Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vliv vybraných zánětlivých agens na proces osteoklastogeneze
Thesis title in Czech: Vliv vybraných zánětlivých agens na proces osteoklastogeneze
Thesis title in English: Effect of selected inflammatory agents on the osteoclastogenesis
Key words: osteoklast, osteoklastogeneze, osteoporóza, zánět, zánětlivá onemocnění, celiakie, TNF-α, IL-6, IFN-γ, cfDNA
English key words: osteoclast, osteoclastogenesis, osteoporosis, inflammation, inflammatory diseases, celiac disease, TNF-α, IL-6, IFN-γ, cfDNA
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Anthropology and Human Genetics (31-110)
Supervisor: RNDr. Pavlína Daňková, Ph.D.
Author: Mgr. Patrik Škubica - assigned by the advisor
Date of registration: 21.11.2016
Date of assignment: 21.11.2016
Date of electronic submission:10.08.2018
Date of proceeded defence: 11.09.2018
Opponents: MUDr. Markéta Hušáková, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Osteoporóza je chronické onemocnění postihující 7-10 % populace ČR, která se vyznačuje snížením kostní denzity a zvýšeným rizikem zlomenin. Celiakie je autoimunitní chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek. Ačkoliv byla vysoká koincidence těchto onemocnění dříve chápána jako důsledek snížení absorpce živin ze stravy (kalcia, vitamínu D) z důvodu střevního zánětu, dnes už se předpokládá jiný mechanismus.
Cirkulující monocyty mohou sloužit jako prekurzory pro osteoklasty, tedy mnohojaderné buňky odpovědné za kostní resorpci. Během 14ti denní stimulace monocytů pomocí M-CSF a RANKL lze získat in vitro osteoklasty, jejichž identifikace probíhá především pomocí TRAcP barvení a světelného mikroskopu.
Cílem diplomové práce je zmapovat změny v diferenciaci osteoklastů působením specifických cytokinů, které jsou typické pro mikroprostředí celiakie a pravděpodobně souvisí se zánětlivými procesy probíhajícími ve střevní sliznici. U některých z nich (IFNy, TNF, IL-6) byl prokázán vliv na diferenciaci monocytů v osteoklasty. Pro simulaci mikroprostředí u pacientů s celiakií budou monocyty v průběhu diferenciace stimulovány také pomocí volné DNA, u které se předpokládá zvýšená hladina v séru celiakálních pacientů z důvodu zánětlivých procesů ve střevě. Cílem DP je tedy ověřit in vitro, zda mikroprostředí celiakie může ovlivnit schopnost monocytů diferencovat v osteoklasty, ať již pozitivně nebo negativně, a v případě pozitivní regulace osteoklastogeneze tak napomáhat častému rozvoji osteoporózy u pacientů s celiakií.
Student si mimo jiné osvojí následující techniky: Buněčné kultury, separace monocytů z plné krve, diferenciace monocytů v osteoklasty, fluorescenční imunohistochemické barvení, izolace DNA, RNA, genotypizace, QPCR
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html