Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Evoluce a systematika lakušníků (Ranunculus sect. Batrachium)
Thesis title in Czech: Evoluce a systematika lakušníků (Ranunculus sect. Batrachium)
Thesis title in English: Evolution and systematics of water-crowfoots (Ranunculus sect. Batrachium)
Key words: Ranunculus sect. Batrachium, hybridizace, polyploidizace, kryptické taxony, Ranunculus trichophyllus agg.
English key words: Ranunculus sect. Batrachium, hybridization, polyploidization, cryptic taxa, Ranunculus trichophyllus agg.
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Botany (31-120)
Supervisor: Mgr. Jan Prančl, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 10.11.2016
Date of assignment: 03.01.2017
Date of electronic submission:11.05.2017
Date of proceeded defence: 05.06.2017
Opponents: Mgr. Jana Nosková
 
 
 
Preliminary scope of work
Lakušníky (Ranunculus sect. Batrachium) představují patrně nejkomplikovanější skupinu vodních cévnatých rostlin v celé Evropě, zároveň jsou také neobyčejně zajímavou skupinou, na které lze demonstrovat širokou škálu významných mikroevolučních jevů. V evoluci rodu hraje významnou roli polyploidizace (je známo celkem pět ploidních úrovní) a hybridizace, která je v některých případech rovněž spojena s introgresí. Časté vegetativní šíření může významně ovlivnit přežívání hybridů v přírodě, směr hybridizace může být zřejmě významně ovlivňován rozdílným množstvím pylu produkovaným různými rodičovskými druhy. Z morfologického hlediska jsou lakušníky výjimečné zejména jako učebnicový případ heterofylie, která se projevuje u různých druhů různým způsobem a do určité míry může odrážet evoluční historii jednotlivých taxonů. Na druhou stranu jsou některé druhy lakušníků značně morfologicky redukované a je pravděpodobné, že sestávají z většího počtu kryptických taxonů. Vzhledem k výše řečenému lze konstatovat, že dosavadní systematické členění podrodu je pouze provizorní a vyžaduje zásadní revizi.
Cílem bakalářské práce je kritická rešerše literárních zdrojů, která shrne dosavadní poznatky o mikroevolučních procesech probíhajících uvnitř skupiny, jakož i názory na její taxonomické a systematické zhodnocení. Práce se bude zabývat zejména situací na území Evropy, kde vykazují lakušníky největší diverzitu v rámci celého areálu.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html