt. Instituce vyšetřovací komise představuje díky své nestandardnosti, praktické dynamičnosti a častému využívání fenomén s potenciálem vysoké vypovídající hodnoty.



Vyšetřovací komise představují velice specifický orgán Parlamentu ČR. Zřízení je možné pouze dolní komorou; Poslaneckou sněmovnou. Z toho také vyplývá charakteristická provázanost instituce s konkrétním politickým systémem; parlamentarismem. samotné označení orgánu komisí přináší mnoho formálních nejasností, jelikož vyšetřovací komise zaujímá zcela samostatné postavení a normativní úprava, ostatním komisím vlastní, se na ni nevztahuje. Cílem její existence je objasnění závažných kauz, které hluboce zasáhly do činnosti státní moci, případně rezonují veřejným prostorem. činnost orgánu nese jisté kvazisoudní prvky, jelikož při jednání dochází k povolávání a výslechu svědků, hodnocení důkazů a získávání důkazních prostředků. na rozdíl od soudů však komise nedisponuje sankčními prostředky, pouze vytváří závěrečnou zprávu, která je následně představena Poslanecké sněmovně. za jistou podobu sankce je považováno již zveřejnění zjištěných skutečností. taková úprava implikuje především politické důsledky činnosti instituce a značí předpoklad vlivu na veřejné mínění občanů, které je základním předpokladem k získání politickému mandátu. proto, ač disponující soudními prvky, operují vyšetřovací komise především s politickým vlivem na společenské dění.
References
GERLOCH, Aleš, Vladimír ZOUBEK a Jiří HŘEBEJK. Ústavní systém České republiky. 5. aktualiz. vyd., 1. vyd. ve Vyd. a nakl. A. Čeněk. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2013. ISBN 978-80-7380-423-7.

Jednací řád Poslanecké sněmovny. [S.l.: s.n.], 1995.

Kontrolní mechanismy fungování veřejné správy. Olomouc: Periplum, 2009. Studie a analýzy. ISBN 978-80-86624-50-1.

PAVLÍČEK, Václav, Ján GRONSKÝ, Jiří HŘEBEJK, et al. Ústavní právo a státověda. II. díl, Ústavní právo České republiky. 2. aktualizované vydání. Praha: Leges, 2015. Student. ISBN 978-80-7502-084-0.

Relevantní stenozáznamy z jednání PS PČR, projednávající činnost, závěry komisí, případně samotné vyšetřovací kauzy

SLÁDEČEK, Vladimír. Ústava České republiky: komentář. 2. vydání. V Praze: C.H. Beck, 2016. Beckova edice komentované zákony. ISBN 978-80-7400-590-9.

Ústava ČR: Listina základních práv a svobod ; Parlament, volby, Ústavní soud, Ombudsman, ministerstva ; Antidiskriminační zákon, Zákon o Sbírce zákonů ; Volba prezidenta : redakční uzávěrka ., 1995. Ostrava: Sagit. ÚZ. ISBN 978-80-7488-103-9.

Závěrečné zprávy vyšetřovacích komisí pro objasnění rozhodování státu v IPB, neoprávněného užívání akademických titulů na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni a k reorganizaci policie k 1. srpnu 2016.
Preliminary scope of work
Cílem práce je reflexe postupného vývoje a především identifikace praktického vlivu, kterým v politické realitě vyšetřovací komise disponují. Pro zjištění takových skutečností je třeba zodpovězení několika zásadních otázek. 1. Je možné sledovat nějaké politické důsledky, vyplývající z činnosti komise? Pokud ano, jaký je jejich charakter? 2. Jaké politické důsledky s sebou přinesly závěrečné zprávy zkoumaných komisí? vyplývá z pozorovaných důsledků "politická závaznost"? A konečně: Jakou proměnou instituce pošla a jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje?


Práce bude mít charakter vícepřípadové studie, zabývající se třemi vyšetřovacími komisemi Parlamentu ČR. Konkrétně bude aplikována diachronní metoda, jelikož bude zkoumána jedna instituce, tj. jeden jev v průběhu času.

Teoretická část nejprve pojedná o konceptuálním pojetí vyšetřovací komise v politickém a ústavním systému České republiky a její historii. Pro tento účel budou použity domácí i zahraniční odborné publikace a konkrétní právní normy, upravující tyto instituce, především Ústava a Jednací řád Poslanecké sněmovny. tato číst bude mít za úkol sumarizaci teoretické koncepce komise.

Analytická část se bude věnovat vzniku, existenci a výsledkům vyšetřovacích komisí pro objasnění rozhodování státu v IPB, neoprávněného užívání akademických titulů na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni a k reorganizaci policie k 1. srpnu 2016. Pro tyto účely bude čerpáno z relevantních sněmovních stenozáznamů, veřejných politických prohlášení členů Poslanecké sněmovny a závěrů komisí, případně záznamů z jejich jednání.


1. Úvod
2. Teoretická část:
a) Vyšetřovací komise a jejich parlamentní tradice ve středoevropském prostoru
b) Diskurz v průběhu času- kořeny a předchůdci existence vyšetřovací komise
c) Rozbor norem a jejich ustálených právních výkladů, které existenci komisí upravují
3. Analytická část: každý z níže uvedených oddílů bude obsahovat část pojednávající o: 1. Politických okolnostech vzniku komise a jejím obsazení, 2: práci a výstupech komise, 3: politických dopadech závěrů, 4: případných vedlejších dopadech zjištění komise
a) Vyšetřovací komise pro objasnění rozhodování státu v IPB
b) Vyšetřovací komise k neoprávněnému udělování akademických titulů na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni
c) Vyšetřovací komise k prověření činnosti příslušníků Policejního prezidia České republiky, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Policie české republiky a státních zástupců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s reorganizací ÚOOZ a ÚOKFK Policie České republiky k 1. srpnu 2016
4. Závěr
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html