Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Memory of Communism and Post-communism in Czech Republic, Through the Eyes of Younger Generation - A Case Study.
Thesis title in Czech:
Thesis title in English: Memory of Communism and Post-communism in Czech Republic, Through the Eyes of Younger Generation - A Case Study.
Key words: komunismus, postkomunismus, individuální paměť, mládež
English key words: Communism, post-communism, individual memory, youth
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: angličtina
Department: Department of Russian and East European Studies (23-KRVS)
Supervisor: doc. Maria Alina Asavei, D.Phil.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 07.05.2015
Date of assignment: 07.05.2015
Date and time of defence: 22.06.2015 00:00
Venue of defence: FSV UK Jinonice
Date of electronic submission:22.05.2015
Date of proceeded defence: 22.06.2015
Opponents: PhDr. Ondřej Matějka, Ph.D.
  Peter Zusi
 
 
URKUND check:
Preliminary scope of work
Čtvrt století po pádu komunismu vyrostla v České republice v podmínkách demokratické, tržní a občanské společnosti mladá generace bez přímé zkušenosti s komunismem. Pád komunismu a radikální změny ve prospěch demokratické a kapitalistické společnosti představují jeden z nejdůležitějších momentů v národních dějinách. Co a jak si dnešní mládež pamatuje o komunismu a myslí o postkomunismu? Tato práce zkoumá paměť komunismu, kterou si mládež přináší ze školy, z rodinných vyprávění a jiných zdrojů, formování jejich vlastní paměti o proměnách postkomunistické společnosti. Data byla shromážděna prostřednictvím semi-strukturovaných interview se studenty Univerzity Karlovy ve věku 21-25 let. Práce došla ke zjištění, že mladá generace obecně nemá zájem mluvit o komunismu a jejich paměť komunismu je obecně záporná. Na druhé straně většina rodinných vyprávění o komunismu vypadá “normálně”, žádná perzekuce, žádné násilí. Školní výuka je hodnocena velmi kriticky jako zjednodušená, přinášející jen základní fakta o několika důležitých událostech. Vzpomínky respondentů na komunismus jsou méně ovlivněny rodinnými historiemi než oficiálním narativem, který se k nim dostává prostřednictvím čtení a vzdělání. Vzhledem ke vzpomínání na uplynulých dvacet pět let zahrnujících integraci do EU a technologického rozvoje jsou v životě mládeže zdůrazňována dvě hlavní témata. Většina respondentů charakterizuje své mládí jako obsahující vice příležitostí, evropštější a globálnější, než bylo mládí jejich rodičů. Na vstupu do Evropské unie a Schengenu se shodla většina respondentů jako na nejdůležitějších změnách, které nastaly po roce 1989. S ohledem na charakter komunismu hodnotí proměny postkomunistické společnosti jako velmi úspěšnou story, i když je stale co zlepšovat.
Preliminary scope of work in English
After twenty-six years of fall of communism in Czech Republic, the younger generation has grown up in a democratic and free-market civil society, without direct experience in communism. The fall of communism and the radical changes to a democratic capitalism society marked one of the most important moments in the nation’s recent history. What and how those younger individuals remember and think about communism and post-communism interests me. In this paper, I would like to investigate memory of communism among Czech students, which they obtained from family stories, school and other ways, and the personal memory of post-communism, and how they formed this memory. My data was collected by semi-structured interviews with 21-25 years-old students in Charles University. I found that generally the younger generations are not interested in talking about communism, and their memories of communism are overall negative. The family memory in communism of the majority interviewees can be considered as “normal”: no persecution and violence. The school teaching about communism history is criticized as being too simple, only providing basic facts. The interviewees’ memories about communism are influenced less by their family stories, but more by official narrative, which they absorbed via reading and education. In terms of memory of past twenty-six years, European integration and technical development are two major issues of younger generation’s life. The majority of them characterized their youth as more opportunities, Europeanized and globalized compared with their parents’. Joining European Union and Schengen Area is the consensus reached by majority of interviewees as one of most important changes after 1989. With the reference of communism, they evaluated the post-communism changes in the society as great success with tiny problems.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html