Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Properties of solar cells based on polymer-silicon junction
Thesis title in Czech: Vlastnosti slunečních článků na bázi přechodu polymer-křemík
Thesis title in English: Properties of solar cells based on polymer-silicon junction
Key words: organické polovodiče, sluneční články, vodivost, pohyblivost, excitony, difúzní délka, volt-ampérová charakteristika
English key words: organic semiconductors, solar cells, conductivity, mobility, excitons, diffusion length, current-voltage characteristic
Academic year of topic announcement: 2018/2019
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: angličtina
Department: Department of Macromolecular Physics (32-KMF)
Supervisor: doc. RNDr. Jiří Toušek, CSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 15.10.2018
Date of assignment: 17.10.2018
Confirmed by Study dept. on: 22.11.2018
Date and time of defence: 25.06.2019 09:00
Date of electronic submission:16.05.2019
Date of submission of printed version:16.05.2019
Date of proceeded defence: 25.06.2019
Opponents: doc. RNDr. Ivo Křivka, CSc.
 
 
 
Advisors: doc. RNDr. Jana Toušková, CSc.
Guidelines
Studium literatury a vypracování rešerše.
Výzkum slunečního článku na bázi heteropřechodu křemík/polymer (polyanilin,P3HT, PTB7). Příprava elektrod. Měření vodivosti polymerů, charakterizace nosičů náboje měřením impedance v závislosti na frekvenci a určení pohyblivosti. Porovnání výsledků měřením pohyblivosti také metodou CELIV (odsávání injektovaného náboje). Měření a vyhodnocení voltampérových charakteristik Si/polymer a spekter fotonapětí.
Výsledky shrnout, vyhodnotit a sepsat práci.
References
M.D.Archer, R.Hill, Clean Electricity from Photovoltaics, Chapter 9, Imperial College Press 2000
S.Gunes, H.Neugebauer, N.Sariciftci, Conjugated Polymer-Based Organic Solar Cells, Chem.Rev.107(2007)1324
Yongye Liang et al: For the Bright Future—Bulk Heterojunction Polymer Solar Cells with Power Conversion Efficiency of 7.4%. Adv. Mater. 2010, 22, E135–E138.
J.Toušek et al, Mobility of holes and polarons in polyaniline films assesed by frequency-dependent impedance and charge extraction by linearly increasing voltage, Synt.Metals 234(2017)161.
M.A.Green, Solar Cells, 1982 Prentice Hall, Inc.
Doping of Hole Conducting Polymers Utilized to Enhance Polymer Electronics, Thesis Holger Frohne 2004, Universität zu Köln
Preliminary scope of work
Elektrické a fotoelektrické vlastnosti některých organických polovodičů
klíčová slova: organické polovodiče, vodivost, pohyblivost, excitony, difúzní délka,volt-ampérová charakteristika
Sluneční články, jejichž výroba je tak snadná, jako tisk novin, články tak ohebné, že je možné smotat je do role a které jsou přitom levné. To je perspektiva, kterou nabízejí organické polovodiče. Na rozdíl od anorganických polovodičů jsou tvořeny molekulami a jejich vlastnosti se mohou proto snáze modifikovat. Mohou se připravovat i z roztoků a jejich výroba navíc nevyžaduje vysokou-polovodičovou čistotu. Cena energie, kterou produkují anorganické sluneční články v našich zeměpisných šířkách, je zatím asi třikrát větší, než cena elektřiny z klasických elektráren. Využitím organických materiálů se náklady na výrobu slunečních článků sníží o řád, což umožní vyrábět elektřinu ekologicky ve větším rozsahu. V poslední době se proto provádí intenzivní výzkum vodivých organických materiálů, což se projevilo také v roce 2000 udělením Nobelovy ceny třem badatelům v tomto oboru. Nejvyšší dosahovaná účinnost organických slunečních článků je zatím asi 12%, ale jejich výhodou je nízká cena a velká rychlost produkce například tiskem na ohebné folie.
Na našem pracovišti se provádí komplexní výzkum elektrických a fotoelektrických vlastností organických polovodičů z hlediska aplikací ve fotovoltaice. Vývoji slunečních článků napomáhají diagnostické metody. Vyvinuli jsme bezkontaktní metodu snímání napětí generovaného světlem a vytvořili model popisující procesy transportu fotogenerovaného náboje v organické látce. Pomocí počítačového modelu lze tak určit některé důležité parametry, které určují účinnost článků.Tato metoda je experimentálně nenáročná a ve světě dosud neužívaná. Další bezkontaktní metodou je měření výstupní práce elektronů pomocí Kelvinovy sondy. Tento experiment spolu s cyklickou voltametrií, umožní určit pásové schéma materiálu. Pohyblivost volných nábojů je určována z odezvy elektrických pulsů vkládaných na usměrňující kontakt t.zv.metodou CELIV. Výzkum je prováděn ve spolupráci s tuzemskými a jedním zahraničním pracovištěm. Práce má převážně experimentální charakter.
Vedoucí práce: Doc. RNDr. Jiří Toušek, CSc.
e-mail: jiri.tousek@mff.cuni.cz
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html