Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Anglo-skotské zápolení od vyhlášení stoleté války po bitvu u Neville Crossu: perspektiva anglických úředních pramenů
Thesis title in Czech: Anglo-skotské zápolení od vyhlášení stoleté války po bitvu u Neville Crossu: perspektiva anglických úředních pramenů
Thesis title in English: The Anglo-Scottish Struggle from the Outset of the Hundred Years' War to the Battle of Neville Cross: The Perspective of English Official Documents
Key words: Anglie, Skotsko, stoletá válka, úřední dokumenty, Eduard III., David II. Bruce, Neville Cross
English key words: England, Scotland, The Hundred Years´ War, official documents, Edward III, David II, Neville Cross
Academic year of topic announcement: 2015/2016
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of General History (21-USD)
Supervisor: doc. PhDr. Václav Drška, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 16.12.2015
Date of assignment: 16.12.2015
Administrator's approval: not processed yet
Confirmed by Study dept. on: 07.01.2016
Date and time of defence: 23.01.2018 14:00
Date of electronic submission:20.12.2017
Date of proceeded defence: 23.01.2018
Submitted/finalized: committed by student and finalized
Opponents: doc. PhDr. ThLic. Drahomír Suchánek, Th.D., Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Od vlády Eduarda I. sváděla anglická monarchie neustálý zápas se svým geografickým sousedem ze severu. Skotské království usilovalo o zisk nezávislosti, což vedlo k uzavření spojenectví mezi Skotskem a Francií na konci 13. století. Tato aliance způsobila, že anglická monarchie musela často soupeřit s oběma státy najednou, což ji mimo jiné nutilo hledat spojence na kontinentu (např. Flandry, Svatá říše římská). Ještě několik let před vypuknutím války vedl anglický panovník Eduard III. poměrně nákladné bitvy se Skotskem za účelem dobytí tohoto území (či alespoň s cílem odčinit minulé porážky). Zdá se však, že po roce 1337 došlo k jistému uklidnění ve vzájemných vztazích, neboť hlavní pozornost anglického krále se přesunula na kontinent. Zároveň je však nutné si uvědomit, že soupeření skotského království s anglickou monarchií pokračovalo a francouzský král se jej snažil využít ve vlastní prospěch, což se roku 1346 stalo skotskému panovníkovi osudným, když byl zajat v bitvě u Neville Crossu. Vzhledem k tomu, že klasická historiografie tohoto období se zabývá především anglo-francouzskými vztahy (stejně jako většina klasických narativních pramenů tehdejší doby), se autor práce zaměří především na jednotlivé anglické úřední prameny. Cílem bude snaha získat komplexní a objektivní obraz o vztazích anglické a skotské monarchie za první fáze stoleté války, a to z pohledu anglického království. Práce se bude členit na dva větší celky, první celek se bude zabývat politickými dějinami (minulé vztahy Anglie a Skotska, průběh stoleté války do roku 1346, skotská role v tomto konfliktu), přičemž ten druhý bude
zaměřen na různé typy anglických úředních dokumentů (zpečetěné svitky, finanční svitky, církevní dokumenty aj.). Každý z těchto dokumentů je svým způsobem unikátní a liší se některými svými aspekty od pramenů jiných – ať už narativních či jiných úředních. Je proto důležité se zaměřit na ty aspekty, které mají prameny společné a ve kterých se naopak liší (rétorika, jejich účel, jejich zaměření, jejich subjektivita). Právě analýza těchto pramenů umožní nalézt odpovědi na následující otázky. Bylo skotsko-anglické soupeření, jak vyplývá ze základní sekundární literatury a narativních pramenů, skutečně zastíněno vypuknutím stoleté války? Jak ovlivnila skotská monarchie zkoumanou fází stoleté války? Bylo skotské zapojení se do stoleté války nevyhnutelné kvůli vzájemné minulosti obou monarchií? Využilo Skotsko zaneprázdněnosti anglické monarchie na kontinentu? Jak? Poukázala tato fáze konfliktu na nějaký trend ve skotsko-anglických vztazích?
References
Základní literatura:
Barnie, John. War in Medieval Society. London: Weidenfield and Nicolson, 1974.
Contamine, Philippe. Válka ve středověku. Praha: Argo, 2004.
Curry, Anne. The Hundred Years War. Hampshire: Palgrave Macmillan, 2003.
Ehlers, Joachim et al. Francouzští králové v období středověku. Praha: Argo, 2003.
Green, Richard.A History of the English People. London: Funk and Wagnalls, 1880.
Powicke, Frederick. The Thirteenth Century. Oxford: The Clarendon Press, 1953.
Prestwich, Michael. Plantagenet England 1225-1360. Oxford: Oxford University Press, 2005. Sumption, Jonathan. The Hundred Years War, Volume I: Trial by Battle. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1991.
Williard,James. et al. The English Government at Work 1327-1336: Central and Prerogative Administration. Cambridge: The Medieval Academy of America, 1940.
Z pramenů:
Adae Murimuth, Robertus de Avesbury. Continuatio Chronicarum, De Gestis Mirabilius Regis Edwardi Tertii. Thompson, Edward ed. London: Eyre and Spottiswoode, 1889.
Geoffrey le Baker. Chronicon Galfridi Le Baker De Swynebroke. Thompson, Edward ed. Oxford: Clarendon Press, 1889.
Thomas Gray. Scalacronica. Maxwell, Herbert ed. Glasgow: J. Maclehouse, 1907.
Calendar of Documents Relating to Scotland 1307-1357. Bain, Joseph ed.Edinburgh: H.M. General Register House, 1887.
Calendar of the Fine Rolls Preserved in the Public Record Office: Edward III A.D. 1337-1347. Maxwell, Herbert ed. London: H.M. Stationery Office, 1915.
Calendar of the Close Rolls Preserved in the Public Record Office: Edward III A.D.1337-1339. Maxwell, Herbert ed. London: H.M. Stationery Office, 1900.
Calendar of the Charter Rolls Preserved in the Public Record Office: Edward III – Henry V A.D. 1341-1417. Maxwell, Herbert ed. London: H.M. Stationery Office, 1916.
Calendar of Papal Registers Relating to Great Britain and Ireland 1305-1342. Maxwell, Herbert ed. London: H.M. Stationery Office, 1895.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html