Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Charakterizace odpovědi tabáku na přítomnost uranu v médiu pomocí vybraných strukturálních parametrů a nespecifických indikátorů stresu.
Thesis title in Czech: Charakterizace odpovědi tabáku na přítomnost uranu v médiu pomocí vybraných strukturálních parametrů a nespecifických indikátorů stresu.
Thesis title in English: Study of Tobacco response to uranium using selected structural and biochemical stress indicators.
Key words: uran, abiotický stres, fytoremediace, nespecifické indikátory stresu, strukura kořene
English key words: uranium, abiotic sress, fytoremediation, non-specific stress indicators, root structure
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Experimental Plant Biology (31-130)
Supervisor: Mgr. Zuzana Lhotáková, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 19.10.2016
Date of assignment: 12.01.2017
Advisors: prof. RNDr. Jana Albrechtová, Ph.D.
RNDr. Petr Soudek, Ph.D.
Preliminary scope of work
Uran představuje v České Republice významný kontaminant díky předchozí rozsáhlé těžbě uranových rud a jejich zpracování na tomto území. Jednou z cest, jak půdy dekontaminovat je fytoremediace, tedy odstranění kontaminantů pomocí rostlin, které mají schopnost je akumulovat. Plnému využití tohoto postupu v případě substrátů obsahujících uran brání nedostatečná znalost fyziologických procesů, které se schopností akumulace radionuklidů včetně uranu v rostlinách souvisejí. Diplomová práce si klade za cíl vyhodnotit odpověď rostlin tabáku na přítomnost U v médiu pomocí vybraných strukturálních, biochemických a fyziologických parametrů.
Jako experimentální model byl zvolen tabák (Nicotiana tabacum L.), s jehož hydroponickou kultivací jsou na konzultantském pracovišti předchozí zkušenosti. Rostliny budou vystaveny různým koncentracím UO2(NO3)2. Negativní účinky uranu na rostliny mohou být modulovány dalším složením média, např. přítomností fosfátu, který tvoří s U komplexy a znemožňuje rostlinám U přijímat. Tento aspekt bude též zohledněn v experimentálním plánu.
Důraz bude položen na změny v kořenovém systému rostlin: budou hodnoceny morfologické parametry (např. délka kořenového systému, větvení kořenů), dále bude pozornost zaměřena na anatomické změny kořenových pletiv s využitím světelné a transmisní elektronové mikroskopie. Kromě strukturální odpovědi na úrovni pletiv a buněk bude zařazeno stanovení vybraných nespecifických stresových markerů v kořenech (např. obsah prolinu, peroxidace lipidů pomocí detekce tvorby malondialdehydu). Bude vyhodnocena míra akumulace U v nadzemní a podzemní části rostlin. V případě významné akumulace U v nadzemní části bude zařazeno porovnání vybraných fyziologických parametrů listů (např. výměna plynů, fluorescence chlorofylu a).
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html